Dagens datum: Fredag 10 februari 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 6 januari 2008 kl. 04:00

Hennes jobb är att arbeta för fred

Som tonåring åkte Anna Ek på sommarläger hos Flygvapnet. Elva år senare är Gantoftatjejen ordförande för Svenska Freds- och Skiljedomsföreningen.


Bildmaterial

 FREDRIK JOHANSSON

 FREDRIK JOHANSSON

 FREDRIK JOHANSSON

Anna Ek

Ålder: 27 år
Arbetar: Ordförande för Svenska Freds- och Skiljedomsföreningen.
Familj: Mamma Kristina, pappa Bo, lillasyster Emeli och storasyster Ulrika.

Anna Ek om...

MUSIKFAMILJEN
"Hela familjen är musikintresserad. Min mamma spelar piano, pappa saxofon. Men det är min lillasyster som tagit det mest på allvar. Hon har spelat trummor och nu har hon sökt till Musikhögskolan i Malmö. Själv spelade jag gitarr, tvärflöjt och piano i kommunala musikskolan. Men jag blev förbannad och lade ner det när jag inte fick spela de låtar jag själv ville."

FAVORITER
"Jag gillar musik med bra texter. Och det kan vara allt möjligt, Peps Persson, System Of A Down eller Svenska Akademin. Schlagersvängen har aldrig tilltalat mig. En av mina första favoriter när jag var liten var "Heaven's on fire" med Kiss. Jag spelade den om och om igen på en liten bärbar bandspelare. Min mamma höll på att bli tokig."

CHILE
"Jag bodde i Santiago ett år och läste spanska. Det var en bra tid. Jag trivdes. Och det var lärorikt på många olika sätt. Jag märkte hur polariserat landet är. Att det fortfarande finns stora grupper som är antingen för eller emot militärkuppen. Och min spanska är fortfarande flytande."


Mer. För ett halvår sedan satt Anna Ek och undrade vilken riktning livet skulle ta. Hon hade precis fått ännu ett avslag på en jobbansökan och såg sig som en i raden av arbetslösa nyutexaminerade samhällsvetare.
I dag är hon ordförande för Svenska Freds- och Skiljedomsföreningen, världens äldsta fredsförening med över 6 000 medlemmar. Efter vad som lämpligast kan beskrivas som en kometkarriär.
På hösten 2003 läste Anna Ek i Lund. En kväll frågade en kurskamrat om hon ville hänga med på ett möte med Svenska Freds. Anna nappade och blev mer eller mindre omgående aktiv medlem.
- Jag kände inte till dem så där jättemycket. Men idéerna och tankarna stämde överens med mina egna. Jag är väl en sån som alltid varit förbannad över orättvisor, även om det så bara varit på skolgården, säger Anna Ek när vi träffar henne i föräldrahemmet Gantofta.
Numera bor hon i Stockholm men Gantofta har alltid betytt mycket.
- Det var ett bra ställe att växa upp på. Det blev väl lite gnissel i yngre tonåren när jag började på Elinebergsskolan inne i stan och vi från landet blev mobbade för att vara bönder.
- Jag har fortfarande kontakt med ett gäng tjejkompisar. Vi försöker att träffas då och då. Även om alla är utspridda i dag.

