Från Krug till Törley Gála på ett ögonblick
Det är långt mellan topparna och botten bland bolagets mousserande viner. Mellan Krug i rubriken här ovan och Törley Gala öppnar sig en bottenlös avgrund i inte bara pris utan också kvalitet. Krug är ett av världens bästa mousserande viner – Törley Gála kanske ett av de sämsta!?
Och att de stod efter varandra i måndagens marathonprovning av bolagets alla mousserande viner kändes lite som ödets ironi. Det är kanske veckans i-landsproblem – men ingen ska behöva gör den resan på en vinprovning! ; )
Och det handlar inte bara om snobberi – för det finns fantastiskt mycket bra mousserande mellan Törleys 59 och Krugs 1399 kronor. Men som vanligt – du måste tänka på vad du köper och undvik de halvtorra och halvsöta vinerna! Jag kan inte tjata nog om detta – för du kan inte bara gå iväg och köpa en flaska bubbel och tro att den ena är lika bra som den andra. Du kan komma hem med en flaska diskvatten om du har otur!
Mer om detta inom kort här i uppkorkat! Detta var bara en teaser från dagens provning!









Pingback: Från Krug till Törley Gála på ett ögonblick → tworundi.com
Pingback: swalkite.se » Från Krug till Törley Gála på ett ögonblick
Pingback: privexxe.se
Pingback: payahorm.com - Från Krug till Törley Gála på ett ögonblick
Pingback: Från Krug till Törley Gála på ett ögonblick at weang.se