Tisdag 9 februari 2010

Annonseringslänkar

Länkar om prenumeration och medlemskap




Sidkarta

A-Ö

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 13 maj 2008 kl. 09:50

Pia Sundhage - den sjungande coachen

Hennes företrädare förlorade bara en enda match. Då fick han sparken. Pia Sundhage berättar hur hon hanterar de hårda kraven att fixa OS-guld till USA, om uppväxten i Marbäck och hur hennes framtidsdrömmar ser ut.


Bildmaterial

Pia Sundhage delar hon visdomsord till mittfältaren Lindsay Tarpley i samband med Algarve Cup, träningsturneringen som USA vann efter finalseger mot Danmark med 2-1. Armando Franca

Numera är Pia Sundhage förbundskapten för USA:s damlandslag. Armando Franca

En gång i tiden var Pia Sundhage firad spelare i bland annat Jitex och Hammarby (bilden från 1986). STEFAN GUSTAVSSON / SvD / SCANPIX

Pia Sundhage om...

PRESIDENTVALET
"Jag tror att det blir Barak Obama. Men det blir väldigt tajt och det kan också bli (John) McCain på grund av fajten på demokraternas sida. De konservativa väljarna i USA har nog lika svårt för en svart president som för en kvinnlig president. Jag tycker det är intressant att prata vardagspolitik med spelare och ledare. Och jag har blivit förvånad många gånger när jag förstått hur annorlunda bild amerikaner har av världsläget, miljön och skillnaderna mellan fattiga och rika."
VARDAGSLIV
"Det vanliga just nu när vi är på turné och spelar träningsmatcher är att vi stannar fem dagar på samma ställe, sen reser vi vidare, ny stad, nytt hotell. Varje morgon joggar jag i gymmet, sen är det frukost, träning, lunch och om det inte är match har vi tränarmöte. Och så tittar jag på matcher på video. Jag brukar prata med spelarna också, plockar dem i korridoren. Det tycker dom är väldigt ovanligt."
MENTORER
"Jag har en mentor som heter Elisabeth Sohlin och hon har betytt mycket för mig. Jag är en sån människa som gör saker spontant och går på magkänslan, ja, ibland gör jag säkert dumma saker också. Men min mentor kan sätta rubriker på allt sånt och då tänker jag 'ja, precis så har jag tänkt'. Jag har även andra människor runt mig som jag bollar tankar med. Det är jätteviktigt."

Pia Sundhage

Ålder: 48 år.
Familj: Sambon Marie, hunden Cruyff, tre systrar, två bröder och mamma.
Bor: Redondo Beach, Los Angeles.
Meriter: 146 A-landskamper, inofficiellt EM-guld 1984, VM-brons 1991, EM-silver 1987 och 1995, EM-brons 1989, svensk mästare fyra gångare, cupmästare fyra gånger. Årets tränare i amerikanska proffsligan 2003. Har spelat en OS-turnering, 1996. Proffs i italienska Lazio 1985.
Tränarkarriär: 1990-2000 förbundskapten för flick-, U19 och U21-landslag, 1992-94 spelande tränare i Hammarby, 2000 assisterande tränare AIK, 2001 assisterande tränare Philadelphia Charge, 2003 tränare Boston Breakers, 2004 tränare för norska Kolbotn, 2005 tränare KIF Örebro, 2007 assisterande förbundskapten Kina, 2007 förbundskapten för USA:s landslag.
Aktuell: Ska fixa OS-guldet till USA:s fotbollsdamer i Peking.


PORTRÄTTET. Pia Sundhage tittade sig omkring i rummet. Där satt de. Några av damfotbollens bästa spelare. I världens mest framgångsrika landslag genom tiderna. USA med två OS-guld och två VM-guld. Nu skulle hon, som nyutnämnd förbundskapten, säga något intelligent och smart och på ett ögonblick vinna över alla spelarna på sin sida. Och på engelska dessutom. Vad fan ska säga, tänkte Pia Sundhage och så plötsligt, som från en klar himmel kom Bob Dylan till henne. Hon började sjunga.

