Oroande att fler väljer omkörningsfilen

10 oktober, 2012 klockan 08:32

”De privata sjukförsäkringarna ökar, men ingen har analyserat varför. Det behöver göras. Om det hänger samman med sjunkande förtroende för den offentliga vården är det oroande”, skriver Ingrid Runsten i dagens huvudledare.

”Det hade varit välgörande om antingen programledarna, eller om man efteråt, nagelfarit politikernas inlägg och kört dem i faktakollen. Allra helst skulle partiledarna ha konfronterats med resultaten av granskningen”, skriver Lotta Hördin som efterlyser förnyelse av partidebatterna som public service bjuder in till.

Debatterna handlar om miljön i Helsingborg och regeringens jordbrukspolitik.

Lotta Hördin

Dela

  • Mr. Kenneth

    Det finns de som inte har hemförsäkring. De tycker att det är onödigt eller oprioriterat. Sedan finns de som har extra försäkring för sådant som vi ändå får via det offentliga. Dessa måste rimligen bedöma det offentliga som undermåligt. Att kalla det omkörningsfil är i sig en analys och något som politikerna tydligen blundar för.
    Allt är politikers verk. Nedskärningar, hinder, byråkrati och avgiftshöjningar är beslutade av folkvalda. Således är politikerna skyldiga till köer inom vården.

  • Anders

    Jag har haft två privata sjukförsäkringar. På ren svenska så är det skit. De privata klinikerna klarar små åkommor, men handlar det om operation, så är det kliniker i Göteborg eller Stockholm som gäller. Hur kul är det? Dessa kliniker har väntetider, som är lika långa som i den offentliga vården. Privata sjukförsäkringar lovar mycket, men när det väl börjar att bli kris är de inget att lita på.