Dagens datum: Fredag 10 februari 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 23 april 2006 kl. 14:49Uppdaterad 23 april 2006 kl. 14:55

Som ett stort äventyr

Internetdejting är ett bekvämt sätt för singlar att träffa en partner. Anneli tog ännu ett steg och loggade in på en webbsida där män och kvinnor enbart söker sexkontakter och fick ett större självförtroende på köpet.


Bildmaterial

 MARTIN HEDÉN


Mer. Anneli är 48 år. Hon är snygg i blont hår, vit skjorta, jeans och höga klackar. För två år sedan lämnade hon ett tioårigt äktenskap bakom sig och därmed trodde hon åtminstone för en kort stund att livet, eller snarare sexlivet, skulle vara slut.
— Äktenskapet var inte så roligt den sista tiden. Sexlivet hade varit jättebra tidigare, men sista året var det inte det. Jag trodde att det var klimakteriet. Jag tänkte att nähä, nu är det dags att börja mata duvorna istället.

Men så träffade hon en man som hon kände sedan tidigare och som hon tyckte var både manlig och läcker. Sexig. En tillfällighet gjorde att de hamnade i säng och den enda natten fick henne att förstå att det absolut inte var dags att ta fram fågelmaten. Istället började hon att internetdejta. Tänkte att det ju är något som många människor ägnar sig åt.
— Men jag fick jobba på min inställning till internet. Tidigare tyckte jag att det bara var losers som höll på med sånt. Sådana som inte kunde träffa någon på ett annat sätt. Det var liksom lite pinsamt.

Så började Annelis resa i den virtuella världen. Hennes rastlösa nyfikenhet ledde henne in på en webbsida som enbart och uttalat handlar om sexkontakter.
— Plötsligt blev jag full i fan och tänkte att jag kan väl prova. Jag är ju helt anonym, säger hon och rycker på axlarna.
Hon la upp en så kallad profil där hon beskrev vad hon ville, hur hon såg ut och vad hon sökte. Därefter tryckte hon på verkställ.
— Jag trodde att min dator skulle explodera. På en dag fick jag 4 000 besök till min profil och 700 svar som jag fick fullt upp med att läsa. Det var så roligt! säger Anneli.

Med så många svarsmejl gällde det att sålla hårt. Hon raderade samtliga utan foto, likaså gifta eller sambor samt alla under 35. Även de som inte kunde stava rätt slängdes i papperskorgen.
— När man får så många svar har man råd att vara krass. Det var väldigt få jag faktiskt svarade på, säger hon.
Till slut fastnade hon för en 35-årig kille som hon tyckte hade stil. Under några dagar mejlade och chattade de intensivt med varandra.
— Det var inte så att vi gick rätt på sexrödbetan. Vi uppförde oss ordentligt, jag försökte vara lite rolig. Jag ville ju veta om vi hade humorn med oss. Det var trevligt, jag glömde nog bort mellan varven att det var sex som var orsaken till att vi hade kontakt.

Han skickade fler bilder på sig och även hon tog steget och mejlade iväg ett par foton.
— Det var nervöst. Men eftersom han hade lämnat ut sig så ville jag inte vara sämre. Jag skickade en vanlig bild och en sexig. Absolut inget porrigt, säger hon.
De bestämde att de skulle träffas och Anneli bokade mycket omsorgsfullt ett hotellrum. Tvekade gjorde hon aldrig. Tvärtom.
— Jag hade inget att förlora. Jag tyckte att det var så spännande och jag var så nyfiken. Vill man att något ska hända så får man sätta fart på saker själv, säger Anneli.

Hon köpte vin, packade ner snygga underkläder och några stearinljus i väskan och checkade in. Innan dess hade hon gjort upp med en väninna om några olika säkerhetsåtgärder. Men rädd var hon inte.
— Jag upplevde det som säkrare än att träffa någon på krogen. Jag hade ju fått både foton och en massa uppgifter om honom och jag hade berättat för min väninna. När man träffar någon ute så vet ju ingen med vem eller vart man går efteråt.
Bästa väninnan fick numret till hotellrummet och direktiv om att ringa först klockan 21 och sedan vid midnatt. Anneli skulle säga olika kodord för att väninnan skulle veta om det var bra eller inte. Var det inte det skulle hon ringa polisen.

