Dagens vinare – svart malbec från Cahors
”Det svarta vinet från Lot” – så brukade man beskriva malbecvinerna från Cahors i departementet Lot. Men det är först nu på senare år som djupet i färgen också motsvaras av ett schysst djup i smaken.
Ja – faktum är att distriktet Cahors i Sydvästra Frankrike är på väg att bli hett igen. Förr var området och dess vin känt som ett av de mörkaste och kärvaste vinerna i Frankrike. Och det är just det som varit områdets styrka och svaghet.
Ärligt talat så var vinerna länge mer eller mindre ointressanta. Druvsorten malbec (även kallad auxerrois och cot) kan var lite stjälkigt kärv i unga år och vinerna från Cahors behövde ofta lagras i år innan de gick att drickas. Det kändes också länge som om vinodlarna i Cahors försökte leva på gamla lagrar istället för att ta till sig nya rön om hur man gör moderna viner. Konsumenterna ändrade smak och producenterna hängde inte med.
Men det verkar som om det hänt något med vinerna de senaste åren. Smaken har blivit rundare och mer modernt fruktdriven utan att för den skull var mindre kraftiga i smaken. Vinet är fortfarande svart och med ett rejält bettmen det smakar inte grönt och kärvt. Och du behöver inte lagra det i år för att det ska gå att dricka.
Reserve du Vieux Noir Malbec 2008 (2212, 80 kronor) är ett lysande exempel på detta. Blåsvart i färgen och med en saftig doft av mörka bär, örter och lakrits. Smaken är medelfyllig-fyllig och koncentrerad med en syrlig touch av mörka bär, örter och lakrits. Syrorna finns där men men är väl inpackade/integrerade i frukten. Du kan dricka det nu (till vilt, lamm eller nötkött) men du kan också sparde i något eller några år om du har den läggningen.
Betyg: 3/5p