"If your time to you

Is worth savin'

Then you better start swimmin'

Or you'll sink like a stone

For the times they are a-changin'"

Och sen frågade hon:

"Are you prepared for that?"

Spelarna började jubla.

Den första kampen var i hamn.

Numera brukar spelarna med jämna mellanrum driva lite med sin coach om den där sånginsatsen. Vilket har peppat Pia Sundhage till fler vokala uppladdningar.

Inför hennes första landskamp som förbundskapten (mot Kanada) var det elektrisk stämning i omklädningsrummet, Pia njöt av stunden och samlade hela gänget i en ring och började säga de sedvanliga klyschorna.

— Ja, det var sånt där som "unikt tillfälle" och "enjoy the moment".

Sen avbröt hon sig och började istället sjunga. Lugnt och stillsamt.

"You're simply the best, better than all the rest..."

— Och blickarna jag fick...oj, man såg hur självförtroendet bara flödade.

Nu är det inte bara sjungandet som fört Pia Sundhage till damfotbollens kanske mest krävande uppdrag. Hon har fått det för att hon är Pia Sundhage. En av världens mest kända och respekterade fotbollsspelare och ledare.

Och alltsammans startade på 1960-talet i Marbäck utanför Ulricehamn i Västergötland. En by med knappt femhundra invånare. Marbäcks IF bildades 1930 och det var i den klubben som Pia Sundhages började spela fotboll 1967. Under namnet Pelle. Hon var sju år.

Det var andra tider då. Det fanns inga flicklag i trakten. Men en ledare i Marbäcks IF, Kent-Olof Johansson, var arbetskamrat med Pias pappa och hade sett den där tjejen lira fotboll och imponerats av glöden och han frågade om Pia ville vara med i pojklaget och hon sa ja direkt och blev snabbt lagets stjärna. Enda kravet var att hon fick uppträda som "kille". Pia blev Pelle.

Det höll i tre år. Sen kom några ledare i ett motståndarlag på bluffen och så var tiden i Marbäcks IF slut. I samma veva flyttade familjen till Ulricehamn och eftersom IFK Ulricehamn precis startat damverksamhet blev det Pias nya klubb. Hon debuterade i damlaget som elvaåring. Spelade med "tanter" som var flera år äldre.

Snart 40 år senare reflekterar Pia Sundhage över den här tiden:

— Jag hade nog tur. Jag hade många kloka lärare och ledare runt mig som såg mitt fotbollsintresse. Och jag fick på nåt sätt ett kvitto på att det var okej att vara unik och annorlunda.

— För det var ju det jag var. Jag platsade överhuvudtaget inte in. När jag var femton och alla de andra tjejerna började gå på disco och kolla efter killar klättrade jag i träd och spelade fotboll.

Två som hela tiden backade
upp

Pia var pappa Lars och mamma Karin. Busschauffören Lars och servitrisen Karin förstod kanske inte varför Pia var så besatt av fotboll. Men de förstod att hon älskade den där bollen och det räckte.

När Lars gick bort 2004 var det en mening som rullade runt i Pias huvud om och om igen. De där orden som pappa alltid sa när han körde henne hem från träningar och matcher:

"Har du haft roligt?".

— Det var sån han var. Jag kommer ihåg när jag hade fått jobb som tränare för Boston Breakers i den amerikanska proffsligan och jag kom hem och farsan sa "ja, men ska du inte skaffa dig ett riktigt jobb nångång?". Då var jag 42. Men det var ju sagt med värme. Huvudsaken har alltid varit att man klarar sig och får lön.

— Jag kommer från en arbetarfamilj där jag fått min trygghet. Vi är fem syskon och ingen utom jag är fotbollsintresserad, de är knappt idrottsintresserade. När vi vunnit Algarve Cup fick jag ett sms från en av mina syrror, "det verkar som ni vinner mycket, har ni förlorat nån gång". Ha, ha, ha...

— Men det har gjort att jag alltid stått med båda fötterna på jorden.

Som spelare och ledare har hon å andra sidan aldrig varit rädd för att testa nya utmaningar. Listan med klubbar hon representerat är både lång och brokig. Och när förra svenska förbundskaptenen Marika Domanski-Lyfors häromåret tog över Kinas landslag ville hon ha med Pia som assisterande. Det blev ett nytt äventyr i annorlunda miljö. Sportsligt gick det hyfsat, socialt och fysiskt var det tuffare. Pia blev sjuk av för ensidig kost och efter VM hoppade både Marika och Pia av uppdraget.

