Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

nattredaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa

Uppkorkat

7 steg mot ett bättre (vin)liv – (5) skit i boxen!

Uppkorkat fortsätter att ge dig tips som förhöjer vardagen och festen. I dag har vi kommit till det kanske viktigaste rådet av alla (i alla fall om du är intresserad av vin!). Skit i boxen!!!

Jag har sagt det förut och jag säger det igen: vin på flaska är bättre än vin i låda! Okej säger du – nu har snobben krupit fram igen – det är ju samma vin!? Ja och nej!

För några år sedan gick jag till botten med en känsla som jag ofta fick när jag provade lådvin. Varje gång jag testade samma vin i box och på flaska (sida vid sida) så fick lådvinet alltid sämre betyg – även när jag inte visste om att det var samma vin som jag provade!

Jag snackade med en av Systembolagets boxexperter för att förstå bakgrunden till detta. Var det något jag inbillade mig? Eller var det verkligen så att boxvinet var sämre?

Och jo det stämmer. Både bolaget och producenterna vet att vinet i boxen är sämre än på flaska. Orsakerna är ganska enkel. Plastsäcken som håller lådvinet på plats släpper in mer luft än glas och gör att vinet oxiderar (åldras) fortare. Och för att motverka detta häller producenterna mer svaveldioxid i vinet eftersom det fungerar som en antioxidant.

Så inte nog med att vinet snabbt blir sämre – det innehåller också mer svavel. Det är något du kan känna när du häller upp ett boxvin. Och envisas du med boxen – häll den på karaff och försök lufta ur svavlet!

Alla avsnitten i ”7 steg mot ett bättre vinliv” hittar du här!

  • Anonym

    Ett annat drogtips är att inte ta för djupa andetag när du röker på.

    Report this comment

  • Uclm

    Hmm, inte konstigt att jag får ont i huvudet av Periquita på box men inte på flaska, och nej, har inget med mängden av intag att göra, räcker med ett glas…

    Report this comment


  
Sök bland 180 000 recept på nätet. I samarbete med sökmotorn hittarecept.se.

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr


Copyright och information