Illgrönt i Rönneå
Ett utsläpp färgade på torsdagseftermiddagen isen illgrön intill Sockerbruksbron i Ängelholm. Det handlar dock om ett ofarligt färgämne.
Bildmaterial
Räddningstjänstens styrkeledare Olle Nilsson kunde konstatera att utsläppet har läskig färg. Mest troligt är det dock oskadligt.
Ängelholm. Räddningstjänstens styrkeledare Olle Nilsson kunde konstatera att utsläppet har läskig färg. Mest troligt är det dock oskadligt.
Räddningstjänsten larmades till Sockerbruksbron strax före två på torsdagseftermiddagen. Förbipasserande hade reagerat på ett illgrönt utsläpp vid åkanten ett stenkast från Västra Kyrkogatan. Ett antal liter grön vätska har runnit ut från en brunn.
Styrkeledare Olle Nilsson från räddningstjänsten kände sig ganska säker på vad det handlade om:
– Förmodligen är det en läcka på en fjärrvärmeledning och i så fall är det ett ofarligt färgämne. Man har sådant i fjärrvärmenätet för att lättare kunna hitta läckor, förklarade Olle Nilsson.
Senare på eftermiddagen, efter att de undersökt saken, visade det sig att det var kommunens tekniska kontor som hade gjort en sökning efter felkopplande rör, och använt den gröna ofarliga vätskan som lade sig på isen.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus