Regent 2009 – Sveriges första ”äkta” skumpa?
Det var lite huggsexa bland nyheterna i dag på Systembolaget på Väla. Ett nyhetssläpp är alltid ett nyhetssläpp men i butiken fanns några högintressanta viner som få kände till. Inte mindre än tre olika sorter från lokala från Kullahalvöns Vingård!
Bland dessa ett vin som producenten säger kan vara Sveriges första mousserande vin som är gjort helt i Sverige och helt av svenska druvor!? Jag vet faktiskt inte om det stämmer – men det är i alla fall gjort på druvsorten Regent och skördades 2009. Vinet har fått en andra jäsning på flaska enligt den så kallade traditionella metoden och har sedan lagrats i 18 månader på jästfällningen.
Enligt etiketten skulle vinet vara halvsött – men personligen tycker jag att det drar mer åt det halvtorra hållet. Och det gick riktigt bra till mat (vinbrässerat kalvkött med risotto!).
Men det är klart… 298 kronor är mycket pengar för Regent 2009 (70248, 298 kronor). Du får mycket ”äkta” champagne för de pengarna. Men vi snackar ändå om svenskt vin – en ganska liten och småskalig företeelse så priserna är naturligtvis dyrare från start. Så frågan är om du får ett bättre svenskt mousserande vin?
Mörkt rosa-orange färg med lätt blå-lila ton i kanten.
Stor fruktig doft med tydlig doft av hallon, jordgubbar, smultron och kola/fudge.
Halvtorr ganska frisk och bärig smak av röda bär (hallon, smultron), saft och mineral. Rent bred fruktig smak med bra koncentration och bra längd. Smakrikt!
PS: vinet finns normalt i beställningssortimentet men säljs lokalt i butiker i Högnäs, Ängelholm och Helsingborg! Jag fick fråga om det två gånger innan personalen grävde fram det från lagret! ;)
Mer om de andra lokala vinerna kommer här i Uppkorkat de närmaste dagarna!










