Frescobaldis Montesodi är vinnaren i februari 2011
Det är långt till februari – men här kommer en andra ”teaser” eller tjuvtitt på lanseringarna den andra månaden 2011. Och efter att ha provat bland annat Sassicaia, Polizianos Asinone, Fontalloro och Felsinas Rancia ännu en gång så kan jag utse Motesodi som månadens vin.
Jag har alltid varit svag för Frescobaldis Nippozzano Riserva en fantastiskt prisvärd Chianti Rufina som lätt hade kunnat platsa i min serie om ”världens mest prisvärda viner”. Vinet görs normalt på upp emot 90 procent sangiovese understött av colorino, malvasia nera, merlot och cabernet sauvignon. Men 2006an verkar nu vara helt slutsåld och jag har inte provat 07an som finns i Beställningssortimentet.
Men i februari får vi alla chansen att prova firmans preestigechianti som bara görs under exceptionella år och som också den kommer från Chianti Rúfina – Montesodi Riserva 2006. 100 procent sangiovese från en 20 hektar stor vingård och ett lågt skördeuttag på 35 hl/ha. Och vilket vin 06an är! Mörkt rött i färgen och med en lite knuten doft med inslag av körsbär, choklad, kaffe, fat och örter. Smaken är fyllg och koncentrerad med en fantastisk frukt. Mörka körsbär möter fat, choklad, örter och strama syror. Här finns en rejäl lägringspotential och en lång härlig lite bitter avslutning. Måtte de 600 flaskorna räcka länge!!!
Vad kommer mer som du inte får missa? Ja vi får en verklig möjlighet att stifta bekantskap med Österrike och Schloss Gobelsburg. Både fantstisk riesling och suverän grüner veltliner. Och på tal om riesling - Kloster Eberbachs Rûdesheimer Berg Schlossberg 1998 är helt fantastisk liksom Hochheimer Domdechaney Erstes Gewächs 2008.
Slutligen får du inte heller missa Seppeltsfield Cellar No 9 Muscat! Australiens förstärka muscatviner – ofta kallade för liquer muscat – tillhör verkligen vinvärldens gömda skatter. De är sällan dyra (vi har ju att göra med en otrendig vinstil!) men smaken är helt fantastisk. Seppeltsfiields No 9 heter lite förvirrande No 8 i Australien och är gjord på muscat à petit grains (lokalt kallad brown muscat) och vinet har lagrats på små ekfat. Smaken är söt, fyllig (nästan trögflytande) och koncentrerad med inslag av muscovadosocker, choklad, russin och knäck. Är du ute efter en häftig vinupplevelse – leta inte längre!









