Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 7 juli 2008 kl. 12:04

Skånskt engemang för gatubarn i Nepal

Mejl och telefonsamtal går i skytteltrafik mellan Barsebäck by och Katmandu. Där, i bergslandet Nepal, ska ett barnhem bli verklighet med skånsk hjälp. Sofia Lindbloms planer tog fart när några föräldralösa nepalesiska barn var nära att säljas för organhandel.


Bildmaterial

Sofia och christian Lindblom hoppas att deras engagemang bidrar till att sonen Elliot får förståelse för andra kulturer och människor. Sonny Thoresen

Nybliven republik

- Den 28 maj i år avskaffades landets 239 år gamla monarki och kungen beordrades att lämna palatset. Under årtionden har landet plågats av ett inbördeskrig mellan en maoistisk gerilla och den reguljära armén.

- Nepal, som är ett av världens fattigaste länder, ligger inklämt mellan två av världens bjässar, Indien och Kina, vilka båda har haft starkt inflytande på landet genom åren. En stor del av Himalaya ligger i Nepal, däribland världens högsta berg, Mount Everest.

- 80 procent av befolkningen odlar för sin egen försörjning. Statsbudgeten består till 30 procent av utländskt bistånd. Exporten är försumbar och landet har inga råvaror av strategisk betydelse för världsmarknaden.

- Antal invånare: 28 200 000.
- Huvudstad: Katmandu.
- Läs- och skrivkunnighet: 49 procent.
- Religion: hinduism, minoritet av buddister.


BOSTAD. Namaste (=hej). Sanchai chha (= hur är läget?).

Elliot Lindblom, som fyller tre år i sommar, kan redan flera ord på nepaliska och fler lär det bli. Han var för första gången i Nepal i fjol, dit hans föräldrar Sofia och Christian Lindblom rest många gånger de senaste åren. Deras engagemang i landet har blivit så stort att det snart ska resultera i att de startar ett barnhem i Katmandu.

– Det är ett fantastiskt land, säger Sofia Lindblom och sträcker armarna rakt upp i luften för att förstärka sina ord.

Hon hade rest genom många länder, främst i Afrika och Asien, när hon kom till Nepal år 2000.

– Det var som om det var dit jag hade velat komma hela tiden, jag bara kände att... oj, säger hon och får bara fram några enstaka ord för att beskriva hur förälskad hon blev i landet.

– Människorna... kulturen.

– Himalaya... allt...

Solen skiner intensivt på uteplatsen vid familjen Lindbloms hus i Barsebäck by, sonen leker med en kompis och gräsmattan doftar nyklippt. Sofia, som är ungdomssekreterare i Åstorps kommun, och Christian, som arbetar på ett försäkringsbolag, har slutat tidigt denna dag för att berätta om sitt projekt.

Idén föddes för fem år sedan när Sofia arbetade som volontär på ett barnhem i Katmandu.

– Det var bedrövligt där, helt förfärligt. Hela stället stank av urin och smuts. Loppor och löss härjade, det var fullt av kryp, inte minst i mitt krulliga hår, och där fanns barn som aldrig sett en tandborste, haft rena kläder på sig eller fått kärlek och närhet.

Först ångrade hon sitt beslut att stanna och göra en insats. Att på så nära håll se hur illa de föräldralösa barnen hade det gjorde ont i henne. Allt som oftast blev de dessutom vräkta eftersom det inte fanns pengar att betala hyra för, och fick leta efter nya lokaler.

Misären var och är enorm. Nepaleser har stor respekt för landsmän som arbetar på barnhemmen och ger ris, linser och kläder så gott de kan. Men eftersom det råder stor brist på kapital skänks sällan pengar till hemmen och därför går det inte att köpa skoluniformer och böcker så att gatubarn och föräldralösa barn kan gå i skolan.

– Av någon anledning stannade jag ändå kvar och när jag mejlade till släkt och vänner hemma i Sverige så uppstod spontana insamlingar. På så sätt gick det att stanna kvar på ett ställe, fräscha upp och till och med betala skolmaterial för barnen på det barnhem jag hjälpte till på.

Dessutom fick alla möjlighet att undersökas både av läkare och tandläkare. Avmaskningsmedel och andra mediciner köptes sedan in.

Barnhemsvården i Nepal drivs inte med statliga medel utan är beroende av privata initiativ. Något som inte är helt okomplicerat i ett av världens fattigaste länder.