Pia behövde inte gå arbetslös någon längre tid. Amerikanska förbundet ringde och frågade om hon kunde tänka sig jobbet som förbundskapten. Pia åkte över, blev intervjuad och åkte tillbaka till Sverige igen.

I november förra året ringde telefonen. Det var ordföranden för amerikanska damfotbollsförbundet. När han sa att "vi har bestämt oss för dig" började Pia skrika rakt ut och i bakgrunden hörde hon rösten "vi tolkar det som ett ja".

Kontraktet gäller i första hand över OS i Peking.

— Men om det går bra på OS har förbundet och jag pratat om ytterligare fem år.

Men då får Pia också ta en djupare diskussion med sambon Marie som bor kvar i Örebro.

— Jag har ju inte tänkt mig att bo i USA forever. Men det är klart att det blir svårt att fortsätta leva som jag gör nu, med partnern i Sverige. Vi har ju inget normalt liv. Men det funkar fram till OS och sen...ja, då får det bli något annat.

Pia sticker inte heller under stol med att nånstans finns drömmen om att få leda det svenska damlandslaget.

— Och jag brukar säga att jag är världens bästa drömmare. Jag skriver alltid ner mina drömmar. Och väldigt många av dem har slagit in.

— Att bli förbundskapten för det svenska landslaget började jag tänka på redan när jag var 27 och gick steg 4 i tränarutbildningen. Och med åren har jag ju fått mycket erfarenhet. Jag vet att jag är bra på fotbollsplanen.

Och att det bultar ett blågult hjärta innanför tröjan handlar inte bara om landslaget.

— Jag gillar "Lagom-Sverige". Jag vet att det är ett skällsord för många. Men jag gillar att komma hem till det. Jag är ju den där typen som kan vara väldigt känslomässig, flabben går hela tiden. Men det innebär också att jag kan bli väldigt ledsen.

— Då är det skönt att landa och ibland bara vara Svensson och lagom.

Men just nu är det USA som gäller. Och basar man för USA:s damlandslag handlar det om att vinna OS-guld. Att komma tvåa eller trea betyder ingenting. De kraven känner Pia och hon har inga problem med pressen.

— Det är häftigt med höga förväntningar! Och det visar att man tror på mig och mitt ledarskap.

Sedan flera år tillbaka skriver Pia dagbok och hon noterar noggrant hur hon känt och reagerat i olika sammanhang och situationer.

Och då och då går hon tillbaka och läser vad hon skrivit bara för att påminna sig själv om var hon är i livet, för att få igång det där "pirret i magen".

— Det har hänt att jag tänkt, herrejesus, här är jag, förbundskapten för USA och jag är bara en tjej från lilla Marbäck. Då känner stolthet och får en massa energi.

För ett kort ögonblick stannar hon upp i ordflödet. Och säger sedan:

— Jag tycker att jag lever i en fantastisk tid.

Stefan Lindqvist stefan.lindqvist@hd.se042-489 90 36

Kommentarer

Artikeln har inga kommentarer ännu, bli först med att lämna en egen kommentar


Nyhetsrubriker

Sorg och avsked i svenska lägret i Afghanistan

Stockholm 20:46.Svenska soldater i Afghanistan tog på tisdagen farväl av sina döda kamrater. Trots sorgen fortsätter arbetet på Camp Northern Lights i Mazar-i-Sharif och styrkan får beröm för sin insats. Läs mer

Relaterat material

Ovanlig fisk fångades i sundet

BORSTAHUSEN 20:12.Patrick Carlsson och hans besättning på fiskebåten Tacitus LA 71, hemmahörande i Borstahusen, såg - enligt hans egen beskrivning - ut som levande frågetecken på måndagen när de drog upp ett av sina garn i Öresundsvattnet någonstans mellan Landskrona och Köpenhamn.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 6 kommentarer

OS

Antihjältarna vi älskar att se

Vancouver 20:50.Med flaskbottnar till glasögon och livet som insats fladdrade Eddie Edwards in i den olympiska evigheten. Antihjälten var född. Vilka skrattar vi åt och tar till våra hjärtan i Vancouver? Läs mer

Relaterat material

Fem män rymde från Ljungaskog

ÖRKELLJUNGA 22:15.Fem män rymde på tisdagskvällen från Migrationsverkets förvar i Ljungaskog utanför Örkelljunga. Fyra av dem är kriminellt belastade, uppger polisen.
Läs mer

Sport

Blir han lösningen på HIF:s anfallsgåta?

