Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

nattredaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa

Uppkorkat

Här har du början till en vinkällare!

Okej – säg nu att du vill börja lagra vin men att du inte vet var du ska börja? Här kommer några tips runt och strax över 100 kronor för den som vill experimentera med sin egen vinkällare.

Jag har fokuserat på viner som finns på de flesta systembutiker. Dessutom tipsar jag varje månad om de bästa köpen bland nyheterna och där får du också en indikation på om du kan lagra vinet eller inte (som en tumregel: ”kan lagras” = 1-5 års lagring & ”bör lagras” = 2-10 år lagring). Många går fortfarande att köpa. Du hittar de här: Tabeller

Och varför då bara runt och över 100 kronor? Ja om sanningen ska fram så blir de allra flesta vinerna under 100-kronorsstrecket inte bättre av lagring. De är gjorda för att konsumeras mer eller mindre direkt. Visst det finns en hel del billigare viner som säkert klarar och kan bli lite bättre av en kortare lagring (ett halvår till ett år) men eftersom vi pratar om något längre lagring har jag fokuserat på viner som kan klara en 3-10 år i källaren.

Hur många buteljer ska du då köpa av varje vin? Ja det beror förstås både på hur mycket plats du har och hur stor din plånbok är. Visst kan man köpa enstaka buteljer men om du vill följa ett vins utveckling så behöver du minst två flaskor (och gärna fler) av samma vin och årgång. Då kan du till exempel testa vinet efter 2 och 4, 3 och 6 eller 5 och 10 år.

Och tipsa gärna om dina egna lagringsviner här nedanför i kommentarstråden.

Château Bouscassé 2007 (2204, 119 kronor)
Tannat, cabernet sauvignon och cabernet franc är stommen i det här fantastiska vinet Madiran i sydvästra Frankrike. Alain Brumonts viner är nästan alltid smärtsamt unga när de släpps på marknaden och de behöver 3-10 år för att rundas av. Här finns uppenbara likheter med bordeauxviner men smaken är fylligare och vildare med mer mörka bär och mer kryddor i smaken.

Château La Tour de By 2007 (3083, 145 kronor)
Ett av mina favoritviner och en av de mest prisvärda bordeauxviner som finns! Klassiskt i stilen med en dominans av cabernet sauvignon som backas upp av merlot och petit verdot. Det är också klassiskt i smaken med en stram/sträv lite svårflirtad svartavinbärsfrukt och inslag av cederträ, rostade fat (kaffe) och plommon. Bör kunna lagras i en 3-7 år utan problem.

Rocca Guiccarda Chianti Classico Riserva 2007 (2723, 139 kronor)
Jag har skrivit mycket om Barone Ricasoli den senaste tiden och det här vinet är kanske det mest prisvärda i deras ”stall”. Här snackar vi modern och klassisk chianti i en och samma förpackning och som smakar ursprungstypiskt och som tål att lagras. I dag känns vinet lite ungt och hårt i syrorna men ge det en 3-5 år så kommer de att rundas av och vinet att bli lite mer harmoniskt. Hade jag plats hade jag haft en låda i min källare! ;)
Vill du ha toscanska viner som kan lagras längre än så? I den här artikeln om Barone Ricasoli hittar du firmans tre prestigeviner alla från årgång 2007 och de finns fortfarande att köpa på bolaget!

Schloss Vollrads Riesling Trocken 2009 (5846, 99 kronor)
Anrik tysk riesling från rheingau som nästan alltid är smärtsamt frisk och ung när den släpps på marknaden. Om du vill slå hål på myten att vita torra viner inte kan lagars – börja här. Med åren så kommer den hårda citrussyran bytas ut mot mognadstoner av petroleum och honung! Klarar lätt 5 år i källaren.

Peter Lehman Semillon 2008 (86451, 99 kronor)
Okej – nu går jag direkt utanför det jag sa här ovanför. Det är vinet finns inte i det vanliga sortimentet utan måste beställas. Men det här är ett av få australiensiska semillonviner som finns på svenska marknaden och ett riktigt fynd. Vinet kommer från Barossa valley och är i dag ungt och citrusfriskt men med 3-7 år i källaren utvecklar den en lite nötig och honungsaktig komplex smak.


  
Sök bland 180 000 recept på nätet. I samarbete med sökmotorn hittarecept.se.

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr


Copyright och information