Dagens datum: Torsdag 9 februari 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

nattredaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 5 februari 2007 kl. 20:47Uppdaterad 8 februari 2007 kl. 02:10

Hon lever i välfärdens skugga

Välkomna till den krassa verkligheten. Gasol, lysfotogen och vedspis är Lena Lindgrens lyx. För inte så länge sedan levde hon ett normalt radhusliv i Härslöv. I dag flyr Lena från mobiltelefoner, elektricitet och välfärdens andra självklarheter. I svensk glesbygd finns boende för personer med liknande problem, i Landskrona ska strålningen kartläggas och nyligen fick en elöverkänslig kvinna rätt till sjukpenning.


Bildmaterial

Lena och Lufsen på väg ut i naturen. Foto: MATS ROSLUND

På ständig flykt. Det moderna tränger sig på och Lena Lindgren tvingas snart flytta igen. Foto: MATS ROSLUND


Mer. En ljusblå stuga med pittoresk trädgård alldeles i kanten av Göingeskogen. Utanför husknuten en mjölkkanna med flugsvampsmotiv, staplade vedklampar mot väggen och ridhästar som strosar i en hage. Rena idyllen... på ytan.
-Det här är mitt fängelse, säger Lena Lindgren.
-Här är gulligt och fint, och tystnaden är ju sånt som folk uppskattar under några semesterdagar. Visst, men jag som sitter fast här har inget liv längre.
Underläppen rycker och hon ber om ursäkt. Men i nästa andetag säger hon:
-Jag hoppas ni tar med er mina känslor hem.
Hon är bitter, ledsen och oändligt ensam.
Att vara överkänslig för IT-miljö och elektronisk utrustning är en sak, att bli missförstådd en annan.
Tänk dig att lida av, låt oss säga gräsallergi, och bli ordinerad en näve pollenstinn timotej eller varför inte en barfotapromenad över nyslagen ängskavle. Så var det den där vårdagen för åtta år sedan när Lena Lindgren såg döden i vitögat.

Förvandlingen från utåtriktat flockdjur till socialt handikappad enstöring gick ungefär lika fort som det går att smälla upp en 3G-mast.
-Jag hade haft det kämpigt en tid och jag kände mig jättetrött och svettades rejält. Det var de första tecknen som smög sig på. Jag jobbade som akupunktör men tappade förmågan att skruva på nålarna. När jag väntade en patient var jag tvungen att spola händerna och skölja ansiktet med kallt vatten, men all energi sögs liksom ur mig. Jag trodde jag kommit i klimakteriet och det var jävligt nog.
-Men så blev det riktigt akut och jag låg och spydde i en vecka. Vilken jädra influensa, minns jag att jag tänkte. Till slut kunde inte min sambo få kontakt med mig och man misstänkte hjärnblödning. I ambulansen in till Lund kopplade de på el för att få fart på käringen... och jag höll på att tuppa av. Likadant när jag skjutsades iväg till röntgen, då blev jag också medvetslös.
-Det var luddigt allting och jag pumpades med mediciner och åkte hem och levde på näringsdrycker. Jag kände när lampor tändes i grannarnas radhus. Min dåvarande sambo begrep det först och testade med att skruva ur propparna därhemma, utan att säga nåt till mig. Och plötsligt mådde jag bättre. Sedan, en gång när torktumlaren gick igång, svimmade jag. Pang direkt på golvet. ”Jaha, jag tror jag är elöverkänslig”, sa jag. ”Det vet jag redan”, sa han då.
Lena Lindgren refererade problemen till en ny mobilmast i närheten av bostaden i Härslöv, la ihop ett och ett och märkte att hon kände obehag inför minsta strömkälla.
Saker som tidigare varit naturliga hjälpmedel blev en belastning. Datorer och tv-apparater förvandlades till fiender men samhället, sjukvården och omgivningen reagerade med skepsis.
Minst 200000 svenskar, eller 3,1 procent av den vuxna befolkningen, har uppgett att de känner obehag av elektriska och magnetiska fält. Vanligt är hudbesvär, huvudvärk, influensaliknande tecken, illamående, yrsel eller ljuskänslighet. Många får symtom från nervsystemet; upplevd stress, försämrat korttidsminne, koncentrationssvårigheter och onormal trötthet.
För ytterst få tar det sig så extrema uttryck som för Lena Lindgren, och för henne fanns inget val. Hon tvingades till isolering.
-Midsommaren 1999 flyttade vi ut till ett elsanerat hus i Röke, men det fungerade inte där heller. Det visade sig att förrådet, med proppar och kablar, bara låg en meter från stugan.
Alltså fortsatte flykten. Till dotterns gård i lilla Vrångafälla norr om Kristianstad, och ett ännu mer jordnära liv. I början fanns inga som helst bekvämligheter och hon har tjocka A4-pärmar med korrespondens till ansvariga i Östra Göinge kommun. Hon har sökt fonder och provat olika utvägar, men inte fått något stöd, och hennes blåmålade barack är långt ifrån vinterbonad.