Trots noggranna förberedelser var det först när hennes dejt knackade på hotellrummets dörr som tanken for genom huvudet:
— Plötsligt kände jag mig som en lyxprostituerad. Plötsligt insåg jag att jag snart skulle ha sex med den här mannen, säger hon och skrattar.
Men tanken försvann lika snabbt som den hade kommit. Istället påminde hon sig om att det ju var hon som hade tagit initiativet och att de båda ville lika mycket. Hon var definitivt inget offer. Natten som följde glömmer hon aldrig.
— Det var en av mina häftigare upplevelser. Jag kände att jag inte hade något att vara hämmad över. Vi hade en mycket trevlig natt tillsammans.

Anneli är en rastlös person. Hon vill att det ska hända saker, vill alltid vidare. Men sexdejtandet la hon ner efter den där fantastiska natten.
— Jag mejlade med en annan kille, men jag struntade snart i det. Det gav inte samma kick som första gången.
Istället träffar hon män på traditionellt sätt. På krogen och på nattklubbar. Efter internetdejtingen är självförtroendet större än någonsin förr.
— Jag är inte ute efter något förhållande. Inte än i alla fall. Jag har aldrig haft det så bra som nu. Men, jag är väldigt intresserad av sex och erotik och vill inte vara utan det bara för att jag inte har något förhållande.

Hon har berättat om sitt äventyr för sina närmaste väninnor. De har alla varit både nyfikna och inte så lite imponerade. De tycker att Anneli är modig.
— De säger att jag gör helt rätt. Jag är helt säker på att det här har satt igång tankar hos dem. Jag märker att det finns så mycket undertryckta känslor och fantasier. Jag tror faktiskt att många kvinnor har ett otroligt tråkigt sexliv.
Hon tror att alltför många håller fast vid sin partner trots att förhållandet för länge sedan har gått i stå, att vi inte borde vara så rädda för att bryta upp.
— Vi har ett så stort utbud av allting. Allt kan vi byta ut, men nånstans går vi och inbillar oss att vi alltid ska ha samma man. Vi är så envisa i att hålla fast vid kärnfamiljen. Jag funderar över om det inte är dags att börja tänka annorlunda.

Hon pratar om vikten av att ta hand om sin kropp och att det borde vara självklart även för kvinnor att tillgodose sitt underlivs behov.
— Jag tycker inte att det är så konstigt att man vill det. Man kan gå till kotknackaren och frisören, man springer i skogen och solar. Allt för att må bra. Varför ska man inte kunna prata om, beröra eller få njuta även i den här lilla delen av kroppen?

Jenny Petersson 042-489 91 92

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Vi granskar Personal Direkt

Miljonskulder hos underleverantör

Granskning

HELSINGBORG Personal Direkts underleverantör Byggproduktion, som gick i konkurs i mellandagarna, hade så gott som inga tillgångar men skulder på 1,5 miljoner. På torsdagen var det edgång i Malmö tingsrätt. Läs mer

Relaterat material

Våldet i Malmö

Fyra gripna för Malmömord

Malmö Fyra män som misstänks för mordet på en 19-åring på Lönngatan i Malmö i augusti förra året har gripits och sitter anhållna i Malmö. Det uppger Anders Lindell, informatör vid Malmöpolisen.
Läs mer

Nyhetsquiz

Nyhetskollen vecka 6

Skåne Vad har egentligen hänt i nordvästra Skåne den senaste veckan? Kolla in vårt kluriga nyhetsquiz med frågor från den 3 och 10 februari. Läs mer

Melodifestivalen 2012

Timoteij spänner bågen

Schlagerbloggen Timoteij är tillbaka i Melodifestivalen. Efter 2010 års succé med "Kom" ställer de nu upp med "Stormande hav". En energifylld låt med fler ingredienser än sin föregångare. Se intervjun här

Relaterat material

HD-galan 2012

Framtidens stjärnor glänste

Sport Det blev blandad kompott när fjolårets bästa idrottare korades på senior- och juniorsidan. "Jag är fortfarande skakig", ler simmerskan och tillika pristagaren Louise Hansson. Läs mer

