Vald eller utvald

23 augusti, 2012 klockan 08:34

”Frågan är större än så och handlar om att den lokala demokratin riskerar att urholkas när förankringen hos medborgarna saknas. Är detta något som blir vanligare hotas på sikt den lokala demokratin. Nu verkar fenomenet vara ganska sällsynt, till Sydnytt sa Lundabaserade statsvetaren Malena Rosén Sundström tidigare hon bara känner till ett fåtal liknande fall. Men hon ser allvarligt på tillvägagångssättet som hon kallar ”bakvänd demokrati”, något hon tror kan öka politikerföraktet om det får fortsätta. Frågan kan inte behandlas lättvindigt. Öppenheten för väljarna och möjligheten för medborgare att välja sina representanter är grundpelare i den lokala demokratin. En utveckling som hotar den får vi aldrig röra oss mot”, skriver Johanna Sturesson med anledning av försöken i Båstad att värva ett kommunalråd från grannkommunen.

”Förutom när det gäller integrationspolitiken har alliansregeringen inte gjort några större ansträngningar att nå bredare överenskommelser, varken med Miljöpartiet eller med Socialdemokraterna. – Vi har fått nej till samtal om bostadspolitiken, om tågsatsningar och om forskning. De har satt blockpolitiken före, sa Åsa Romson i går och beskrev alliansen som ett ”gråblått block i svensk politik” där partierna är så upptagna av varandra att de inte klarar att genomföra breda samtal. Så kan det vara. Det kan också, åtminstone delvis, handla om Miljöpartiets attityd. Oavsett vilket, Sverige har en minoritetsregering och flera viktiga frågor skulle må bra av stabila överenskommelser”, skriver Ingrid Runsten efter Åsa Romsons sommartal i går.

”Närodlat har blivit ett begrepp i matvärlden. Närhandlat kan kanske bli en slogan för alla andra varor”, skriver Lotta Hördin efter en ny undersökning som visar att handeln koncentrerars allt mer till de stora städerna.

Debatten handlar om skolan.

Lotta Hördin

Dela

  • Kjell Cronert

    Precis det här skriver jag om på fb med just utgångspunkten att politikerna väljer bort väljarna. Att för många politiker är detta en bra väg att undvika demokrati. Det som förvånar mest är att ingen politiker har vågat att synpunkter. Man ser som många marknadsförare mer inifrån och ut än utifrån  och in, dvs vad som är bra för ”mig” är utgångspunkten och inte vad som är bra för medborgarna eller konsumenterna som vi brukar säga. Det kanske är bättre att ha en valsedel (utan namn) för varje parti och när valet är klart så rekryterar man kommunalråd, nämndordförande, bolagschefer etc. Då kan man inte göra någon besviken och då är man åtminstone ärlig. För att påverka kryssningarnas betydelse måste man köra en personkampanj. Det enklaste och viktigaste som är lätt att införa det är att stryka dom man inte har förtroende för. Båda idéerna skapar bättre förutsättningar för demokati

  • Borisoderberg

    Miljöpartiets tankar om att låta AP fonderna vara med att betala lägenhetsbygge får man hoppas aldrig blir verklighet. Våra pensionsfonder skall politikerna ge tusan i.De är för viktiga för att flummas bort.

  • Mr. Kenneth

    Ställer man upp för val till fler politiska församlingar så får man också räkna med att man kan komma att bli vald till dem. Om situationen upplevs som problematisk så får det bli lagändring. T ex kan man ha ett vice kommunalråd som träder in för den händelse en riksdagsplats upplevs som mer attraktiv. Ett alternativ är att man måste avsäga sig kandidaturen till andra församlingar den dag man tillträder en förtroendepost på heltid. Kritiken mot politiskt mångsyssleri har gått i vågor i decennier. Det är kanske dags att göra något åt det och på så vis bredda demokratin.