Äntligen!
Omständigheterna kring gripandet av ”en sannskyldig folkmordsarkitekt”, som Bill Clintons sändebud och medlare Richard Holbrooke kallar Radovan Karadzic, är ännu en smula oklara.
Det är också oklart om varför han greps just nu. Det lär i alla fall knappast vara en tillfällighet. Men goda nyheter är det i vilket fall som helst.För alla som drabbats av hans och den brutale vapenbrodern och krigsförbrytaren Mladic urskiljningslösa krigföring. Och för det plågade Serbien är nu en av många hinder på vägen till EU-medlemskap borta. Serbien hör hemma i den europeiska familjen och bör få möjlighet att inträda i gemenskapen.
Att det tar sin tid är uppenbart. Men den senaste utvecklingen är ändå en ljuspunkt på av så många konflikter och historisk ärrbildning härjade Balkan.
Stephan Wagner







