Inkompetens som kostar

16 augusti, 2012 klockan 08:53

”Myndigheters och statliga bolags slöseri upprör, med all rätta. Hela historien ger signaler om att politiker heller spottar ut synliga lösningar som ska ge signaler om att något faktiskt händer, snarare än att satsa på åtgärder med långsiktiga effekter, skriver Johanna Sturesson i huvudledaren.

”Frågan om fyrarnas framtid har sedan dess stötts och blötts. En del lyser fortfarande och sköts av Sjöfartsverket, andra har släckts, på sina håll har kommuner tagit över, några har entusiaster renoverat och vårdat. Det har diskuterats att ge vissa nationalarvsstatus och att andra skulle bli byggnadsminnen. Nu talas det om att sälja en del av de avbemannade fyrarna till privatpersoner. I slutet av året ska riksantikvarie Inger Liliequist lägga fram förslag på vilka fyrar som anses så kulturhistoriskt intressanta att de ska förbli statens ansvar. Här är det fråga om att göra prioriteringar, annars räcker inte pengarna, sägs det. Svenska fyrsällskapet är kritiskt och vill bilda en nationell fyrstiftelse, om inte Sjöfartsverket kan fortsätta att vara fyrarnas garant. Stiftelsen behöver ett kapital, med pengarna skulle man kunna garantera att flertalet av fyrplatserna även i framtiden blir tillgängliga för allmänheten. Och det är viktigt. Vi måste verkligen värna att de här unika miljöerna inte hägnas in och att endast ett fåtal får en chans att uppleva dem. Så kan det bli vid en privatisering”, skriver Lotta Hördin.

”Senast i går uttalade vitrysk opposition sina förhoppningar om att EU ska införa ekonomiska sanktioner mot regimen. Det skulle enligt dem avsevärt påskynda regimens fall. Kanske är det äntligen dags för unionen att ta till något annat än ord mot diktaturen”, skriver Johanna Sturesson.

Debatten handlar om tonnageskatten.

 

Lotta Hördin

Dela

  • citronpoet

    Apropå slöseri; regeringen Reinfelt har lagt mycket pengar på privata konsulter som
    egentligen utfört jobb som skall utföras av myndigheter eller varit
    offentliga.
    Helsingborgs politiker slänger
    ut 300 miljoner på Södra hamnen utan att få något tillbaka; tiotals
    miljoner på att sparka chefer som inte tycker som dem; en massa miljoner
    till Midroc för Saltkristallerna mm; en miljon på vip-kort för
    kulturnämnden; flera miljoner på trädäcket vid tågtjänstemännens brygga,
    istället för att skövla regnskogen och välja tropiskt trä borde de valt
    furu som håller längre; några miljoner på att bli återvalda genom olika
    spektakel som kärleksförklaringen på Knutpunkten, palmerna på Tropical
    Beach och så vidare i en aldrig sinande ström…

  • Jarl Henrysson

    Det är tacksamt att det finns så många idealister runt om i landet som vill värna om såväl gamla fyrar som gamla möllor. Heder åt alla dessa som värnar om ljus och natur. Inte minst i tider när politiker håller på att springa ner varandra för att svika både ljus och natur med tillstånd för en massa onödiga vindkraftverk, som aldrig kan bli vad fyrar och möllor varit, människor till nytta och fröjd.

  • Anders

    Att påstå att furu håller längre än tropiska träslag är fel. Håll dig till fakta ”Citronpoet”

  • citronpoet

    Sveriges tekniska forskningsinstitut, SP i Borås, har de senaste 15 åren testat olika träslags hållbarhet – både impregnerat och obehandlat – och hur mycket de angrips av mögelsvamp.
    Furu hade längst livslängd.