Relaterat material

Maskin ersätter 200-årig tandteknik

HÖGANÄS De som behöver en ny krona, tandställning eller en tandbro har hittills fått bita i en äcklig smörja. På Tandläkargruppen är det slut med det. Där satsar man 350 000 kronor på digital teknik. Läs mer

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Krogen

Glad servitör serverar rikliga portioner

Krogen Innanför Zorbas dörrar jobbar en man vars enda ansiktsuttryck tycks vara ett varmt leende. Restaurangens inredning överraskar inte, många ting är vita eller blå. På väggarna hänger tavlor med motiv som föreställer grekiska hus vid Medelhavet.
Läs mer

Relaterat material

Var tredje elev har huvudvärk i skolan varje dag

Inrikes Nära tre fjärdedelar av eleverna har ont i huvudet minst en gång i veckan. Det visar en studie gjord under skoltid på elever från årskurs 6—9 i grundskolan och gymnasiets andra årskurs, som Upsala Nya Tidning tagit del av. Var tredje elev har huvudvärk varje dag.
Läs mer

Det finns 2 kommentarer till artikeln

2 kommentarer

Davis Cup

Prpics dröm går i uppfyllelse

Tennis På fredagseftermiddagen går drömmen om spel i Davis Cup i uppfyllelse för 29-årige Filip Prpic från Helsingborg. Läs mer

Glesare pågatågstrafik till Hässleholm i helgen

SKÅNE En ombyggnad av stationen i Stehag på södra stambanan gör att tågen dirigeras om via Skånebanan. Då får det plats färre pågatåg. Läs mer

Rivning åter hett alternativ för Nyhem

ÄNGELHOLM I oktober ställde sig kommunfullmäktige bakom mer pengar och fortsatt renovering av Nyhemsskolan. Nu har ännu fler problem dykt upp. Rivning och nybygge är åter hett alternativ. Läs mer

Det finns 8 kommentarer till artikeln

8 kommentarer

Mask i Apples företagskultur

Kultur-Sören 10:24  De här raderna skriver jag på min Macdator som är en oundgänglig del av min vardag, liksom iPhonen, alltid inom räckhåll. Båda är tillverkade av Apple, i dag världens högst värderade bolag som också är ett otroligt vinstrikt företag. Men Apples framgångar bygger på skoningslös exploatering av kinesiska arbetare. Läs mer

hd.se/sport

Sundin ger miljoner till forskning

Stockholm Hockeystjärnan Mats Sundin skänker drygt två miljoner kronor till ett gemensamt forskningsprojekt vid Karolinska institutet (KI) i Solna och University of Toronto.
Läs mer

"Diskussionen blir förhoppningsvis mer fokuserad"

Skåne Några frågor till Sören Karlsson, ansvarig utgivare på hd.se, om varför vi inför förhandsmoderering på alla kommentarer till artiklarna.
Läs mer

Relaterat material

Det finns 7 kommentarer till artikeln

7 kommentarer

Svårt att få klarhet kring utländsk arbetskraft

Helsingborg Det finns fortfarande oklarheter kring anställningsvillkoren för de polska arbetare som anlitas för bygget av det nya kraftvärmeverket på Filborna. Läs mer

Relaterat material

Det finns 7 kommentarer till artikeln

7 kommentarer

TV 3 sänder fotbollslandskamp

Fotboll Sveriges fotbollslandskamp mot Kroatien den 29 februari sänds i TV 3. Läs mer

EBM utreder handeln i Metro

Stockholm Ekobrottsmyndigheten (EBM) har inlett en förundersökning om kursrusningen i Metros aktie inför budet från investmentbolaget Kinnevik, skriver Di. Läs mer

USA erkänner Maldivernas nye ledare

New Delhi Maldivernas förre president Mohamed Nashid är djupt besviken på att USA erkänt hans efterträdare, som Nashid misstänker låg bakom att han störtades.
Läs mer

