Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

nattredaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa

Uppkorkat

Mer skånskt från Kullahalvön och Åhus

En gång var det en omöjlig dröm. Svenska entusiaster planterade vinrankor i skyddade lägen och drömde om ett varmare klimat (yeah – dream on baby!). Men vinet från druvorna var obehagligt tunt och surt – och drömmen förblev just det – en dröm.

Men det har hänt något de senaste 10-15 åren. När engelske vingurun Oz Clarke var här i vintras var han lyrisk. I en artikel i Sydsvenskan hyllade han den begynnande svenska vinnäringen. Och med runt ett dussin vinproducenter i Skåne började han till och med tala om en skånsk ”route du vin” – vinväg.

I onsdags smyglanserades tre nya nordvästskånska viner på bolaget. Jag har redan skrivit om Kullahalvöns Regent 2010 – ett mousserande rosévin. Nu fokuserar vi på vita viner och den druvsort som kanske har den bästa potentialen i Sverige – solaris! Jag har provat en handfull solaris-viner genom åren och det är just dessa som hållit jämnast och bäst kvalitet. Så håll utkik efter solaris framöver!

Interkardinal Solaris 2010 (92174, 295 kronor)
Från Vingården i Åhus – det här är förmodligen det bästa svenska vin jag har testat. Lågt skördeuttag och en kalkrik jordmån av flinta. Delar av vinet har lagrats på små kaukasiska ekfat. Släpptes i maj i några utvalda butiker bland annat i Åhus och Malmö.

Gul färg.
Ung frisk fruktig doft med inslag av citrus, nötter och fat.
Medelfyllig, koncentrerad och kryddig smak av citrus, fat och mineral. Lång kraftfull avslutning med inslag av ek. Bra intensitet i frukten och bra längd i eftersmaken. 4/5p

Kullahalvöns Vingård Solaris 2010 (70542, 189 kronor)
Ett av tre viner som lanserades i beställningssortimentet men som även säljs på bolaget i Höganäs, Helsingborg och Ängelholm.

Blekt strågul.
Aromatisk lite kalkig/mineralig doft av grön frukt. Inslag av krusbär, passionsfrukt och mango.
Torr, lätt frisk och fruktig smak av grön frukt och druvor. Inlag av mineral, krusbär och passionsfrukt. Bra fräsch eftersmak. Grön paprika, lite stjälkig men ren och frisk finish. 3/5p

PS: En not om priserna! Svenskt vin är dyrt. Och ja – låt oss tala klarspråk – skitdyrt! Orsaken är enkel: småskalig produktion i ett marginellt klimat är inte billigt. Och eftersom vi inte har traditionen så måste allt byggas från scratch. Men är svenskt vin oskäligt dyrt? Ja det är en svårare fråga att svara på. En sak är säker – du får bättre kvalitetsviner från mer kända vinområden för motsvarande eller mindre summa pengar. Men frågan är om den invändningen är relevant??? ;)

Mer nyheter på bolaget hittar du i följande artiklar:
Italien och nebbiolo – smärtsamt fräck njutning

Lysande men dyra juninyheter – hela tabellen


  
Sök bland 180 000 recept på nätet. I samarbete med sökmotorn hittarecept.se.

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr


Copyright och information