Dagens datum: Fredag 10 februari 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 1 juni 2006 kl. 11:43Uppdaterad 1 juni 2006 kl. 11:46

Tio år i kaffestugan

Karin Bengtsson kan konsten att bulla upp. Nu firar hon jubileum i sin lilla kaffestuga. Och som vanligt är det hon själv som bakar allting.


Bildmaterial

 anna bank

 anna bank

 anna bank

I kaffestugan är det alltid ett tjattrande. Här är trångt och blir lätt hög stämning. Karin Bengtsson bakar allt kaffebröd själv. Och man får lita på att det är riktiga godsaker som hon plockar fram eftersom det inte finns någon kakdisk som på vanliga ser anna bank

Äppellängd. anna bank

Karin Bengtssons rulltårta. anna bank

Karins goda äppellängd

3 längder

30 g gäst
100 g smör
1/2 dl vispgrädde
11/2 dl mjölk
2 äggulor
1 msk socker
5-6 dl vetemjöl
3 äpplen
1 msk socker att strö ovanpå
Smula jästen i en bunke. Smält matfettet och blanda med grädde och mjölk. Vätskan ska vara fingervarm. Häll blandningen över jästen och rör om tills jästen löser sig. Rör ner äggulor, socker och största delen av mjölet Arbeta degen blank och smidig. Ta upp degen på mjölat bakbord och arbeta den smidig. Dela den i tre delar och kavla ut varje del till en avlång längd, 1 1/2 cm tjock. Lägg dem på en plåt med bakplåtspapper.
Skala äpplena och skär i tunna klyftor. Lägg dem i rader på deglängderna. Strö över en msk socker och låt längderna jäsa till nästan dubbel storlek i ca 30 minuter.
Grädda på 225 grader i ca 10 minuter. Låt dem sedan kallna på galler under bakduk.

Kolabröd

Knapriga småkakor som bakas i längder och skärs upp medan de är varma.

200 gram rumsvarmt smör
1 3/4 dl socker
5 !/2 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
1 1/2 msk sirap
2 msk vaniljsocker
Blanda alla ingredienserna och arbeta ihop. Dela degen i fyra delar. Rulla ut dem till nästan lika långa längder som plåten och lägg dem på på med bakplåtspapper.
Platta till rullarna och grädda i 175 grader i 10-20 minuter. Skär sedan längderna på snedden i småbitar. Låt dem svalna.

Sommarlätt rulltårta

4 ägg
2 dl socker
2,5 dl vetemjöl
1 tsk bakpulver
1 1/2 dl äppelmos
1 dl kokosflingor + kokos till att strö över rulltårtan.
Vispa ägg och socker vitt och pösigt. Blanda mjöl och bakpulver och rör ner det äggsmeten. Bred ut smeten på ett bakplåtspapper i långpannan. Grädda i 250 grader till kakan får gulbrun färg. Passa den hela tiden. Känn sedan med en sticka så att den verkligen är genomgräddad.
Lyft upp kakan ur långpannan i bakplåtspapper. Bred på 1 1/2 dl äppelmos och strö ut en deciliter kokos över moset. Rulla ihop kakan med hjälp av bakplåtspappret. Rulla och lyft på pappret efterhand.. Strö kokosflingor eller socker över kakan.


MAT. Kringlor med smör och socker, rulltårta, chokladdrömmar...
Karin Bengtsson har bakat kaffebröd i tio år till alla gäster som passerat den lilla kaffestugan i Stenestad, Söderåsens enda by.
Hon har alltid mycket att göra och tycker jämt att det är lika roligt. Vid det här laget har hon skaffat sig många stamgäster i huset där hennes mormor och morfar en gång bodde och där hon sprang som barn för att få spela lite kort eller höra en historia från gamla tider.
— Som ung jobbade jag som dräng hemma på gården. När torven var upplockad på hösten hade vi "Måsagille". Då var det alltid mycket mat. Och ovanpå den var det kaffekalas med många sorters hembakade kakor. Ingenting var köpt.

Allt började egentligen med gårdshandel hemma på gården i Stenestad Karin Bengtsson sålde blommor och textilier. Sedan flyttades boden med textilierna till mormors gamla hus på huvudgatan i byn och plötsligt var Mormors bod född.
— Besökare frågade om vi serverade kaffe. Det gjorde vi inte. Men jag började fundera och tänkte på saken rätt länge innan vi drog igång.
Så sedan dess bakas det, bres smörgåsar och till och med lagas mat på beställning hemma i stugan. Till jul julstökar hon i den lilla boden och öppnar kaffestugan under under byamarknaden.

Under juni firar Karin Bengtsson tioårsjubileet med kaffe med bröd om helgerna till samma priser som när hon startade.
recepten har hängt med länge och en del av dem är hemliga. Andra bjuder hon på. Äppellängden och rulltårtan gillar hon för att de inte är så söta. Det har ingenting med sockerdebatten att göra utan råkar bara falla sig så.
— Mycket kaffebröd är översötat idag och det stjäl uppmärksamheten från smör, mjöl och andra smaker. Men folk är väldigt glada för sött, speciellt äldre.

Karin Liliedahl 042-489 91 43

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Rivning åter hett alternativ för Nyhem

ÄNGELHOLM I oktober ställde sig kommunfullmäktige bakom mer pengar och fortsatt renovering av Nyhemsskolan. Nu har ännu fler problem dykt upp. Rivning och nybygge är åter hett alternativ. Läs mer

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

HD-galan 2012

Kungar på galan - också

Sport Inför det väntande Champions League-kvalet jobbar HIF intensivt för att rusta upp Olympia. Frågan är om en utvidgning av prisskåpet finns med i planerna. För det börjar bli trångt nu. På HD-galan tog man ytterligare två tunga titlar. Läs mer

Relaterat material

HD-galan 2012

Här kommer alla känslorna

Sport På torsdagskvällen var det då dags för årets HD-gala som avslutades med mycket känslor och stående ovationer när priset delades ut för årets prestation 2011.
Se inslaget på 24HD Play

Relaterat material

"Diskussionen blir förhoppningsvis mer fokuserad"

Skåne Några frågor till Sören Karlsson, ansvarig utgivare på hd.se.
Läs mer

Relaterat material

Svårt att få klarhet kring utländsk arbetskraft

Helsingborg Det finns fortfarande oklarheter kring anställningsvillkoren för de polska arbetare som anlitas för bygget av det nya kraftvärmeverket på Filborna. Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Melodifestivalen 2012

Ulrik på väg mot toppen

Nöje För tre år sedan vann han Lilla Melodifestivalen. Nu är Ulrik Munther redo att dansa med de stora elefanterna. "Jag vill visa vad jag går för", säger han. Läs mer

Relaterat material

Henrik Möller, nollbudgetfilmare

Nöje Han har hyllats av David Lynch, Staffan Westerberg och Alexander Bard. Nollbudgetfilmaren Henrik Möller gör filmer som liknar inga andra. Nöjesredaktionen åkte till Malmö och tog en promenad med Henrik Möller. Läs mer

140 400 kronor krävs till mobbad elev

Helsingborg Strypgrepp, dödshot, sexuella trakasserier. Vid ett tillfälle ställde sig en elev och kissade på honom. På raster och i omklädningsrum fick mobbningen fritt spelrum. Nu krävs kommunen på stort skadestånd. Läs mer

Unga veteraner till SM

Bjuv Bjuvs drill har tagit sig till SM igen. Trots att tjejerna fortfarande är tonåringar är de redan veteraner i mästerskapssammanhang. Läs mer

Relaterat material

Staden bryter med Personal Direkt

Helsingborg Trots att Helsingborgs stad nu bryter avtalet med bemanningsföretaget Personal Direkt hävdar fortfarande ansvariga inom kommunen att inga enskilda personer blivit lidande i projektet. 24HD har träffat Debbie Nilsson, tidigare anställd av Personal Direkt och hon är av en helt annan åsikt.
Se inslaget i 24HD

Relaterat material

Kvinna stal 300 000 av sin sambo och åkte till Thailand

ÄNGELHOLM En 43-årig kvinna från Ängelholm åtalades på torsdagen för att ha tagit 300 000 kronor av sin sambo och sedan åkt till Thailand. Läs mer

24Hockey får en blåsning

Sport Roland Gille är domare i hockeyallsvenskan. Den här veckan dyker han upp på Danskesjön i Tåstarp för att hålla isär Torbjörn Dencker och Daniel Rooth som är ute på hal is.
Se inslaget i 24HD

Djurskyddsföreningar vill att hästägare får djurförbud

BÅSTAD Djurskyddet Sverige och Svenska hästars värn är kritiska till handläggningen vid länsstyrelsens djurskyddsenhet när det gäller Önnarps stuteri. De vill att ägaren snarast förbjuds att ha djur. Läs mer

Andra rånet på två månader mot Danny's

Landskrona I onsdags fick ägaren till Danny's Corner veta att utredningen kring det förra rånet var nerlagd. Samma kväll rånades restaurangen igen. Nu ska ytterligare ett kassaskåp få tidlås. Läs mer

Relaterat material

Två frias för spritsmuggling

NV-SKÅNE Den 48-årige helsingborgaren och hans vän fastnade i tullen med över 1 000 liter öl och hundratals liter vin och sprit i lasten. Nu frias båda för smuggling. Läs mer

Dödsstraff borta ut homo-lagförslag

Kampala Den ugandiske parlamentarikern David Bahati, som lagt fram ett kontroversiellt förslag om att skärpa en lag mot landets homosexuella, har till viss del ändrat sig. Läs mer

Oväntad förlust för SSAB

Stockholm Ståltillverkaren SSAB redovisar en förlust före skatt på 98 miljoner kronor för fjärde kvartalet 2011. Läs mer

Vinstlyft för försvars-Saab

Stockholm Försvarsindustrikoncernen Saab redovisar en vinst före skatt på 622 miljoner kronor för fjärde kvartalet 2011. Läs mer

Högre vinst för Betsson

Stockholm Spelbolaget Betsson redovisar en vinst före skatt på 172,9 miljoner kronor för fjärde kvartalet 2011. Läs mer

Kinas handel med omvärlden minskar

Peking Kinas import föll med 15,3 procent i januari jämfört med motsvarande månad i fjol, samtidigt som exporten sjönk med 0,5 procent. Läs mer


  
Sök bland 180 000 recept på nätet. I samarbete med sökmotorn hittarecept.se.

Läsvärda artiklar

Aktuellt i Mat & Dryck

Mest kommenterat på hd.se

Rött, vitt, sött, rosé eller öl!? Uppkorkat håller dig uppdaterad på de bästa dryckerna just nu!
Läs mer

Här är alla programmen i serien "I Simons panna" samlade. Dessutom hittar du recepten till rätterna som Simon Laiti tillagat i programserien.Läs mer

Här finns alla recept på hd.se/mat
Läs mer

Varje vecka testar vår krogpatrull nv-skånska restauranger. Här finns tidigare krogtester - indelade efter betyg:
Total poäng 20-16
Total poäng 15-11
Total poäng 10-1

Sök bland alla krogrecensioner

Se alla avsnitt av Uppkorkat där Magnus Ericsson guidar bland goda drycker.
Till 24HD Play

Här kan du läsa alla Katinka Perssons "I skafferiet"-delar. Socker, saffran, pumpa, ingefära och andra råvaror med tips på recept.
Läs mer

Året har inte tagit slut än men jag har redan provat mig igenom nyheterna som släpps i ferbruari och den lite "enklare" vårlanseringen som släpps i mars.Läs mer

Långkok är världens smartaste uppfinning. Maten sköter sig själv medan du kan göra annat.Läs mer

Det går vilt till i grytorna just nu. Tag tillfället i akt och fyll frysen med naturens bästa.Läs mer

Paj är förmodligen världens bästa dessert. Barnsligt lätt att baka, räcker länge och kan fyllas med vad huset haver. Det finns inga fel när det gäller paj.Läs mer

Hungrig? Här finns alla våra krogrecensioner på en karta.Leta restauranger med vår krogkarta

DRIVe-konceptet har blivit känt som Volvos sätt att göra snåla miljövänligare bilar. Men när jag kollade specifikationerna för XC60 DRIVe förstod jag ingenting...Läs mer

Men handen på hjärtat; hur många läser de där avtalen egentligen?Läs mer

Helsingborgs pappor är bland de sämre i landet när det kommer till att ta ut föräldraledighet.Läs mer och se tv-inslag

"När jag flyttade hem till Helsingborg trodde jag att Slussen var ute ur mitt liv för alltid."Läs mediekrönikan här

"I ett samhälle där understimulans knappast är ett hot, kanske det rent av är bra för barnen att ha tråkigt ibland."Läs Jenny Peterssons krönika

Ni missade antagligen dagen, jag hade gjort detsamma om jag inte markerat den 8 februari i almanackan.Läs Stefan Lindqvists krönika här

Ulf Kristiansson om Keith Cederholm inför dagens dokumentär på SVT1.
Läs mer

Har du tandläkarskräck?

Freddie Wadling är ute på vinterturné och i kväll ger han en konsert på Dunkers kulturhus.Läs mer

Hussvamp har angripit Parkskolan och nu ska all inredning i källarvåningen närmast Stadsparken rivas ut.Läs mer

På HIF:s träningsläger visade sex spelare ur de egna leden att de vill ta klivet in i strålkastarljuset.
Läs mer

"Dagens digra utbud ställer större krav på oss mediakonsumenter".Läs mediekrönikan här

På tisdagskvällen blev det klart – en musikal med avstamp i Klippans brukshistoria får premiär på pappersbruket i juli 2013.Läs mer

Natten till måndag tävlar Avicii, Swedish House Mafia och Robyn om musikvärldens finaste pris.Läs mer

"Det är du som är min ängel ju!" säger Bie Norling och ger Yasser Witwit en stor kram.Läs mer

För sju månader sedan flyttade Inga-Britt Jönsson in i sin nyrenoverade tvåa och sedan dess har hon inte kunnat sova ordentligt en enda gång.Läs mer

Vi efterlyser Helsingborgare som pluggar utomlands eller har gjort det och som samtidigt har tagit lån via CSN. Mejla marcus.ekdahl@hd.se!

Han började som hårdrockande trummis i källarband. Nu är Tobias Broström ett världsnamn inom modern konstmusik.Läs mer

Allt såg så bra ut till att börja med. Nu är det inte lika roligt längre. Marcus Nilsson måste opereras.Läs mer och se inslag

Sedan nyinvigningen hörs musik längs med hela den södra delen av Kullagatan. Mysigt eller störigt?Läs mer

Vi söker dig som bor eller jobbar i NV-Skåne och under förra året använde dig av eller utförde rut-tjänster. Kontakta 24HD:s reporter Anders Högmark, 042-4899406, anders.hogmark@hd.se.

Med Duvungarnas nya musikal "Snipp, snapp, snut" tar de ett nytt stilgrepp i genren.Läs mer

Nina Bauns albumdebut förra året fick strålande mottagande i hemlandet Danmark. Själv har hon redan gått vidare i karriären.Läs mer

Följer du Melodifestivalen i år?

Att pensionärer ska jobba längre är redan verklighet – i Domsten. Här arbetar en handfull glada pensionärer – i ordets rätta bemärkelse – med att bygga seniorboende (!).
Läs mer


"Under min mer fertila period, om man så säger, led jag av stora moraliska dilemman."Läs Kenny Lindquists krönika här

Årets hittills dyraste hus i Helsingborg har sålts norr om Pålsjöbaden.Läs mer och se karta

Loreen prisades på Gaygalan i Stockholm när "My heart is refusing me" utsågs till bästa svenska låt.
Läs mer

Är redan lika bra som förra vintern och nu pekar det mesta på att han lyckas kvala in till VM i Istanbul.Läs mer

Kurvan för bostadsbyggandet i Helsingborg fortsätter att peka uppåt.Läs mer

2 juli spelar superstjärnan på Parken i Köpenhamn.Läs mer

En välmeriterad 27-åring från Thailand ska hjälpa till med träningen och även boxas för Helsingborgs Muay Thai.Läs mer och se inslag

På lördag står åter Kenny Jönsson i centrum i New York Islanders hemmaarena Nassau Coliseum.Läs mer

I sitt uppdrag som specialpedagog har Pia Meijer kontakt med elever och deras mentorer - och inte minst med föräldrar.Läs mer

Syskonens framgångar ger effekt i konståknings- klubbarna. Över 100 åkare ville tävla i "Inges minne" i Helsingborg.Läs mer

"Den ene kallar mig kommunistsvin, den andre kallar mig moderatmegafon."Läs Patrik Lundbergs krönika

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

Följ med trädgårdsmästaren Christer Nilsson som visar att det finns mycket att göra på Sofiero även på vintern.
Se programmet i 24DHD Play

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

BMW 330 Ci Coupe M-Paket -03 Mystic blå 15.875 mil
Pris: 99.900 kr

Volvo XC70 D5 II PoleStar 214 hk -08 Brunmet 8.080 mil
Pris: 239.900 kr

Volkswagen Sharan V6 HIGHLINE -05 Svart 14.150 mil
Pris: 109.900 kr

Peugeot 508 SW Active 1,6 e-Hdi Mcp (Bluetooth) -11 Grå aluminum metallic
Pris: 229.900 kr

Citroën DS3 THP 150 *1 Ägare*Navi* -11Vit 1.720 mil
Pris: 185.000 kr

Mercedes-Benz C 180 Kompressor -09 Svart 4.384 mil
Pris: 259.000 kr

Honda Civic 1.8 GT MT -11 Milano red
Pris: 168.900 kr

Renault Megane 2,0T RS -10 Gul 1.508 mil
Pris: 255.000 kr

Toyota Yaris 1,0 Edition Plus -10Grå metallic 3.400 mil
Pris: 109.500 kr

Volvo V70 II D5 Kinetic -08 Svart 18.856 mil
Pris: 169.900 kr

Peugeot Boxer Skåp 10m3 L2H1 3,0 HDi FAP 157hk -08 Vit banquise 1.800 mil
Pris: 219.900 kr

Honda Civic 1,8 GT Edition -11 Röd 2 mil
Pris: 164.900 kr


Copyright och information