Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

nattredaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa

Ledarbloggen

Kärva oppositionssamtal

Det står och stampar i samtalen mellan socialdemokraterna och vänsterpartiet om att finmna en formel för samarbete. Mona Sahlin och Lars Ohly bollade uppgiften vidare till sina förhandlare. Och de tar nu en paus.

Om cirka en vecka möts bland andra Thomas Östros (s) och Ulla Andersson (v) igen. Inget tyder på att positionerna flyttats nämnvärt.

Att det blir någon form av lösning är viktigt inte minst för Mona Sahlin. Hon har pressen på sig från sitt parti att banden inte ska kapas med vänsterpartiet. Å andra sidan kan hon knppast göra upp om inte vänsterpartiet bekänner sig till socialdemokraternas och miljöpartiets ekonomiska spelregler.

Att ta in Lars Ohly i ett samarbete utan att ha en budgetmässig samsyn skulle öppna för tacksamma angreppspunkter från alliansens sida. Att utesluta Ohly innebär kritik från de egna. Och kanske, när allt kommer omkring, är Lars Ohly mest bekväm med att köra sitt eget lopp, särskilt om han fångar upp missnöjda socialdemokrater på resan! Mona Sahlin har alltså problem om inte vänsterpartiet böjer nacken, vilket det alltså inte finns tendenser till.

Sven-Åke Olofsson

  • Anders

    Nu när opinionssiffrorna börja dala så inser Sahlin att det är ett måste att ta med Ohly i båten.Ohly är slug nog att utnyttja detta varför förhandlingarna går i stå.Det lär nog inte finnas ett samspelt oppositionsalternativ till alliansen när det är dags för val.

    Report this comment

  • Anders

    Nu när opinionssiffrorna börja dala så inser Sahlin att det är ett måste att ta med Ohly i båten.Ohly är slug nog att utnyttja detta varför förhandlingarna går i stå.Det lär nog inte finnas ett samspelt oppositionsalternativ till alliansen när det är dags för val.

    Report this comment


Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr


Copyright och information