Saint Clair Pioneers Block 3 Sauvignon Blanc 2009
Jag har sagt det förut och jag säger det igen. Jag erkänner – jag har varit en sauvignon blanc hatare. Men efter en resa i Loire sent 90-tal ändrade jag mig helt och hållet. Jag föll pladask för den nästan löjligt direkta njutning som druvsorten kan ge!
Okej – sauvignon blanc har mer att ge. Det vet alla som provat de bästa vinerna från Sancerre och Pouilly Fumé (till exempel Château de Tracy). Men det som gör druvsorten så fantastisk är den läckra nästan sensuella frukten i kombination med inslag av mineral och pigg syra. Någon har liknat sauvignon vid en bantningskur (tro det den som vill) och fräschare vin är svårt att hitta.
Kiwi-sauvignon brukar visserligen vara lite fetare och mer av en fruktcoctail än en bantningskur. Det är helt klart ett av vinvärldens häftigaste viner – älska och hatad av vinaficionados runt om i världen. Saint Clair tillhör mina favoritproducenter. Firman hittar du i Marlborough och den startade så sent som 1994.
Just det här vinet kommer från vingårdar i Wairu som är planterade i en 43-gradig vinkel – därför heter vinet Pioneers Block 3 (43 degrees) Sauvignon Blanc 2009 (3577, 129 kronor). Klimatet här är lite kallare än i övriga Marlborough och vinet har jäst i ståltankar med 100 procent odlad jäst.
Allt det här har gett ett vin som har en blek strågul färg och en stor gräsig, nässlig krusbärs doft med krita och mineral. Har finns också typiskt nog massor av coctailfrukt. Smaken är frisk mycket fruktig smak inslag av grön frukt, nässlor, krusbär och druvskal. Mycket mineral. Lång fräsch eftersmak. Inte alls klumpig – utan ett härligt vin att dricka till kyckling, pasta, skaldjur och fiskrätter.








