Some like it RAW – naturviner igen!
Kontroversiellt, uppseendeväckande och coolt. Debatten om de så kallade naturvinerna fortsätter och känslorna är stundtals riktigt upphetsade. Uppkorkat åkte till London för att titta närmare på årets hetaste vintrend.
Därmed startar vi också den tredje säsongen av Uppkorkat i 24HD. Jag och producent Björn Lilja har precis kommit tillbaka efter en tur i Champagne, Chablis och Alsace – tre klassiska distrikt nära hemmaplan. Och som ett undertema har vi framförallt träffat producenter som jobbar ekologiskt, biodynamiskt eller så naturligt som möjligt i vingården.
Personligen har min syn på ”naturvinstrenden” förändrats en del i och med våra besök i Frankrike. Inget tyder på att intresset för biodynamiska och naturliga viner minskar (snarare tvärtom) – men frågan är om producenterna verkligen vill etiketteras som antingen det ena eller andra. Men mer om detta senare i höst!



Pingback: Rått och naturligt på RAW! - MyPress.SE - Universal News Agency