-De har varit rara mot mig hela tiden, men inget har hänt. Sista året har jag i alla fall fått en kontaktperson som hjälper mig, men faktum är att jag är låst och inte kommer ut i samhället. Det räcker att jag möter någon med mobiltelefon i skogen så blir jag sjuk.
På vårdcentralen konstaterade man helt sonika: ”Sånt där tror vi inte på här”.
-När jag bodde i Röke kom det till slut hem en läkare. Han talade över huvudet på mig, direkt till min sambo, som om jag var knäpp. Jag bad om smärtlindring och han tittade bara på mig och svarade: ”Jag ger dig inte morfin!” Men jag har jobbat med naturmediciner och är mycket försiktig, tar på sin höjd en halv Alvedon eller Ipren, och så tolkade han mig som narkoman när jag egentligen är renlevnadsmänniska. Fast han bad om ursäkt senare.

I en tid när Gudrun och Per får oss att famla hjälplöst i mörker, och när några ögonblick av bruten telekommunikation upplevs som rena katastrofen - just då ger oss en resa till 1800-talsmiljö perspektiv. För Lena Lindgren lever i fel värld och fel århundrade och från alla håll anfaller högfrekvent strålning och mikrovågor.
-Bonden som kör med traktorn här ute på åkern förstår inte mina problem. Trots att jag satt upp skyltar om mobilfri zon kan han stå på tomten och prata i sin telefon.
Var tionde dag bär det obevekligen iväg på inköpsresa. Ett affärsprojekt fyllt av komplikationer, men en livsnödvändig utflykt.
-Det är hela tiden ett spel mellan fysiskt och psykiskt välbefinnande. Jag känner att jag bara måste komma ut och själv få handla, även om jag får muskelinflammation och svullnader två, tre dagar efter att min kontaktperson kört mig i dieselbil, det enda jag klarar att åka i, in till Knislinge.
-Tack och lov förresten, för mina kunskaper som jag fått när jag utbildade mig till akupunktör, massör och zonterapeut. Jag vet precis vad som händer, och vid ett anfall går hela kroppen på högvarv. Du kräks, svettas, får frossa, ögon och näsa svullnar, njurarna tar stryk, huvudet spränger och du kissar, kissar och kissar. Det autonoma nervsystemet drabbas, musklerna tvinar och du åldras jättefort. En läkare kallade det ”naturlig degeneration”. Men jag som tränat och dansat balett vet. Inte förändras allt över en natt, så att musklerna hänger i en bula över låret.
-Vita blodkroppar, hjärtverksamhet, hjärnaktivitet, blodtryck, allt går ju att mäta. Jag känner min kropp och hur organen påverkas. Om jag bryter benet här ute i skogen kan jag välja mellan att bli kvar eller åka in till ett hypermodernt sjukhus och dö.

Lena Lindgren stoppar in några pinnar i brasan och värmer kaffevatten på vedspisen. Baracken i Vrångafälla döljer många praktiska och egensinniga lösningar. Stora batterier är kopplade till cd-spelaren och radion, färskvaror ryms i gasolkylen, dusch- och kranvattnet får behaglig temperatur tack vare en gasolberedare och lysfotogen ger lamporna sken. Telefonen använder hon så lite som möjligt, men i nödfall pratar hon genom specialslangar som är kopplade med sugproppar. Sedan placerar hon en sten på klykan eftersom den vanliga luren monterats bort. I sovrummet står en avelektrifierad symaskin, en egen uppfinning.
-Titta här, jag har monterat en slangklämma som jag kan veva med. Det tar lite tid att sy, men är det något jag har så är det tid.
Och så, eftertänksamt:
-Allt är ändå inte av ondo. Jag värderar andra saker och är mer ödmjuk till livet i dag. Exempelvis har jag börjat måla akvarell och jag har fått biblioteket att ta den här rundan när de kör ut med böcker. Jag läser jättemycket - romaner, fackböcker och när jag är sämre och inte orkar annat blir det blädderböcker.
Hon citerar en gammal indian, som anade global oråd långt innan Amerikas president slutligen lärde sig uttala ordet växthuseffekt:
-När luften blir rutig är det farligt.