Att Anna en dag skulle arbeta för freden skulle man kanske inte ha kunnat tro om man träffat henne som tonåring. Då åkte hon på sommarläger med Flygvapnet.
- Jag läste en annons i HD och blev intresserad. Först var jag med på ett par träffar på hösten, sen var jag med på ett sommarläger som 16-åring. Vi fick lära oss resa tält, första hjälpen, brandsläckning, ja, hela köret.
- Jag kan själv tycka att det är ironiskt. Och jag kan inte riktigt förklara varför jag gick med. Men det är en erfarenhet som jag inte ångrar.
Efter en tid i Svenska Freds Lund/Malmö-avdelning blev Anna kassör och snart också ordförande. I somras var hon klar med studierna på Lunds universitet och tog en magisterexamen i statsvetenskap och i mänskliga rättigheter.
Hon var också arbetslös. Och började att söka jobb. Det blev ett antal nej. Men så fick hon plötsligt en förfrågan om att bli biträdande generalsekreterare på Svenska Freds kansli i Stockholm. För att avlasta dåvarande ordföranden Frida Blom som varit sjukskriven i perioder. Anna tackade omgående ja till jobbet och flyttade till Stockholm. Men Frida Bloms hälsa fortsatte att spöka och under hösten enades styrelsen om att man behövde en ny ordförande.
Valberedningen gjorde en lista över tänkbara kandidater. Anna Ek var ett av namnen som föreslogs.
- De frågade om jag kunde tänka mig att komma på en intervju och vi träffades en lördag och i slutändan var det jag och en annan kandidat det handlade om.
Ett par dagar senare blev Anna Ek uppringd och fick veta att valberedningen ville se henne som ny ordförande.
- Jag blev jätteglad förstås. Men jag tänkte också ”hjälp, vad ska jag göra av det här nu?”.
Anna ringde sina systrar och blev peppad.
- De sa bara ”klart att du ska hoppa på det”.
Och på extrakongressen i november valdes hon till ny ordförande. Den 21:a i ordningen i en minst sagt historietyngd förening. Svenska Freds- och Skiljedomsföreningen bildades 1883 av Klas Pontus Arnoldsson. En man som senare tilldelades Nobels fredspris (1908 tillsammans med dansken Fredrik Bajer). I år, 2008, firar föreningen sitt 125-årsjubileum.
- Jag är klart medveten om vilken historia föreningen har och att många viktiga människor har varit engagerade. Det är ett stort arv att förvalta, men jag känner det inte som något tryck. Jag känner mig hedrad över att ha blivit vald.

För en del kan föreningen te sig som en ganska anonym lobbyorganisation. Vid en närmare titt har Svenska Freds dock bidragit till flera väldigt uppmärksammade händelser.
När den svenska militären ville skaffa kärnvapen på 1950-talet var Svenska Freds med och satte stopp för detta. Föreningen krävde också och fick igenom rätten till vapenfri tjänst som ett alternativ till militärtjänst. Avslöjade Boforsaffären och bland de senaste framgångarna är stoppet av den svenska vapenexporten till Indonesien.
- Just nu ser vi fram emot Osloprocessen som verkar för att få bort alla klustervapen. Tyvärr har Sverige vacklat fram och tillbaka under processen och vi hoppas att vi kan påverka regeringen i den här frågan. Så att det finns ett förbud mot klustervapen under 2008.
- Men det finns nog en del som fortfarande tror att vi är ett gäng som drömmer om att åka runt i en hippiebil med fredsmärken, säger Anna med ett snett leende.
Själv beskriver hon Svenska Freds som en ganska typisk folkrörelse. Som debatterar, sprider information, uppvaktar politiker och andra makthavare.
Hon ser sig själv som en i skaran som gör det jobbet.
- Jag vill göra något som får andra människor att vakna till. Det handlar inte om att få alla att tänka som vi. Men vi vill ha debatten. Och det går att göra sin röst hörd. Vårt arbete ger resultat. Inte i form av intäkter, men det påverkar samhällsdebatten.
Sveriges roll i en allt oroligare värld har också förändrats på senare år. Att svenska soldater skickas utomlands för att upprätthålla fred i krigszoner har Anna Ek inga större invändningar mot.
- Svenska försvaret har ställt om från att ha varit ett invasionsförsvar till att bli ett insatsförsvar. Om man då kan hjälpa utsatta människor är det jättebra. Vi har ett ansvar att skydda människor som far illa. Men det här med att kriga för fred är jättekomplext och alla sådana insatser måste ske under FN-mandat, säger Anna.

