Dagens ledarsida
Stephan Wagner konstaterar att den svenska regeringen gjorde som den danska, sa ja till den ryska gasledningen i Östersjön. Problemet är förstås att projektet inte tycks möta lagliga hinder. Och vad skulle då ett svenskt nej utgöra annat än ett slag i luften och omedelbart försämrade relationer med Moskva? Det är däremot positivt att Sverige inte gjort sig så omedelbart beroende av rysk energiexport. Inte bara exemplet Ukraina förskräcker.
Lotta Hördin skriver om influensaläget som alltmer upptar våra sinnen. I ett öppet samhälle får vi lära oss att leva med en informationsmängd som kan spreta åt alla möjliga olika håll. Myndigheterna har sin uppgift och det finns gott om information om sjukdom och vaccin på olika sajter. Man har inte heller mörkat det faktum att vaccinet är framställt under tidspress. Det upplyses om att det kan bli biverkningar i samband med vaccinationen.
Jan-Olof Asp konstaterar att Helsingborg bytt spår i frågan om förbindelser med höghastighetståg. Den skånska enigheten vägde tyngre än att även Nordvästskåne får höghastighetståg samtidigt med Lund – Malmö. En enig skånsk röst i Rosenbad ökar chansen för att höghastighetsbanorna verkligen projekteras och därefter byggs i rask takt genom Sverige. Men det är ett högt spel för Helsingborgs del.