Det finns forskare och experter som påstår att elkänslighet egentligen handlar om stress, att själva förnimmelsen av exponering framkallar illamående, huvudvärk och andra symtom. Lena vänder på problematiken.
-Livet har alltid varit kämpigt, säger hon. Folk slet inte mindre förr, men varför går var och varannan människa in i väggen i dag? Jo, 3G-master, bredband, blåljus och snart 4G-projekt. Alla dessa strålar utlöser stressen. Miljön förändras alldeles för snabbt. Utbrända människor skulle helst ut i skogen och hämta kraft. Vi är inte gjorda för det här. Se hur ungarna trängs i skolbussen och snackar i sina mobiltelefoner. Vi sitter liksom i mikrovågsugnar alla. Ni ska få se att jag får rätt.
Sedan slår hon sig ner vid bordet, blickar ut genom fönstret och ser blankvattnet ute på fältet där en stugby snart ska växa upp, med allt vad det innebär av synlig och osynlig energiterror.
-De har börjat gräva alldeles utanför. Det blir fullständig katastrof för mig. Jag har levt under existensminimum i sju år och gjort trädgården fin och hemtrevlig. Äntligen hade jag betalat av lånen och plötsligt fanns utrymme för lite extra - god mat och nya kläder. Även om jag aldrig mer kommer att kunna röra mig fritt där ute så skulle jag i alla fall slippa känna samma tvång som tidigare.
-Jag får dra vidare, men jag kan ju inte ge mig ut och söka bostad aktivt, utan sitter låst där jag sitter. Vid ett tillfälle provade jag att bo i husvagn men jag blev sjuk av cirkulationspumpen och fick hög feber.

Någon större entusiasm visar hon inte heller för intresseorganisationen Elöverkänsligas förbund.
-”Vi sysslar inte med boendet”, har de deklarerat. Och i föreningens tidning hänvisas till mer uppgifter på webbsidan, vilket kan verka lite underligt. Internet är knappast bästa hjälpmedlet för deras medlemmar.
I Värmlands djupa skogar finns några elfria hyreshus som lockar. Med sina erfarenheter skulle Lena kunna hjälpa till där och stötta folk i liknande situation. Bli en tillgång och, inte minst, skaffa sig ett umgänge. Men det känns ändå bittert att flytta så långt. Det har kostat att dra rör och sanera.
-När det blev tal om Värmland så fixade kommunen flyttbil direkt. De såg väl chansen att bli av med ett bekymmer, men jag kunde inte få med mig kaminen och sängen utan vidare. Vi får väl se. Mina fyra barn och åtta barnbarn finns här nere i Skåne. Helst skulle jag vilja bo i Landskrona, där mor och far och alla gamla patienter och vänner finns. Jag har inte varit där på sju år, och jag saknar den sociala biten så himla mycket.

När Lena blev ensam med sina bekymmer i stugan i Röke skaffade hon i alla fall en sällskapshund.
-Lufsen är en trygghet när mörkret faller på, säger hon och gör sig klar för eftermiddagens stärkande skogspromenad.
Hon håller kopplet i ena handen och ett långhårigt yrväder kommer stormande genast när hon öppnar dörren och kliver ur sin isoleringscell.
-Vi brukar gå en rejäl runda men det blir inte så långt just nu. Tyvärr, Lufsen, tyvärr. Det har varit lite mycket och jag behöver fylla på med mjölk. Mjölk, det är bra för min kropp.
Hon står med sin understimulerade vän och vinkar adjö. Det sista Lena Lindgren skickar med oss är en from förhoppning:
-De pratar om att mäta strålningen i Landskrona och skapa en elfri zon. Gör det, för jag vill hem. Baracken jag bor i är flyttbar.
Sedan tar vi en kort promenad bort mot stallet där vi parkerat bilen. Mobiltelefonerna, som vi lagt ifrån oss några timmar tidigare, väntar på aktivering. Fotograf Roslund programmerar in rätt Helsingborgsadress på GPS-sändaren. Satellitnavigeringssystemet ska styra oss ut ur svunnen tid och tillbaka mot civilisationen och 2007.
Per Ohlsson
per.ohlsson@hd.se042-489 90 28

