Neutraliserade röster
Apropå svag tro på det politiska systemet, väljarna och de politiska partierna: filosofen Martin Peterson föreslår i en debattartikel idag att ett informellt antiparti ska bildas för att rösta tvärtemot Sverigedemokraterna i riksdagen och på så vis göra partiets mandat värdelösa.
Exempel: Om Sverigedemokraterna får 25 mandat och deklarerar att de avser rösta ja till ökade satsningar på undervisning i historia avsätter de övriga partierna lika många mandat, i proportion till sin storlek, och ger dessa 25 ledamöter till uppgift att rösta nej till förslaget om ökade satsningar på historia, oavsett vad ledamöternas egna partier har för uppfattning i sakfrågan.
Denna lösning skulle dock ha en obehaglig bieffekt, nämligen att antyda att det räcker gott och väl med 299 ledamöter. Dessutom verkar den en aning komplicerad. Man kan undra vilken filosof som ska komma på den ännu mer salomoniska lösningen att helt enkelt ogiltigförklara rösterna.
Daniel Braw




















29 december, 2009 kl 09:08
Jag föreslår att LO fastställer vilka partier som får finnas och vilka partier som får ställa upp i olika val, beroende på vad partierna har för åsikter. Detta skulle säkra arbetarmackten för evigt i det 1000-åriga socialistiska fria demokratiska och rättvisa riket.
(Anmäl kommentaren)
29 december, 2009 kl 10:01
Nu kan jag ju inte förstå varför man inte kan öka historieundervisningen?
Det tog ju två hundra år innan svensken i gemen förstod att förlusten av en tredjedel av riket 1809 inte var en saga.
(Anmäl kommentaren)
29 december, 2009 kl 11:09
Martin Peterson (filosof?) har tydligen en uppfattning om demokrati som påminner om 1930-talets Tyskland, om Sovjetunionens s.k. demokrati och de länders, som tillhörde det gamla östblocket.
(Anmäl kommentaren)
29 december, 2009 kl 11:38
Kan fungera tills SD har 51% eller faar stoed av naagot/naagra andra partier, ex. FP och M som i Tyskland 1933-> http://en.wikipedia.org/wiki/German_federal_election,_March_1933
(Anmäl kommentaren)
29 december, 2009 kl 14:16
[...] 2009/12/29 Mycket snack om att inte prata med SD Posted by onasut under Åsikter | Etiketter: SD | Leave a Comment SD har länge varit en nyckelspelare i svensk politik. Det gäller att förhålla sig rätt till dem, dock inte nödvändigtvis med deras politik. Sedan tidigare etablerade partier vill locka röster från två grupper. Dels de väljare som överväger rösta på SD men även det rakt motsatta. Det har även blivit populärt att prata om hur mycket avstånd man tar från SD. Hur går det egentligen med att bemöta deras politik? [...]
(Anmäl kommentaren)
8 januari, 2010 kl 15:52
[...] Bloggar som hoppade på det här tåget med anti-parti återfinns här, här och här. [...]
(Anmäl kommentaren)