Ingen upphetsande debatt
Nej, det blev ingen direkt laddad debatt när Mona Sahlin och Fredrik Reinfeldt möttes i kväll i SVT:s Agenda. Snarare en repris på kända argument.
Debatten drog igång lite försiktigt med kända positionsbestämningar kring pensioner och sjukförsäkring. Mona Sahlin kritiserar och lovar och Fredrik Reinfeldt försvarar och förklarar. Fredrik Reinfeldt lyckades delvis med det som säkert var hans avsikt, nämligen att visa att S-förslagen kring sjukförsäkringen i sin tur har sina begränsningar och krav.
Den som inte vill se politiker skälla på varandra lär ha blivit nöjd. Det var mestadels lugnt och stillsamt, kanske i vetskap om att det mesta återstår, men därmed också något sövande. Dessutom var debatten för kort.
En tumregel säger att många, många väljare bestämmer sig i valrörelsens spurt. Under valrörelsen är det kanske så många som 40 procent som först då fastnar för ett parti. Mot denna bakgrund, inte mot enstaka opinionsmätningar, är det fortfarande match fram till valkvällen i september. Men ingen av de två partiledarna lär ha flyttat stora väljarskaror mellan blocken.
Sven-Åke Olofsson








Pingback: Det svåra valet - Ledarbloggen