Hallon är bästa bäret

Mat & Dryck Publicerad 8 juli 2012 kl. 10:13
  • Favoritdrink! Hallonvodka, mousserande vin och så lite hallon förstås. FREDRIK SANDBERG / SCANPIX

  • Hallon är det ultimata bäret i frukostsammanhang. Friskt och smakrikt utan att vara för sött. FREDRIK SANDBERG / SCANPIX

  • Hallonmousse är alltid smarrigt. Här får den lite extra skjuts med smak av lime och mynta. FREDRIK SANDBERG / SCANPIX

  • Små hallontarteletter med apelsin- och mascarponekräm. Ser betydligt mer avancerat ut än det är. FREDRIK SANDBERG / SCANPIX

Det godaste bäret är hallon. I alla fall om jag får bestämma. Syrligt, sött, smakrikt – och somrigt till tusen.

Om man tvingades välja ett enda bär och avstå från alla andra vore valet självklart för min del. Aldrig någonsin skulle jag vilja vara utan hallon. För mig är de rena godiset.

Precis lagom friska utan någon övertydlig insmickrande sötma.

Förutom att hallon smakar godast är de också väldigt användbara.

Få ingredienser har samma förmåga att pigga upp lamare sällskap som gräddiga desserter och sötslibbiga drinkar. För att inte tala om frukosten.

Min kusin Viktoria är mamma till en smaksensation, en hemgjord hallonyoghurt som gästerna praktiskt taget slåss om på hotellet där hon arbetar som frukostansvarig. (Alla ni som bott på Mäster Johan i Malmö vet precis vad jag pratar om). Jag har försökt lura av henne receptet, men det hamnar tydligen under kapitlet statshemligheter!

Hallon klär i många sammanhang och tidpunkter på dygnet. En färgstark personlighet som är ett ypperligt sällskap till många andra smaker, såsom exempelvis choklad, lime, apelsin, vanilj, citron, lakrits, persikor, honung och mynta.

Dessutom är det ett makalöst vackert litet bär, i alla fall för att ha suttit på en taggig risbuske. Några färska hallon som dekoration och vips förvandlas den simplaste desserten till rena konstverket.

Ytterligare en finess är att de är goda i alla former. Ett litet tjurigt vildhallon plockat på ett solstekt kalhygge i juli kan mycket väl vara det godaste som finns. Men ibland passar faktiskt frysta hallon till och med bättre, eftersom de har lite mer syrlig och intensiv smak.

Hallon är ett suveränt stycke sommar på kvist. Väl värt en fajt mot taggar och mygg.

Prova de här recepten:

Absolut Hallon

Hallonfrukost

Hallonmousse med lime och mynta

Hallontarteletter med apelsin- och mascarponekräm

TT Spektra

Mia Gahne/TT-Spektra

Textförstoring

Dela

Att dricka till

Kiviks Musteri Hallonvin (94016) 60 kronor, eller Nederburg Noble Late Harvest (2741) 79 kronor.

Alkoholfritt: Domaine d'Estoublon Moukipic (91132) 69 kronor.

Läs mer

Kommentarer

I dag på hd.se 20.45: Champions League-final

Mat & Dryck

Huvudnyheter

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

20.45: Slaget om Europa avgörs

Fotboll Vilket herrklubblag är bäst i Europa? Svaret får vi ikväll när finalen i Champions league avgörs. Bayern München eller Dortmund - vem får lyfta bucklan?