Utanför jobbet träffar hon gärna vänner, går på konsert eller tränar (”ett nödvändigt ont”). Hon är nybliven singel efter ett längre förhållande.
- Det tog slut. Eller...ja, vi tog en paus, säger hon och tillägger snabbt:
- Men jag är inte typen som är ute och festar och sådär.
Ibland funderar hon över det här med att ha blivit en offentlig person. Och att folk har uppfattningar om henne som inte stämmer med verkligheten.
- Jag försöker att inte tänka så mycket på det. Jag har säkert också bilder av offentliga personer som inte är sanna.
- Men man blir lite försiktigare. Skaffar hemligt nummer och sådär. Och blir försiktigare med vad man säger och till vem.
Men några skandaler kommer ingen att kunna gräva fram.
- Nä, jag är jobbigt rättskaffens, ha, ha, ha. Bara en sån sak som tv-licensen. Jag var på en fest och vi kom att prata om det där och efter ett tag var jag bara, men förlåt, är jag den enda i det här rummet som betalar tv-licens?

Anna Ek har aldrig satt upp någon övergripande strategi för sitt liv.
- Jag har aldrig funderat i banor om att jag ska bli lärare eller polis. Det var som när jag gick på gymnasiet. Jag valde naturvetenskaplig linje och i dag är det väl bara jag och ytterligare en i klassen som inte blivit fysiker eller något liknande.
Däremot har hon funderat på var hon är om fem år.
- Jag tror att jag jobbar med samma frågor och mål som i dag. Försöker förändra världen på nåt litet jäkla sätt...
Närmast på agendan står årets första styrelsemöte och möjligen en resa till Istanbul för att träffa en tjetjensk samarbetspartner. Och så ska Anna flytta. Från Södermalm.
- Ja, det är sånt folk sagt till mig. Typ ”vilket flyt, Anna, du bor på Sööööööder”, säger Anna med en överdriven version av stockholmsdialekt.
- Men jag var inneboende och i längden blir det så att man vill ha något eget. Nu har jag fått tag på en etta i Huddinge, så nu blir det till att ta pendeltåget istället.

Stefan Lindqvist 042-489 90 36

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Elev knivhotade flicka

Båstad En minderårig pojke drog kniv på en skola i Båstads kommun. Pojken hotade en jämnårig flicka efter ett bråk om en elevdator. Läs mer

Våldet i Malmö

Fyra gripna för Malmömord

Malmö Fyra män som misstänks för mordet på en 19-åring på Lönngatan i Malmö i augusti förra året har gripits och sitter anhållna i Malmö. Det uppger Anders Lindell, informatör vid Malmöpolisen.
Läs mer

Nyhetsquiz

Nyhetskollen vecka 6

Skåne Vad har egentligen hänt i nordvästra Skåne den senaste veckan? Kolla in vårt kluriga nyhetsquiz med frågor från den 3 och 10 februari. Läs mer

Relaterat material

Vi granskar Personal Direkt

Miljonskulder hos underleverantör

Granskning

HELSINGBORG Personal Direkts underleverantör Byggproduktion, som gick i konkurs i mellandagarna, hade så gott som inga tillgångar men skulder på 1,5 miljoner. På torsdagen var det edgång i Malmö tingsrätt. Läs mer

Relaterat material

Melodifestivalen 2012

Di Leva vill förmedla hopp

Schlagerbloggen När Thomas Di Leva nu gör debut i Melodifestivalen gör han det med en låt som har ett tydligt budskap.
Läs intervjun här

Relaterat material

HD-galan 2012

Framtidens stjärnor glänste

Sport Det blev blandad kompott när fjolårets bästa idrottare korades på senior- och juniorsidan. "Jag är fortfarande skakig", ler simmerskan och tillika pristagaren Louise Hansson. Läs mer

