Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

nattredaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa

Uppkorkat

Röda fynd i augusti

Det är kanske de vita vinerna som lyser klarast i augusti. Men det innebär inte att det inte finns bra röda fynd. Vad sägs om riktigt prisvärd Bordeaux, pionjär-cabernet från Provence och en fantastisk nebbiolo/barbera-blandning från Piemonte!?

Mer om de vita nyheterna i augusti hittar du här!

Men nu över till de röda!

Château Vignelaure 2006 (90335, 199 kronor) var en av de första egendomarna i Provence som började använda cabernet sauvignon. Det var 1960-tal och dåvarande ägaren Georges Brunet tog sticklingar från Château La Lagune i Médoc och startade därmed en trend. Idag ägs vingården av dansk-svenska paret Bengt och Mette Sundström (läs mer här!).

Det här vinet är gjort på 70 procent cabernet sauvignon, 25 procent syrah och 5 procent grenache. Det har lagrats i 18 månder på små franska fat och därefter ytterligare i (minst) två år innan det släpptes på marknaden. 2006an uppvisar den franska söderns kryddiga och lite peppriga stil. Smaken är medelfyllig och ungt stram med inslag av mörka bär, örter, kryddor, svartpeppar och tobak. Kan drickas nu men mår bra av ytterligare något år på flaska.

På tal om cabernet – under 2011 har det släppts en hel del bra Bordeauxviner på bolaget. Många kommer från årgång 2008 – en årgång som nästan glömts bort. Det var ett år år då det var lite väl kallt och svalt under sommaren men hösten var varm och solig vilket gjorde att alla som väntade med att skörda gjorde riktigt bra viner som kan drickas ganska tidigt. 2008orna har också den fördelen att de har ett rätt hyfsat pris eftersom de följdes av de rejält hajpade 2009 och 2010.

Mina två favoriter den här månaden är Château Poujeaux 2008 (95587, 267 kronor) från Moulis och Château de Fieuzal 2008 (95538, 335 kronor) från Pessac-Léognan. Den första måste tillhöra distriktets mest prisvärda viner och gör riktigt bra vin till ett riktigt bra pris år efter år. 08an från Poujeaux har en lätt parfymerad doft av mörka bär, örter och svarta vinbärssaft. Smaken är medelfyllig och lite ungt stram med en bitter ton av mörka bär, örter, kola/fudge och fat. Här finns en bra koncentration och bra frukt med lång eftersmak. Spara i 3-7 år!

Château de Fieuzal är ett av de bästa slotten i Pessac-Léognan och 2008an känns klassisk. Doften har de karaktäristiska inslagen av blyerts, mörka bär, mynta, kaffe och korinter. Smaken är också här medelfyllig och stram men med en bra fruktkoncentration. Här finns blyerts, kaffe och mineral och en bra balans. Kan kanske drickas redan om ett eller ett par år men kan hålla i tio år.

Bra är också Château Haut-Bages Libéral 2008 (95472, 319 kronor) med mörka bär (svarta vinbär och björnbär), örter, fat ceder och hästgödsel. Och trots att vinet är ungt känns syrorna rejält inlindade i frukten. Däremot är Château Ormes de Pez 2008 (95458, 279 kronor) lite av en besvikelse. Åtminstone i nuläget.

Och vill du veta hur de kommer att smaka när de är runt tio år gamla? Prova i så fall Château Lanessan 1998 (90332, 234 kronor) ett slott i Haut-Médoc med riktigt bra track-record. Här har den djupa mörka röda färgen fått en bred orange-brun kant. I doften finns mogen frukt, korinter, russin och den har en lite bränd ton. I munnen känns det runt och moget med en koncentrerad smak av svartavinbärspastill, russin och örter. Ingen stramhet här inte!

Över till Spanien och Rioja. Baron de Ley 7 Viñas Reserva 2004 (99154, 254 kronor) är ett annat vin som börjar rundas av. Här möter det traditionella det moderna med en kryddig och intensiv smak av röda och mörka bär, örter, kryddor, vanilj, choklad och tobak. Druvsammansättningen består av både röda och vita druvor: 55% tempranillo, 15% garnacha, 15% graciano, 7% mazuelo, 5% viura, 2% malvasia och 1% garnacha blanca. Och de kommer från en 60 år gammal vingård i El Villar de Arnedo i Rioja Baja – ett distrikt som man förr såg ner på men som i det här vinet visar sin potential.

Slutligen Italien. Producenten La Spinetta har jag skrivit en hel del här i Uppkorkat. Och det är inte så konstigt. Vinerna håller mycket hög klass. Min favorit den här gången (som alltid!) var Pin Monferrato Rosso 2008 (99324, 321 kronor) – La Spinettas underbara blandning av Nebbiolo och Barbera som får runt 18 månader på ny fransk ek. Vinet är mörkt rött med en smal orange kant. Doften ung men ändå komplex med lite mosade bär, örter, läder och rosor. Smaken är fyllig och superkoncentrerad men också supersträv. Här finns massor av syrlig röd frukt, kakao, läder, tobak och torkade frukter. Avalutning är lång och hård och vinet behöver

Men missa inte heller La Spinettas Langhe Nebbiolo 2008 (92186, 199 kronor) för en lite mer rättfram och drickfärdig upplevelse. Också här finns röda bär, läder och torkad frukt. Och garvsyran är inlindad i en mjuk frukt. Det är kanske inte den kraftfullaste nebbiolon i startfältet men längden i eftersmaken är suverän! Dessutom har vinet ett bra pris.


  
Sök bland 180 000 recept på nätet. I samarbete med sökmotorn hittarecept.se.

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr


Copyright och information