Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

nattredaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa

Ledarbloggen

Söndagens ledarsidor

Massvaccineringen i samband med svininfluensan blir allt mer ifrågasatt. Nu jämför den högste medicinskt ansvarige på Sveriges Kommuner och Landsting, Göran Stiernstedt, svininfluensavaccineringen med neurosedynskandalen, skriver Sven-Åke Olofsson. Stiernstedt tänker då inte minst på de unga människor som drabbades av narkolepsi i vaccineringens spår. Det är en medicinsk tragedi. Han och flera med honom vill att regeringen tillsätter en oberoende granskning av vad som var rätt och fel i samband med vaccineringen. Invändningar fanns redan då men trycket på olika beslutsfattare var också stort. Svenska Dagbladet har på ett mycket klarläggande sätt avslöjat spelet och efterspelet kring svininfluensan. Att hålla med om att utreda vad som inträffade är lätt. Men själva huvudfrågan, massvaccinera eller ej, är oerhört svår när den åter ställs i ett skarpt läge. I grunden krävs det ett facit för att svara på den.

Acta-motståndare talar om ett människorättsvidrigt avtal, skriver Lotta Hördin i söndagens krönika. Förra helgen var det demonstrationer mot handelsavtalet över hela världen, också i Helsingborg. De som helt tar avstånd protesterar mot att det kan bli inskränkningar i friheten på internet, eftersom man i förlängningen befarar att internetleverantörer ska kunna gå in och stänga av personer från nätet. Vi andra har svårare att greppa själva innebörden i frågan. Eller?

Denna vinter har också varit kall och deprimerande, skriver Elisabeth Braw i sin krönika från London. Priserna har fortsatt stiga och trots min höga hyra är fönstren inte täta. Men jag har ingen rätt att klaga, för jag tillhör inte de 8.4 procent av befolkningen som är arbetslösa. Siffran, som offentliggjordes denna vecka, är den högsta sedan 1995. Denna vecka fick Storbritanniens regering ytterligare en bekymmersam nyhet: kreditvärderingsinstitutet Moodys satte Storbritannien på så kallad negative outlook, en varning att Storbritannien eventuellt kan förlora sin perfekta AAA-kreditrankning.

  • BertilEjnarsson

    Det fattades inte farhågor om att svininfluensahysterin var ett utslag av vad Naomi Klein betecknar som chock- eller katastrofkapitalism. Redan tidig på hösten 2009 påvisade Sören Sommelius detta i sin blogg:
     http://hd.se/kultur/blogg/2009/10/18/svininfluensan-%E2%80%93-big-business/
    Det var läkemedelsbolaget Gilead, i vilket Ronald Rumsfield var en stor aktieägare, som tjänade massor av pengar på hysterin.
    Samma slags hysteri som låg bakom Irakkriget några år tidigare, sprunget ur samma krets neokonservativa runt Bush: Rumsfield, Cheney, Wolfowitz …
    Gudskelov hade vi vid Irakkrigets utbrott inte någon regering som i likhet med den danska var naiv nog att gripas av krigshysterin. Frågan är om en vänsterregering 2009 hade varit med skeptisk till influensahysterin – och många barn, som drabbats av narkolepsi, nu hade varit fullt friska.

    Report this comment

  • Anders

    Vem hade vågat ta en spruta emot svininfluensa idag? Jag avstod från sprutan, efter att ha blivit varnad av en bekant som är apotekare. Jag fick ta emot spott och spe för mitt handlande, även här på ledarbloggen. Med facit i hand finns det säkert många som i dag ångrar sig.

    Report this comment


Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr


Copyright och information