Relaterat material

Extra biljettkontroller i Helsingborg

HELSINGBORG Under nästa vecka, vecka sju, blir det extra biljettkontroller på stadsbussarna i Helsingborg. Syftet är att stävja gratisåkandet. Läs mer

Morfar kungen tar första bilden

Stockholm Snart är det dags för kronprinsessan Victoria och prins Daniel att för första gången bli föräldrar. Enligt kronprinsessan väntas barnet i slutet av februari eller början av mars.
Läs mer

Maskin ersätter 200-årig tandteknik

HÖGANÄS De som behöver en ny krona, tandställning eller en tandbro har hittills fått bita i en äcklig smörja. På Tandläkargruppen är det slut med det. Där satsar man 350 000 kronor på digital teknik. Läs mer

Det finns 2 kommentarer till artikeln

2 kommentarer

Davis Cup

Prpics dröm går i uppfyllelse

Tennis På fredagseftermiddagen går drömmen om spel i Davis Cup i uppfyllelse för 29-årige Filip Prpic från Helsingborg. Läs mer

Krogen

Glad servitör serverar rikliga portioner

Krogen Innanför Zorbas dörrar jobbar en man vars enda ansiktsuttryck tycks vara ett varmt leende. Restaurangens inredning överraskar inte, många ting är vita eller blå. På väggarna hänger tavlor med motiv som föreställer grekiska hus vid Medelhavet.
Läs mer

Relaterat material

Mask i Apples företagskultur

Kultur-Sören 10:24  De här raderna skriver jag på min Macdator som är en oundgänglig del av min vardag, liksom iPhonen, alltid inom räckhåll. Båda är tillverkade av Apple, i dag världens högst värderade bolag som också är ett otroligt vinstrikt företag. Men Apples framgångar bygger på skoningslös exploatering av kinesiska arbetare. Läs mer

Var tredje elev har huvudvärk i skolan varje dag

Inrikes Nära tre fjärdedelar av eleverna har ont i huvudet minst en gång i veckan. Det visar en studie gjord under skoltid på elever från årskurs 6—9 i grundskolan och gymnasiets andra årskurs, som Upsala Nya Tidning tagit del av. Var tredje elev har huvudvärk varje dag.
Läs mer

Det finns 2 kommentarer till artikeln

2 kommentarer

Glesare pågatågstrafik till Hässleholm i helgen

SKÅNE En ombyggnad av stationen i Stehag på södra stambanan gör att tågen dirigeras om via Skånebanan. Då får det plats färre pågatåg. Läs mer

Rivning åter hett alternativ för Nyhem

ÄNGELHOLM I oktober ställde sig kommunfullmäktige bakom mer pengar och fortsatt renovering av Nyhemsskolan. Nu har ännu fler problem dykt upp. Rivning och nybygge är åter hett alternativ. Läs mer

Det finns 8 kommentarer till artikeln

8 kommentarer

Damernas storslalom uppskjuten

Alpint Damernas världscupstorslalom i Soldeu, Andorra, har skjutits upp på grund av kraftiga vindar. Läs mer

United förlänger med Giggs

Fotboll Det har snart gått 21 år sedan debuten. Läs mer

Rättegång om svenskmord skjuts upp

Stockholm En domstol i Sydafrika har skjutit upp rättegången om mordet på en nygift svenska i november 2010. Läs mer

Rourke och Basinger återförenas

Stockholm 26 år efter det erotiska dramat "9 1/2 vecka" återförenas Mickey Rourke och Kim Basinger på bioduken. Läs mer

Storstrejk i Grekland

Bryssel Grekiska fackföreningar drog på fredagsförmiddagen igång den 48-timmars storstrejk som aviserats i protest mot de nya åtstramningar som parlamentet ska rösta om.
Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Mer

Mest kommenterat på hd.se

Här finns alla ljudbildspel som våra fotografer gjort.Läs mer


Se alla avsnitt av Sicket jobb, programmet där du får en inblick i underliga yrken.
Till 24HD Play

