Topparna i december – månadens vinare
Hur väljer man ut fyra viner ur det fantastiska decembersläppet som når hyllorna idag? Det går förstås inte men de här fyra från Champagne, Toscana x 2 och Eden Valley representerar något av det bästa och häftigaste som du stöter på i vinsammanhang.
Månadens mest prisvärda röda:
Vino Nobile di Montepulciano Poliziano 2007 (94784, 179 kronor) 4,5/5p
Polizianos viner från Toscana håller en fantastiskt hög klass. Det här är deras vanliga Montepulciano (inte den legendariska Asinone) och den brukar vara ett av Italiens mest prisvärda viner.
07:an är inget undantag. 85 procent prugnolo gentile (dvs. sangiovese) och 15 procent colorino, canaiolo och merlot och det färdiga vinet har lagrats mellan 14-16 månader på ek (en blandning av nya, gamla, stora och små fat). Smaken är medelfyllig och lite syrlig med inslag av röda och mörka bär, fat, örter och choklad. Det här är ett intensivt och koncentrerat vin med en lång och komplex eftersmak. Kan lagras i ytterligare 5-8 år.
Månadens bästa röda:
Ornellaia 2007 (94796, 989 kronor) 5/5p
En av de mest kända supertoscanarna – och ett vin som nått världsrykte och kultstatus sedan första årgången 1985. Från hajpade distriktet Bolgheri och gjord på en klassisk bordeauxcocktail: 55% cabernet sauvignon, 27% merlot, 14% cabernet franc, 4% petit verdot.
Jag har inte alltid varit lika imponerad av Ornellaia som många andra men 07:an är fantastisk. Färgen är blåröd och ogenomtränglig. Doften klassisk med svarta vinbär, stall, örter, ceder och korint. Smaken är fyllig och superkoncentrerad med röda/mörka bär (svarta vinbär igen!), fat, ceder, tobak och choklad. Koncentrationen är suverän, intensiteten är suverän och längden enorm. Kan förmodligen lagras 10-15 år utan problem. Missa inte lillebror Le Serre Nuove dell’Ornellaia 2008 (94795, 395 kronor) som också är fantastiskt och det för mindre än halva priset.
Månadens mest prisvärda vita:
Pewsey Vale The Contours Riesling 2004 (94688) 4,5/5p
Eden Valley i South Australia är ett av de allra bästa distrikten i Nya Världen för riesling. Ofta lite fruktigare och mer limesmakande än den tyska förlagan men kanske också lite lättare att ta till sig.
Det här vinet har fått 6 år på flaska och kommer från en av områdets bästa producenter Pewsey Vale – och vilket vin det är! Doften är fortfarande lite knuten med grön frukt (citrus) och inslag av mineral/petroleum. Smaken är mycket frisk och koncentrerad med en mogen druvig frukt och inslag persika, petroleum och citrus. Eftersmaken är lång och balanserad. Moget nu!
Månadens bästa vita:
Mailly Les Échansons Grand Cru 1999 (94834, 769 kronor) 5/5p
Månadens bästa vita blev en Champagne och kanske något för er med tjocka plånböcker nu till nyår! Jag har tidigare skrivit upp kooperativet Mailly och deras lysande viner och det här vinet är en av deras prestigebuteljeringar. Les Échansons är gjort på 75 procent pinot noir och 25 procent chardonnay som kommer från husets grand cru-vingårdar i Montagne de Reims.
Det är oerhört sällan man har möjlighet att dricka så här pass mogen champagne – och det är nästan alltid en fantastisk upplevelse. I det här fallet är doften komplex med inslag av mogen frukt, nötter, smör och citrus. Smaken är koncentrerad och frisk med citrus och mogen rund frukt. Här finns inslag av smör, rostat bröd och kakao. Vinet är lätt och kraftfullt på en och samma gång med en suverän längd i eftersmaken. Sa någon ordet elegant?









Pingback: Italien och Spanien – - Uppkorkat - hd.se
Pingback: Sassicaia vs Ornellaia – tjuvtitt på februarivinerna! - Uppkorkat - hd.se