Webb-tv/fotboll 16:51.En talangfull djupledslöpande landslagsanfallare från Polen. HIF kan ha hittat svaret på frågan om vem som ska komplettera anfallet den här säsongen. hd.se har träffat Tomasz Kupisz.
Läs mer

Relaterat material

Åtalas för misshandel av Panelkungen

TECKOMATORP 15:24.En 43-årig man åtalas nu för den brutala misshandeln av Gustav Pouladi, också känd som Panelkungen, i september. Läs mer

Relaterat material

Polispådrag efter explosion

LANDSKRONA 16:10.Vid 15-tiden på tisdagen larmades polis och ambulans till en fastighet på Östergatan efter att de boende hört en explosion.
När en man som bor i huset gick ut möttes han av gas.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 12 kommentarer

90 utmärglade får avlivades

Simrishamn 20:06.Nittio av de cirka 110 får som i går hittades bland ytterligare ett 50-tal döda får på en gård på skånska Österlen var så vanskötta och utmärglade att de avlivades i dag. Bara 20 får kunde skickas till slakt.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 1 kommentarer

Tre gripna för skotten mot svenskarna i Afghanistan

Utrikes 14:12.Tre män som har gripits i Afghanistan misstänks enligt Expressens nätupplaga ha en koppling till de två svenska soldaternas död.
Läs mer

Relaterat material

Skåning dömdes för dödshot mot minister

Ystad 16:26.Tre månaders fängelse blev straffet för dödshot mot migrationsminister Tobias Billström och Migrationsverkets generaldirektör Dan Eliasson. Fallet är ett av få som överhuvudtaget gått till åtal. Den dömde, en 40-årig trelleborgare, fälldes för fem brev 2007 med dödshot mot Billström och Eliasson. I ett brev fanns ett tidningsklipp med en bild på Eliasson, där ett kulhål var inritat i hans panna. Läs mer

"Upp" belönad med Annie Award

Stockholm 17:41.Pixars "Upp" har vunnit pris för bästa animerade film på Annie Awards. Regissören Pete Docter belönades också med priset för bästa regissör. "Upp" slog bland annat ut "Prinsessan och grodan" samt "Det regnar köttbullar".
Läs mer

Relaterat material

Ingen vill driva Härslövsbadet

LANDSKRONA 18:30.Inte ett enda anbud kom in för att driva Härslövsbadet till sommaren. Kommunen fortsätter driften. Läs mer

Hård kritik mot köttklisterbeslut

Malmö 16:26.Sveriges ja till Trombin, ett nytt så kallat köttklister, får hård kritik från flera håll. Med hjälp av enzymet kan köttbitar enklare sättas ihop till större filéer.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 21 kommentarer

Rättegången om Bjäremorden skjuts upp igen

Skåne 16:46.Den misstänkte dubbelmördaren har återigen ändrat sina uppgifter. Därför skjuts nu rättegången upp ännu en gång.
Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 12 kommentarer

Nyfödd kalv anmäld stulen

LANDSKRONA 16:13.En några dagar gammal kalv stals någon gång under söndagen eller måndagsmorgonen på en gård i Härslöv.
Gårdens ägare har polisanmält stölden som han upptäckte på måndagsmorgonen.
Läs mer

Rejäl återhämtning på Wall Street

New York 22:06.New York-börserna vände upp på bred front i dag lyfta av förhoppningar om en räddningsplan för Greklands ekonomi. Läs mer