Hemslöjden firar och spänner musklerna i en tid då det stickande folket tråcklar sig ut på dataålderns kryptiska nätverk.Läs mer och se bilder

De nischade dejtingsajterna blir fler och fler.Läs mer

Albanien öppnar dörrarna och utmanar grann- länderna Grekland och Kroatien i kampen om turisternas gunst.Läs mer

Inspirerad av magi, amuletter, riter och rustningar växte den läderbaserade kollektionen Gris-Gris fram.Läs mer

Ett stopp österut från Manhattan ligger det mest lockande på New Yorks trendkarta.Läs mer och se bildgalleri

Apropå att att många av fackförbunden fortsätter att tappa medlemmar.Läs mer

Flera inredningsmässor har haft natur som tema, och inredare och formgivare vurmar plötsligt för allt som känns naturligt.Läs mer

Glesstickat och chunky knits. Men framför allt – färg. Vinterns plagg värmer både kroppen och ögat.
Läs mer

Som elitspelare lägger Andreas Fröjd största delen av sin vakna lediga tid på volleyboll. För att få relationen att fungera har han och hans fru Rebecka Fröjd hittat en kompromiss.Läs mer

Filmstjärnan Elizabeth Taylor är stilikon när stylisten Christine Gustafsson tolkar vårens mode.Se bildspel av de senaste trenderna

Spanien brottas med ekonomiska problem, men i Barcelona finns ändå en tro på framtiden.Läs mer

Den senaste generationens tv-apparater låter oss titta på Youtube, uppdatera Facebook och visa bilder via Picasa.Läs mer

I tusentals år har man använt tadelakt i Nordafrika. Nu vinner den uråldriga kalkputsen popularitet i modern, nordisk inredning.
Läs mer

Alla har vi något eller någon att försonas med. Om det så är tonårsdikterna, grannens andedräkt eller hur livet egentligen blev.Läs mer

Patologen dras med fördomar om att man mest obducerar lik. Men här finns två olika sidor av knivseggen.Läs mer

Köket har blivit hemmets viktigaste rum. En genväg till stordåd i köket är smarta och snygga redskap.Läs mer

Per Holmberg var passagerare på det SAS-plan som kraschade i Gottröraolyckan för 20 år sedan.Läs mer


Har du eller någon du känner sålt bondgården för att flytta ihop med kärleken någon annanstans? Mejla Cecilia Franck (cecilia.franck@hd.se).Läs mer

Den här veckan dyker domaren Roland Gille upp på Danskesjön i Tåstarp för att hålla isär Torbjörn Dencker och Daniel Rooth.Se inslaget i 24HD

DRIVe-konceptet har blivit känt som Volvos sätt att göra snåla miljövänligare bilar. Men när jag kollade specifikationerna för XC60 DRIVe förstod jag ingenting...Läs mer

Ni missade antagligen dagen, jag hade gjort detsamma om jag inte markerat den 8 februari i almanackan.Läs Stefan Lindqvists krönika här

Vem har en Spotify-lista som spretar mellan Arcade Fire, ELO och REO Speedwagon? President Obama, förstås.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

Helsingborgs pappor är bland de sämre i landet när det kommer till att ta ut föräldraledighet.Läs mer och se tv-inslag

"När jag flyttade hem till Helsingborg trodde jag att Slussen var ute ur mitt liv för alltid."Läs mediekrönikan här

"I ett samhälle där understimulans knappast är ett hot, kanske det rent av är bra för barnen att ha tråkigt ibland."Läs Jenny Peterssons krönika

Har du tandläkarskräck?

