Ledarsidan idag
På ledarsidan idag skriver Daniel Braw om landshövdingens funktion, med anledning av kontroversen kring Marianne Samuelsson på Gotland. Vid presskonferensen igår sa Samuelsson att det trots allt är bättre att vara aktiv än passiv, men det skadar inte om aktiviteten äger rum på rätt område och med riktiga utgångspunkter.
Lotta Hördin tar upp en annan fråga som har aktualiserats i detta sammanhang, nämligen strandskyddet. Oersättliga värden kan gå förlorade om kustremsor och annan attraktiv mark exploateras alltför hårt i jakten på företagsetableringar eller attraktiva skattebetalare. Något som i sin förlängning leder till att allas vår möjlighet att vistas ut i naturen och inte minst på stränderna riskerar att försämras.
Och Stephan Wagner skriver om rötmånad hos polisen, med anledning av att de hemliga kartläggningarna av den undre världen nu finns till salu i – den undre världen. Förvisso kan man konstatera att de inblandade på listorna mycket ändå vet att de kollas upp eller punktmarkeras. Men pinsamt är det likväl.



