Rätt att SD inte fick ställa fråga

ÅSTORP Två av Sverigedemokraternas ledamöter ville vid kommunfullmäktige i oktober ställa en fråga till socialnämndens ordförande angående en placering i barackerna i Grytevad. Läs mer

Kylan försenar skidskyttestart

Kontiolahti Den stränga kylan i finska Kontiolahti har gjort att arrangörerna av fredagens mixedstafett i världscupen i skidskytte skjutit på starten en halvtimme. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Mer

Mest kommenterat på hd.se

Här finns alla ljudbildspel som våra fotografer gjort.Läs mer


Se alla avsnitt av Sicket jobb, programmet där du får en inblick i underliga yrken.
Till 24HD Play

Hemslöjden firar och spänner musklerna i en tid då det stickande folket tråcklar sig ut på dataålderns kryptiska nätverk.Läs mer och se bilder

De nischade dejtingsajterna blir fler och fler.Läs mer

Albanien öppnar dörrarna och utmanar grann- länderna Grekland och Kroatien i kampen om turisternas gunst.Läs mer

Inspirerad av magi, amuletter, riter och rustningar växte den läderbaserade kollektionen Gris-Gris fram.Läs mer

Ett stopp österut från Manhattan ligger det mest lockande på New Yorks trendkarta.Läs mer och se bildgalleri

Apropå att att många av fackförbunden fortsätter att tappa medlemmar.Läs mer

Flera inredningsmässor har haft natur som tema, och inredare och formgivare vurmar plötsligt för allt som känns naturligt.Läs mer

Glesstickat och chunky knits. Men framför allt – färg. Vinterns plagg värmer både kroppen och ögat.
Läs mer

Som elitspelare lägger Andreas Fröjd största delen av sin vakna lediga tid på volleyboll. För att få relationen att fungera har han och hans fru Rebecka Fröjd hittat en kompromiss.Läs mer

Filmstjärnan Elizabeth Taylor är stilikon när stylisten Christine Gustafsson tolkar vårens mode.Se bildspel av de senaste trenderna

Spanien brottas med ekonomiska problem, men i Barcelona finns ändå en tro på framtiden.Läs mer

Den senaste generationens tv-apparater låter oss titta på Youtube, uppdatera Facebook och visa bilder via Picasa.Läs mer

I tusentals år har man använt tadelakt i Nordafrika. Nu vinner den uråldriga kalkputsen popularitet i modern, nordisk inredning.
Läs mer

Alla har vi något eller någon att försonas med. Om det så är tonårsdikterna, grannens andedräkt eller hur livet egentligen blev.Läs mer

Patologen dras med fördomar om att man mest obducerar lik. Men här finns två olika sidor av knivseggen.Läs mer

Köket har blivit hemmets viktigaste rum. En genväg till stordåd i köket är smarta och snygga redskap.Läs mer

Per Holmberg var passagerare på det SAS-plan som kraschade i Gottröraolyckan för 20 år sedan.Läs mer


Har du eller någon du känner sålt bondgården för att flytta ihop med kärleken någon annanstans? Mejla Cecilia Franck (cecilia.franck@hd.se).Läs mer

Den här veckan dyker domaren Roland Gille upp på Danskesjön i Tåstarp för att hålla isär Torbjörn Dencker och Daniel Rooth.Se inslaget i 24HD

DRIVe-konceptet har blivit känt som Volvos sätt att göra snåla miljövänligare bilar. Men när jag kollade specifikationerna för XC60 DRIVe förstod jag ingenting...Läs mer

Ni missade antagligen dagen, jag hade gjort detsamma om jag inte markerat den 8 februari i almanackan.Läs Stefan Lindqvists krönika här

Vem har en Spotify-lista som spretar mellan Arcade Fire, ELO och REO Speedwagon? President Obama, förstås.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

Helsingborgs pappor är bland de sämre i landet när det kommer till att ta ut föräldraledighet.Läs mer och se tv-inslag

"När jag flyttade hem till Helsingborg trodde jag att Slussen var ute ur mitt liv för alltid."Läs mediekrönikan här

"I ett samhälle där understimulans knappast är ett hot, kanske det rent av är bra för barnen att ha tråkigt ibland."Läs Jenny Peterssons krönika

Har du tandläkarskräck?