Hemmalivs öppnar med nya ägare

Helsingborg 22:04.Det Helsingborgsbaserade e-handelsföretaget Läs mer

Anja missade pallen i OS-genrepet

OS 21:53.Anja Pärson missade pallen i genrepet inför OS i Vancouver med en futtig hundradel. Läs mer

Halva truppen med när elden tänds

OS 21:53.OS-svenskarna i Whistler skippar invigningen natten till lördag svensk tid. -Det blir en för lång resa fram och tillbaka, säger längdkaptenen Joakim Abrahamsson till TT. Läs mer

Anja Pärson vann i S:t Moritz

OS 21:51.Med bara två veckor kvar till OS-starten kom äntligen Anja Pärsons första världscupseger för säsongen. Läs mer


Aktuellt i Mer

Fler länkar

Tipsa/kontakta

Hittar du inte vad du söker? Prova att söka bland kontor eller personal.

Tjänstgörande webbredaktör

Tove Hansson 042-489 91 00 internet@hd.se

Redaktionen i Helsingborg

Vasatorpsvägen 1 251 83 Helsingborg Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 01

Kundcenter i Helsingborg

Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 44 mån-fre 8-17

Läsvärda artiklar

Här finns alla ljudbildspel som våra fotografer gjort.Läs mer

Bli vårt fan på Facebook och få de senaste nyheterna direkt i ditt flöde.


Nya begrepp som Facebooksvartsjuka visar på vikten av ett sunt addande och puffande.Läs mer

Här är väskor för den som gillar blodets, kärlekens och revolutionens färg.Läs mer

Hur undviker man att få en chockräkning för mobilsamtal efter resan. Vi lär dig knepen.Läs mer

Restskatten ska in, tv:n går sönder och det fattas pengar till husbygget.Läs mer

Det finns en mängd löksorter – alla underbara.Läs mer

Tillhör du tjuvlyssnarna? De som spetsar öronen lite extra för att höra snaskiga detaljer.Läs mer

Så här på årets fattigaste helg tipsar kocken Martin Nodebäck om hur du lagar finmat som inte kostar skjortan.
Läs mer

Varför gå på gymmet när du kan träna hemma? Här är prylarna som gör det enklare.Läs mer

Två bibliotekarier i Helsingborg har plöjt sexböcker.Läs mer

Tryck, gärna klassiska motiv, och starka färger, det är vårens och sommarens trend för T-shirts.Läs mer

Det är ett nytt decennium och försiktig optimism präglar den moderna inredningsdesignen. På Formex vår 2010, Nordens största fackmässa för inredningsdesign, står kreativitet, den vackra vardagen och glada färger i fokus.
Läs mer

Stränder i absolut toppklass och restauranger som får gourmander att gå i spinn. Häng med till Aruba.Läs mer

00-talet var årtiondet då alla kunde bli idoler. Genom tv-program, internet eller tv-spelet hemma i vardagsrummet.
Vi har samlat musiken som bäst beskriver decennium som nu är över.
Läs mer

Maria Strannegård har skrivit en doktorsavhandling och en bok om fenomenet livsstilshotell.Läs mer

Per Mårtensson har haft en brokig livsresa. Han har sökt livets mening i Indien, varit trålfiskare, fallit ned i djupaste missbruk, mist fru och barn och varit nära döden.Läs mer

En klassiker som är lätt att laga, lätt att variera och lätt att gilla.Se recepten

Snart kommer Julia Roberts film om en stickklubb i New York. Stickning har inte bara satt fart på kvällslivet på Manhattan. I Höganäs och Landskrona stickar man på lokal.Läs mer

Vem vinner och vem förlorar i den privatekonomiska karusellen nästa år?Läs mer



» Läs mer om Läsarnyheter

Bli vårt fan på Facebook och få de senaste nyheterna direkt i ditt flöde.


På fredag är det OS-invigning i Vancouver. Kommer du att följa spelen?