– Det är inte ovanligt att föreståndarna stoppar det lilla kapital de trots allt får i egen ficka och det leder ofta till att de blir vräkta, säger Christian som genom sin fru blivit lika engagerad i landet och gatubarnen.

När volontärtiden var slut våndades Sofia över om det var rätt av henne att förbättra situationen på barnhemmet, om de sedan skulle få det sämre igen.

– Jag ville fortsätta hjälpa dem men insåg att det krävdes inhemska personer som på plats kunde ansvara för den dagliga verksamheten. Visserligen hade jag och Christian blivit mycket goda vänner med en familj, Rajeev och Bhabi Singhania i Katmandu, men vi ville inte utnyttja dem. Det kändes som att fråga om alldeles för mycket.

Det blev paret Singhania som själv tog initiativet när situationen blev hotfull för några av de barn som Sofia hade tagit hand om. En natt i fjol hämtades de från barnhemmet för att transporteras till Indien där de skulle säljas för organhandel. Men några grannar märkte vad som var på gång. De larmade polisen och lastbilen stoppades nära gränsen. Barnen kom tillbaka till Katmandu men några av dem hamnade på gatan igen.

– Det var en bisarr upplevelse, helt overklig och vi ville så gärna hjälpa till. När vi besökte Nepal igen förra hösten frågade våra vänner, som blivit upprörda över händelsen, om vi ville starta ett barnhem tillsammans med dem. Vi tvekade förstås inte, det var bara att köra igång, säger Sofia.

I början av året registrerades en ideell insamlingsstiftelse hos länsstyrelsen och Christian och Sofia började arbeta med att skaffa bidragsgivare genom att bearbeta alla i släkt- och bekantskapskretsen.

– Vi har båda bra nätverk bakom oss, från våra universitetsstudier och tidigare arbeten. Det är en förutsättning när det gäller att jaga sponsorer. Men det är hårt arbete ändå som vi helt gör på vår fritid, säger Sofia.

Tack vare att allt görs ideellt kan 95 procent av intäkterna gå direkt till verksamheten. Paret Singahania har sin försörjning i en butik och sköter allt praktiskt utan betalning.

Arbetet är igång och barnhemmet kan öppna under hösten, senast i början av 2009. Tio föräldralösa flickor – de har lägst ställning i samhället och är i störst behov av hjälp – ska beredas plats och fyra personer anställs, varav en hjälper till med läxläsning. En vakt ska också avlönas.

– Överbefolkning är ett stort problem i Nepal. När flickorna utbildas ger det den bästa återbäringen till hela samhället, säger Christian.

– Kvinnor som gått i skolan föder färre barn och ser till att försörja sin familj, medan de flesta män dricker så fort de får pengar på fickan. Vi hoppas kunna ge dem utbildning så att de har en bra grund att stå på.

Sofia och Christian räknar med att ha driftskostnader på 10 000 kronor i månaden.

– Maten kostar nästan lika mycket som i Sverige och är den största utgiften, säger Sofia.

Det som krävs är sponsorer som vill satsa långsiktigt.

– De tyngsta sponsorerna, företagen, får skriva på ett flerårigt avtal, säger Christian.

Och Sofia fortsätter:

– Att flickorna skulle tvingas ut på gatan igen finns inte på kartan. Drömmen är att vår son och familjen Singharias son, som är i samma ålder, ska driva barnhemmet vidare när de blir vuxna.

Marika Rasmusson 042-489 93 73

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Handgranaten sprängd - misstänkt mordförsök

Åstorp Vid etttiden, natten till söndagen, sprängde bombteknikerna den handgranat som hade placerats under en bil på Allégatan i Hyllinge.
Läs mer

Relaterat material

Eurovision Song Contest

Fullkomligt Loreenastående!

Schlagerbloggen Glöm ABBA. Glöm Herreys. Glöm Carola. Glöm Charlotte Perrelli och alla andra. Loreen är bäst genom tiderna.
Läs Patrik Lundbergs krönika här

Relaterat material

Flicka dödad av rattfyllerist

Hagfors En 16-årig flicka omkom under natten mot söndag när hon blev påkörd av en misstänkt rattfyllerist på länsväg 903 nära Hagfors i Värmland, rapporterar SR Värmland.
Läs mer

hd.se/sport

OV laddar för beachparty

Handboll OV Helsingborg rustar för stor strandfest – världens största! Läs mer

Relaterat material

Kroggäst misshandlad med glas

Helsingborg Under natten mot söndag greps en 18-årig man efter att ha misshandlat en annan man på en krog i centrala Helsingborg. Läs mer

Dunkers kulturhus tio år

Vad betyder Dunkers kulturhus för dig?