Per Ohlsson 042-489 90 28

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

HD-Galan

Här är alla vinnarna på galan

Sport Björn Hellkvist, Rögle BK kan ta åt sig äran för årets prestation.
Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

HD-galan

Bildspel med vinnarna

SPORT Louise Hansson tog emot HD-galans första pris som årets kvinnliga junior. Här har du vinnarbilderna från HD-galan. Till bildspelets

Relaterat material

140 400 kronor krävs till mobbad elev

Helsingborg Strypgrepp, dödshot, sexuella trakasserier. Vid ett tillfälle ställde sig en elev och kissade på honom. På raster och i omklädningsrum fick mobbningen fritt spelrum. Nu krävs kommunen på stort skadestånd. Läs mer

Unga veteraner till SM

Bjuv Bjuvs drill har tagit sig till SM igen. Trots att tjejerna fortfarande är tonåringar är de redan veteraner i mästerskapssammanhang. Läs mer

Relaterat material

Staden bryter med Personal Direkt

Helsingborg Trots att Helsingborgs stad nu bryter avtalet med bemanningsföretaget Personal Direkt hävdar fortfarande ansvariga inom kommunen att inga enskilda personer blivit lidande i projektet. 24HD har träffat Debbie Nilsson, tidigare anställd av Personal Direkt och hon är av en helt annan åsikt.
Se inslaget i 24HD

Relaterat material

Kvinna stal 300 000 av sin sambo och åkte till Thailand

ÄNGELHOLM En 43-årig kvinna från Ängelholm åtalades på torsdagen för att ha tagit 300 000 kronor av sin sambo och sedan åkt till Thailand. Läs mer

24Hockey får en blåsning

Sport Roland Gille är domare i hockeyallsvenskan. Den här veckan dyker han upp på Danskesjön i Tåstarp för att hålla isär Torbjörn Dencker och Daniel Rooth som är ute på hal is.
Se inslaget i 24HD

Djurskyddsföreningar vill att hästägare får djurförbud

BÅSTAD Djurskyddet Sverige och Svenska hästars värn är kritiska till handläggningen vid länsstyrelsens djurskyddsenhet när det gäller Önnarps stuteri. De vill att ägaren snarast förbjuds att ha djur. Läs mer

Andra rånet på två månader mot Danny's

Landskrona I onsdags fick ägaren till Danny's Corner veta att utredningen kring det förra rånet var nerlagd. Samma kväll rånades restaurangen igen. Nu ska ytterligare ett kassaskåp få tidlås. Läs mer

Relaterat material

Två frias för spritsmuggling

NV-SKÅNE Den 48-årige helsingborgaren och hans vän fastnade i tullen med över 1 000 liter öl och hundratals liter vin och sprit i lasten. Nu frias båda för smuggling. Läs mer

Melodifestivalen 2012

"Rymdblomman imiterar sig själv"

Nöje Schlagerbloggen var på plats i Scandinavium och följde repetitionerna inför Melodifestivalens andra deltävling i Göteborg.
Till Schlagerbloggen

Relaterat material

Höganäs AB:s ägare delar på 348 miljoner kr

Höganäs Metallpulvertillverkaren Höganäs summerar ett starkt 2011, men osäkerheten är stor vad gäller årets försäljning. Anställda kan även i år hoppas på en premie motsvarande en halv månadslön medan ägarna delar på 348 miljoner kronor i aktieutdelning. Läs mer

Rådjur räddades ur isvak – fick senare skjutas

Landskrona Vid 12.30 på torsdagen drog räddningstjänsten upp ett rådjur ur en isig damm vid Syngenta. Men efter en lång stund under värmande filtar tog kommunjägaren beslut om att avliva djuret. Läs mer

100 läckor om året i Helsingborg

HELSINGBORG Det är många faktorer som styr var och när det uppstår läckor. Gamla ledningar och tjäle är två av dem. Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Missad tumör resulterade i amputation

HELSINGBORG En man i nordvästra Skåne har anmält Helsingborg lasarett för att de missade en cancertumör i hans fot. Läs mer

Kungar inte bara i allsvenskan

ALLMÄNT Inför det väntande Champions League-kvalet jobbar HIF intensivt för att rusta upp Olympia. Läs mer

