Tasca d’Almerita Cabernet 1993

9 augusti, 2012 klockan 13:31

Tasca d’Almerita var kanske den första vinproducenten som på allvar visade mig hur bra Siciliens viner kan vara. Det var 20 år sedan och det har hänt mycket sedan dess.

Idag finns det mängder av bra vinproducenter på Sicilien och vinerna är är bättre än någonsin. Men minnet av de där tidiga 90-tals årgångarna har etsat sig fast i minnet och det händer att jag undrar hur bra de där vinerna egentligen var och hur bra de har utvecklats sedan dess.

Som tur var har jag haft ett par buteljer av Tasca d’Almeritas Cabernet Sauvignon kvar i ”källaren”. Då i början av 1990-talet regerade cabernet- och chardonnayvinerna. Det var innan intresset för små och ovanliga druvsorter hade satt in och innan vinvärlden på allvar tröttnat på ”ännu en cabernet/chardonnay”. Tasca d’Almeritas Cabernet Sauvignon var en av de bästa jag hade provat och ett lysande exempel på en internationell druvsort som gjorde sig ovanligt bra i det syditalienska klimatet.

När jag nu öppnar buteljen 19 år efter skörden så förstår jag vad det var som gjorde mig så imponerad. Det är sällan jag öppnar gamla viner som håller ihop så väl som denna 93a. Dessutom brukar de där minnena av fantastiska viner ”back in the days” ofta vara lite missvisande. Det har hänt så otroligt mycket i vinvärlden de senaste tio-femton åren och jag har provat en hel del fantastiska viner sedan dess.

Men färgen är fortfarande helt otrolig med en tät mörkröd nyans och en tunn orange kant. Doften är stor och örtig med svarta vinbär, mörka bär, mynta och läder. Smaken är fyllig och rund med inslag av svarta vinbär, mynta, choklad och mörka bär. Här finns också lite tobak och läder. Dessutom en lång härlig eftersmak med mognadskomplexitet. Förmodligen blir det inte bättre utan är nu helt färdigt att drickas. 

Magnus Ericsson

Dela

  • http://www.billigtvin.blogspot.com/ Ingvar Johansson11

    TdA´s CS var ett av de första ”finviner” jag drack och definitivt det första där jag noterade det sicilianska ursprunget. Jag var mäkta imponerad och det kan mycket väl ha varit en 93:a. Man kan ju fundera om senaste årgången kommer att palla 19 års lagring.

  • magnusericsson

    Vad kul Ingvar!!!
    Skulle också vilja prova att lagra senare årgångar!!!
    Vet du hur bra Rosso del Conte står sig över åren?