Men handen på hjärtat; hur många läser de där avtalen egentligen?Läs mer

Freddie Wadling är ute på vinterturné och i kväll ger han en konsert på Dunkers kulturhus.Läs mer

Hussvamp har angripit Parkskolan och nu ska all inredning i källarvåningen närmast Stadsparken rivas ut.Läs mer

På HIF:s träningsläger visade sex spelare ur de egna leden att de vill ta klivet in i strålkastarljuset.
Läs mer

"Dagens digra utbud ställer större krav på oss mediakonsumenter".Läs mediekrönikan här

På tisdagskvällen blev det klart – en musikal med avstamp i Klippans brukshistoria får premiär på pappersbruket i juli 2013.Läs mer

Natten till måndag tävlar Avicii, Swedish House Mafia och Robyn om musikvärldens finaste pris.Läs mer

"Det är du som är min ängel ju!" säger Bie Norling och ger Yasser Witwit en stor kram.Läs mer

För sju månader sedan flyttade Inga-Britt Jönsson in i sin nyrenoverade tvåa och sedan dess har hon inte kunnat sova ordentligt en enda gång.Läs mer

Vi efterlyser Helsingborgare som pluggar utomlands eller har gjort det och som samtidigt har tagit lån via CSN. Mejla marcus.ekdahl@hd.se!

Han började som hårdrockande trummis i källarband. Nu är Tobias Broström ett världsnamn inom modern konstmusik.Läs mer

Allt såg så bra ut till att börja med. Nu är det inte lika roligt längre. Marcus Nilsson måste opereras.Läs mer och se inslag

Sedan nyinvigningen hörs musik längs med hela den södra delen av Kullagatan. Mysigt eller störigt?Läs mer

Vi söker dig som bor eller jobbar i NV-Skåne och under förra året använde dig av eller utförde rut-tjänster. Kontakta 24HD:s reporter Anders Högmark, 042-4899406, anders.hogmark@hd.se.

Med Duvungarnas nya musikal "Snipp, snapp, snut" tar de ett nytt stilgrepp i genren.Läs mer

Nina Bauns albumdebut förra året fick strålande mottagande i hemlandet Danmark. Själv har hon redan gått vidare i karriären.Läs mer

Att pensionärer ska jobba längre är redan verklighet – i Domsten. Här arbetar en handfull glada pensionärer – i ordets rätta bemärkelse – med att bygga seniorboende (!).
Läs mer

"Under min mer fertila period, om man så säger, led jag av stora moraliska dilemman."Läs Kenny Lindquists krönika här

Årets hittills dyraste hus i Helsingborg har sålts norr om Pålsjöbaden.Läs mer och se karta

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Peugeot 508 SW Active 1,6 e-Hdi Mcp (Bluetooth) -11 Grå aluminum metallic
Pris: 229.900 kr

Toyota Yaris 1,0 Edition Plus -10Grå metallic 3.400 mil
Pris: 109.500 kr

Honda Civic 1,8 GT Edition -11 Röd 2 mil
Pris: 164.900 kr

Volvo XC70 D5 II PoleStar 214 hk -08 Brunmet 8.080 mil
Pris: 239.900 kr

BMW 330 Ci Coupe M-Paket -03 Mystic blå 15.875 mil
Pris: 99.900 kr

Peugeot Boxer Skåp 10m3 L2H1 3,0 HDi FAP 157hk -08 Vit banquise 1.800 mil
Pris: 219.900 kr

Honda Civic 1.8 GT MT -11 Milano red
Pris: 168.900 kr

Mercedes-Benz C 180 Kompressor -09 Svart 4.384 mil
Pris: 259.000 kr

Volkswagen Sharan V6 HIGHLINE -05 Svart 14.150 mil
Pris: 109.900 kr

Volvo V70 II D5 Kinetic -08 Svart 18.856 mil
Pris: 169.900 kr

Mercedes-Benz C 180 Komp. Special Edition * Svensksåld * -06Svart metallic 12.600 mil
Pris: 115.000 kr

Renault Megane 2,0T RS -10 Gul 1.508 mil
Pris: 255.000 kr


Copyright och information