Det blir dyrare när Ryssland snart får monopol på transporterna mellan jorden och Internationella rymdstationen.Läs mer

Han är nominerad till en Oscar för sin insats i "En enda man". Men Colin Firth anser inte att filmen handlar om homosexuell kärlek.Läs mer

Ängelholms senaste förskola heter "Vill ut!". Ett passande namn för en grupp barn som hellre är ute än inne.Läs mer

"En galet underhållande men sorgligt dysfunktionell familj där de numer vuxna barnen bråkar lika mycket som förr och till och med djuren är spritt språngande."Läs Lisbeth Schöns tv-krönika

En ubåt passerade sundet på måndagen. Läsaren Gunilla A Nordkvist tog en bild på ubåten från Bäckviken på Ven.Läs mer

Förra veckans schlagerquiz är avslutat och nu kan du se de rätta svaren. Vinnaren publiceras den 13 mars. Nytt quiz kommer på torsdag!Till tävlingen

Den som försöker ringa till Datainspektionen i syfte att ta bort en bild på sig från en karttjänst själv får ingen hjälp.Läs mer

SVT:s program kan ses i många mobiler och på torsdag släpps SVT Play även för iPhone.Läs mer

Nanoteknologi: Ibland beskrivs denna atomslöjd som världens räddning, ibland som världens undergång.Läs mer

För tredje året i rad har nu ni läsare chansen att utse Årets idrottsprofil i Landskrona.Läs mer

Johnny Hansen är ofta ledsen och arg efter trafikolyckan. Efter tio operationer är vägen tillbaka fortfarande lång.Läs mer

Läget på byggmarknaden i Helsingborg förbättrades något i fjor men det är ännu långt till målet 700 nya bostäder per år.Läs mer

Det var tänkt att OS i Vancouver skulle bli slutpunkten på karriären. Men Maria Rooth är på väg att tänka om.Läs mer

Madonna och Helena Christensen några av alla superkändisar som älskar hennes stjärndekorerade väskor och kläder. Helsingborgsfödda Ulrika Lundgren är kvinnan bakom det heta succémärket Rika .Läs mer

Det blir en bra vecka för den som gillar vintern - kylan håller i sig och det kan falla ytterligare några centimeter snö i Skåne.Läs mer

En mellanlandning i Singapore. Sol, storstad och shopping tänker du. Javisst, men också strand. Och inte vilken strand som helst.Läs mer

Det finns troligen bara knappt 50 vilda tigrar kvar i Kina, meddelar Wildlife Conservation Society.Läs mer

Orkanen Katrina lade New Orleans under vatten för fem år sedan. Ur spillrorna reste sig fotbollslaget Saints, nu starkare än före katastrofen.Läs mer

Lasse Hallströms nya film "Dear John" intog på fredagen förstaplatsen på den amerikanska biotoppen.Läs mer

Har du blivit omhändertagen av polisen och hamnat i fyllecell? Vi vill höra om dina erfarenheter.
Läs mer

Förbundskapten Erik Hamrén fick en på pappret bra lottning till kvalet inför fotbolls-EM i Polen och Ukraina 2012.Läs mer

Utanför fönstret ligger snön tjock på hustaken. Men inne på församlingsgården råder argentinsk hetta. I alla fall bitvis.Läs mer

Banverkets ledningscentral i Malmö har haft bråda tider i snökaosets sydsverige.Läs mer

På måndag den 8 februari stängs väg 111 för brobygge och nya trafikproblem väntar.Läs mer

Claes Ohlsson föreslås bli Sten-Inge Fredins ersättare som ordförande i HIF.Läs mer

Hollywoodfrun Maria Montazami tänker köpa hus i Helsingborg.Läs mer

Körslaget-Ola och popstjärnan Salem Al Fakir gick vidare till finalen i Globen.Läs Torgny Nilssons krönika

Annonser

Volvo S40 2.0T Trophy -03Silver metallic 5.697 mil
Pris: 94.500 kr

Toyota Aygo 1,0 5D Pluspkt/AC -08Röd 3.456 mil
Pris: 97.500 kr

BMW 116 i 122hk -09Montegoblå 2.000 mil
Pris: 209.000 kr

Mercedes-Benz E 350 -07Silvermet 5.420 mil
Pris: 299.000 kr

Saab 9-3 LINEAR SP.C 1.8T Bio 175HK -08Smoke beige 4.692 mil
Pris: 169.900 kr

Läs motornyheter på hd.se/motor

Lokala annonser och erbjudanden


statistikräknare