Mer öl – Sverige, Danmark och Belgien
Mer öl och mer svenskt och nordiskt blir det nu. Och mer IPA – India Pale Ale som verkar vara en av de allra trendigaste sorterna just nu. Här är ett gäng bra öl som lanserades i maj!
Bödeln India Pale Ale (11167, 29,90 kronor) kommer från Hantverksbryggeriet i Västerås. Det gör öl under namn som Narren, Bonden och Sotarn. Just det här ölet är en stark och besk ale som vann pris som bästa öl i Stockholm Beer and Whisky Festival 2009. Färgen är ljusbrun/koppar och doften är extremt fruktig med citrus och torkad frukt. Smaken är mycket torr och fokuserad med inslag av bröd och torkad frukt. Eftersmaken är lång och besk – ja riktigt besk!
Danska Mikkeller är ett annat bra nordiskt mikrobryggeri som imponerar med fantastiskt bra öl. Mikro och mikro förresten – det här måste vara ett av världens mest produktiva bryggerier. Enbart under 2010 gjorde Mikkeller 76 nya öl! Och många görs i samarbete med andra bryggerier.
Som till exempel Mikkeller Koppi Tomahawk x Odoo Shakiso Coffee IPA (11501, 39 kronor) som är bryggt i Belgien av De Proefbrouwerij. Namnet Coffee är inte taget ur luften för kaffe är en av råvarorna tillsammans med kornmalt, havre och humlesorten tomahawk, Ölet har en utpräglad doft av kaffe, choklad, bröd och aprikoser. Smaken är koncentrerad och rostad med inslag av just kaffe, rök, choklad och kryddor! 6,9 volymprocent!
När vi ändå snackar Belgien, Danmark, IPA och Mikkeller – To Øl är ett bryggeri som startade så sent som 2010. Det drivs av Tobias Emil Jensen och Tore Gynther som båda gått i skola hos mannen bakom Mikkeller – Mikkel Borg Bjergsø.
To Øl First Frontier IPA (11166, 34,90 kronor) är första ölet på bolaget för duon och det lovar gott. Det är också bryggt av belgiska De Proefbrouwerij och är gjort på kornmalt och havre och humlesorterna warrior, simcoe och centennial. 7,1 volymprocent och en torr humlearomatisk smak av rågbröd, örtkryddor, aprikoser och apelsin. Intressant öl från ett bryggeri som ska bli kul att följa!
Slutligen en dubbelbock – det vill säga ett starkt och underjäst öl. Grebbestad Lunator (11201, 23 kronor) är en stark rackare som sätts under årets första fullmåne. Den väger in på 7,9 procent. Doften är stor, kryddig och söt. Smakne är rund och koncentrerad med honung, malt och bröd. Och avslutningen är torr. Inget för dig som bara vill ha en pilsner.