Hellkvist rörde galan till tårar

Allmänt En rörd Björn Hellkvist vann HD-galans tyngsta pris, ”Årets prestation” under den sprakande gårdagskvällen på Sundspärlan. Läs mer

Speltips: Wolfsburg-Freiburg

Dagens Tips Bundesliga Wolfsburg-Freiburg Fredag 10 februari kl 20. Läs mer

Wahlenbetyg på HD-galan

HIF-bloggen 23:16  Precis haft sällskap till bilen med HIF-veteranen Erik Wahlstedt. Bad om ett omdöme beträffande kvällens lokala galapetteri. - Tio gånger bättre och trevligare än Fotbollsgalan, tyckte Erik. Ta åt er Sanja, Åsa och alla andra som slitit med gillet. Läs mer

En befaras drunknad i skoterolycka

Östersund Två yngre män på skotrar gick genom isen och hamnade i vattnet nära Rönnöfors nordväst om Östersund i kväll. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Mer

Mest kommenterat på hd.se

Här finns alla ljudbildspel som våra fotografer gjort.Läs mer


Se alla avsnitt av Sicket jobb, programmet där du får en inblick i underliga yrken.
Till 24HD Play

Hemslöjden firar och spänner musklerna i en tid då det stickande folket tråcklar sig ut på dataålderns kryptiska nätverk.Läs mer och se bilder

De nischade dejtingsajterna blir fler och fler.Läs mer

Albanien öppnar dörrarna och utmanar grann- länderna Grekland och Kroatien i kampen om turisternas gunst.Läs mer

Inspirerad av magi, amuletter, riter och rustningar växte den läderbaserade kollektionen Gris-Gris fram.Läs mer

Ett stopp österut från Manhattan ligger det mest lockande på New Yorks trendkarta.Läs mer och se bildgalleri

Apropå att att många av fackförbunden fortsätter att tappa medlemmar.Läs mer

Flera inredningsmässor har haft natur som tema, och inredare och formgivare vurmar plötsligt för allt som känns naturligt.Läs mer

Glesstickat och chunky knits. Men framför allt – färg. Vinterns plagg värmer både kroppen och ögat.
Läs mer

Som elitspelare lägger Andreas Fröjd största delen av sin vakna lediga tid på volleyboll. För att få relationen att fungera har han och hans fru Rebecka Fröjd hittat en kompromiss.Läs mer

Filmstjärnan Elizabeth Taylor är stilikon när stylisten Christine Gustafsson tolkar vårens mode.Se bildspel av de senaste trenderna

Spanien brottas med ekonomiska problem, men i Barcelona finns ändå en tro på framtiden.Läs mer

Den senaste generationens tv-apparater låter oss titta på Youtube, uppdatera Facebook och visa bilder via Picasa.Läs mer

I tusentals år har man använt tadelakt i Nordafrika. Nu vinner den uråldriga kalkputsen popularitet i modern, nordisk inredning.
Läs mer

Alla har vi något eller någon att försonas med. Om det så är tonårsdikterna, grannens andedräkt eller hur livet egentligen blev.Läs mer

Patologen dras med fördomar om att man mest obducerar lik. Men här finns två olika sidor av knivseggen.Läs mer

Köket har blivit hemmets viktigaste rum. En genväg till stordåd i köket är smarta och snygga redskap.Läs mer

Per Holmberg var passagerare på det SAS-plan som kraschade i Gottröraolyckan för 20 år sedan.Läs mer

Men handen på hjärtat; hur många läser de där avtalen egentligen?Läs mer

Helsingborgs pappor är bland de sämre i landet när det kommer till att ta ut föräldraledighet.Läs mer och se tv-inslag

Ulf Kristiansson om Keith Cederholm inför dagens dokumentär på SVT1.
Läs mer

Hussvamp har angripit Parkskolan och nu ska all inredning i källarvåningen närmast Stadsparken rivas ut.Läs mer

På HIF:s träningsläger visade sex spelare ur de egna leden att de vill ta klivet in i strålkastarljuset.
Läs mer

"Dagens digra utbud ställer större krav på oss mediakonsumenter".Läs mediekrönikan här

På tisdagskvällen blev det klart – en musikal med avstamp i Klippans brukshistoria får premiär på pappersbruket i juli 2013.Läs mer

Natten till måndag tävlar Avicii, Swedish House Mafia och Robyn om musikvärldens finaste pris.Läs mer

"Det är du som är min ängel ju!" säger Bie Norling och ger Yasser Witwit en stor kram.Läs mer

För sju månader sedan flyttade Inga-Britt Jönsson in i sin nyrenoverade tvåa och sedan dess har hon inte kunnat sova ordentligt en enda gång.Läs mer

Vi efterlyser Helsingborgare som pluggar utomlands eller har gjort det och som samtidigt har tagit lån via CSN. Mejla marcus.ekdahl@hd.se!