Men handen på hjärtat; hur många läser de där avtalen egentligen?Läs mer

Freddie Wadling är ute på vinterturné och i kväll ger han en konsert på Dunkers kulturhus.Läs mer

Hussvamp har angripit Parkskolan och nu ska all inredning i källarvåningen närmast Stadsparken rivas ut.Läs mer

På HIF:s träningsläger visade sex spelare ur de egna leden att de vill ta klivet in i strålkastarljuset.
Läs mer

"Dagens digra utbud ställer större krav på oss mediakonsumenter".Läs mediekrönikan här

På tisdagskvällen blev det klart – en musikal med avstamp i Klippans brukshistoria får premiär på pappersbruket i juli 2013.Läs mer

Natten till måndag tävlar Avicii, Swedish House Mafia och Robyn om musikvärldens finaste pris.Läs mer

"Det är du som är min ängel ju!" säger Bie Norling och ger Yasser Witwit en stor kram.Läs mer

För sju månader sedan flyttade Inga-Britt Jönsson in i sin nyrenoverade tvåa och sedan dess har hon inte kunnat sova ordentligt en enda gång.Läs mer

Vi efterlyser Helsingborgare som pluggar utomlands eller har gjort det och som samtidigt har tagit lån via CSN. Mejla marcus.ekdahl@hd.se!

Han började som hårdrockande trummis i källarband. Nu är Tobias Broström ett världsnamn inom modern konstmusik.Läs mer

Allt såg så bra ut till att börja med. Nu är det inte lika roligt längre. Marcus Nilsson måste opereras.Läs mer och se inslag

Sedan nyinvigningen hörs musik längs med hela den södra delen av Kullagatan. Mysigt eller störigt?Läs mer

Vi söker dig som bor eller jobbar i NV-Skåne och under förra året använde dig av eller utförde rut-tjänster. Kontakta 24HD:s reporter Anders Högmark, 042-4899406, anders.hogmark@hd.se.

Med Duvungarnas nya musikal "Snipp, snapp, snut" tar de ett nytt stilgrepp i genren.Läs mer

Nina Bauns albumdebut förra året fick strålande mottagande i hemlandet Danmark. Själv har hon redan gått vidare i karriären.Läs mer

Att pensionärer ska jobba längre är redan verklighet – i Domsten. Här arbetar en handfull glada pensionärer – i ordets rätta bemärkelse – med att bygga seniorboende (!).
Läs mer

"Under min mer fertila period, om man så säger, led jag av stora moraliska dilemman."Läs Kenny Lindquists krönika här

Årets hittills dyraste hus i Helsingborg har sålts norr om Pålsjöbaden.Läs mer och se karta

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Renault Megane 2,0T RS -10 Gul 1.508 mil
Pris: 255.000 kr

Mercedes-Benz C 180 Komp. Special Edition * Svensksåld * -06Svart metallic 12.600 mil
Pris: 115.000 kr

Honda Civic 1.8 GT MT -11 Milano red
Pris: 168.900 kr

Peugeot Boxer Skåp 10m3 L2H1 3,0 HDi FAP 157hk -08 Vit banquise 1.800 mil
Pris: 219.900 kr

Toyota Yaris 1,0 Edition Plus -10Grå metallic 3.400 mil
Pris: 109.500 kr

BMW 330 Ci Coupe M-Paket -03 Mystic blå 15.875 mil
Pris: 99.900 kr

Volvo V70 II D5 Kinetic -08 Svart 18.856 mil
Pris: 169.900 kr

Peugeot 508 SW Active 1,6 e-Hdi Mcp (Bluetooth) -11 Grå aluminum metallic
Pris: 229.900 kr

Mercedes-Benz C 180 Kompressor -09 Svart 4.384 mil
Pris: 259.000 kr

Honda Civic 1,8 GT Edition -11 Röd 2 mil
Pris: 164.900 kr

Volvo XC70 D5 II PoleStar 214 hk -08 Brunmet 8.080 mil
Pris: 239.900 kr

Volkswagen Sharan V6 HIGHLINE -05 Svart 14.150 mil
Pris: 109.900 kr


Copyright och information