Han började som hårdrockande trummis i källarband. Nu är Tobias Broström ett världsnamn inom modern konstmusik.Läs mer

Allt såg så bra ut till att börja med. Nu är det inte lika roligt längre. Marcus Nilsson måste opereras.Läs mer och se inslag

Sedan nyinvigningen hörs musik längs med hela den södra delen av Kullagatan. Mysigt eller störigt?Läs mer

Vi söker dig som bor eller jobbar i NV-Skåne och under förra året använde dig av eller utförde rut-tjänster. Kontakta 24HD:s reporter Anders Högmark, 042-4899406, anders.hogmark@hd.se.

Med Duvungarnas nya musikal "Snipp, snapp, snut" tar de ett nytt stilgrepp i genren.Läs mer

Nina Bauns albumdebut förra året fick strålande mottagande i hemlandet Danmark. Själv har hon redan gått vidare i karriären.Läs mer

Följer du Melodifestivalen i år?

Att pensionärer ska jobba längre är redan verklighet – i Domsten. Här arbetar en handfull glada pensionärer – i ordets rätta bemärkelse – med att bygga seniorboende (!).
Läs mer


"Under min mer fertila period, om man så säger, led jag av stora moraliska dilemman."Läs Kenny Lindquists krönika här

Årets hittills dyraste hus i Helsingborg har sålts norr om Pålsjöbaden.Läs mer och se karta

Loreen prisades på Gaygalan i Stockholm när "My heart is refusing me" utsågs till bästa svenska låt.
Läs mer

Är redan lika bra som förra vintern och nu pekar det mesta på att han lyckas kvala in till VM i Istanbul.Läs mer

Kurvan för bostadsbyggandet i Helsingborg fortsätter att peka uppåt.Läs mer

2 juli spelar superstjärnan på Parken i Köpenhamn.Läs mer

En välmeriterad 27-åring från Thailand ska hjälpa till med träningen och även boxas för Helsingborgs Muay Thai.Läs mer och se inslag

På lördag står åter Kenny Jönsson i centrum i New York Islanders hemmaarena Nassau Coliseum.Läs mer

I sitt uppdrag som specialpedagog har Pia Meijer kontakt med elever och deras mentorer - och inte minst med föräldrar.Läs mer

Syskonens framgångar ger effekt i konståknings- klubbarna. Över 100 åkare ville tävla i "Inges minne" i Helsingborg.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Volvo V70 II D5 Kinetic -08 Svart 18.856 mil
Pris: 169.900 kr

Honda Civic 1,8 GT Edition -11 Röd 2 mil
Pris: 164.900 kr

Honda Civic 1.8 GT MT -11 Milano red
Pris: 168.900 kr

Volkswagen Sharan V6 HIGHLINE -05 Svart 14.150 mil
Pris: 109.900 kr

Peugeot Boxer Skåp 10m3 L2H1 3,0 HDi FAP 157hk -08 Vit banquise 1.800 mil
Pris: 219.900 kr

Volvo XC70 D5 II PoleStar 214 hk -08 Brunmet 8.080 mil
Pris: 239.900 kr

BMW 330 Ci Coupe M-Paket -03 Mystic blå 15.875 mil
Pris: 99.900 kr

Mercedes-Benz C 180 Kompressor -09 Svart 4.384 mil
Pris: 259.000 kr

Citroën DS3 THP 150 *1 Ägare*Navi* -11Vit 1.720 mil
Pris: 185.000 kr

Nissan Primera -05 Silver 12.000 mil
Pris: 74.900 kr

Renault Megane 2,0T RS -10 Gul 1.508 mil
Pris: 255.000 kr

Peugeot 508 SW Active 1,6 e-Hdi Mcp (Bluetooth) -11 Grå aluminum metallic
Pris: 229.900 kr

Toyota Yaris 1,0 Edition Plus -10Grå metallic 3.400 mil
Pris: 109.500 kr


Copyright och information