Helsingborg Tio år med Dunkers kulturhus. Där har visats populära fotoutställningar men också sådant som publiken har ratat. Bidragen till utställningsverksamheten har minskat och det är viktigt att få tillbaka besökarna. Vad betyder det vackra huset för helsingborgarna och vad vill vi egentligen fylla det med?
Läs mer

Relaterat material

Lång väg tillbaks för streptokockdrabbade

SKÅNE En person dog, för elva patienter var tillståndet livshotande och ytterligare 32 blev allvarligt sjuka och fick vårdas på lasarett. I dag har streptokockinfektionen som drabbade Skåne i våras klingat av, men för många av patienterna är det fortfarande långt kvar till ett normalt liv. Läs mer

Relaterat material

Omstridda bostadsplaner på Husensjö avancerar

HELSINGBORG Det sega bostadsprojektet på den gamla macktomten på södra delen av Jönköpingsgatan förs vidare trots protester från grannskapet. Drygt 20 hyreslägenheter planeras. Läs mer

Två till sjukhus efter olycka

Helsingborg Under natten mot söndag fördes en man och en kvinna till sjukhus efter en singelolycka på E6:an. Läs mer

Ola tänker inte ta OS på blodigt allvar

Nöje För två år sedan höll Ola Selmén låda med radiolyssnarna under vinter-OS i Vancouver. Den 27 juli drar "OS med Ola" igång igen i P3 och nu är det sommar-OS i London som står i fokus. Läs mer

Han håller koll på hägerträdet

ÄNGELHOLM Ofta syns den ensam, grå och blickstilla. Men bara några meter in i lövskogen häckar hägrarna i flock. Ängelholmaren Henrik Johansson har övervakat kolonin i flera år. Läs mer

19-åring misstänks för sex brott under samma natt

Helsingborg En lägenhet på Skaragatan totalförstördes i en misstänkt mordbrand på lördagsmorgonen. En 19-årig man sitter gripen misstänkt för dådet, samt fem andra brott. Läs mer

Änglamilen slog rekord

ÄNGELHOLM Hela Ängelholm verkade vara på benen på lördagen. Änglamilen lockar allt fler deltagare och i Hembygdsparken kryllade det av löpare i alla åldrar. Läs mer

Relaterat material

Det finns 3 kommentarer till artikeln

3 kommentarer

Stor spridning i Showdragets final

HELSINGBORG Det var stor spridning på finalisterna i Showdraget, underhållningstävlingen för 16-25-åringar, som hölls för tredje gången i Grytan på lördagen. Inspirationen kom från såväl afrikanska trummor som New Yorks gator. Läs mer

39-årig helsingborgare död i dykolycka

HELSINGBORG En 39-årig kvinna från Helsingborg dog i en dykolycka på Malta under fredagseftermiddagen, uppger lokala medier.
Läs mer

Bildspel från Eurovision-segern

Nöje Här kan du se massor av bilder från upplösningen av Eurovision Song Contest som avgjorde under lördagskvällen i Baku, och med svenska Loreen som vinnare. Läs mer

Regimen fortsätter anfalla i Syrien

Damaskus/New York Trots omvärldens förfäran fortsätter Syriens statliga styrkor att anfalla oppositionsfästen. Läs mer

MP vill ge lärare ordinationsrätt

Stockholm Miljöpartiet föreslår att lärare, likt läkare, ska ges rätt att besluta om extra stöd till svaga elever. Läs mer

"Det var skoj", skrev Hyvinge-mannen

Helsingfors "Det var skoj, kamrater". Läs mer

Tre män misshandlade av folksamling

Uddevalla Tre män misshandlades grovt under natten mot söndagen av ett 20-tal gärningsmän i Uddevalla, uppger lokala medier. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Mer

Här finns alla ljudbildspel som våra fotografer gjort.Läs mer


Vad är en krokodiltår? Vill man ha en björntjänst och har du kovänt i dag? Testa dina djuriska ordspråkskunskaper här!Till frågorna

Här kan du läsa alla helgkrönikor av Charlotte Ågren.
Till krönikorna

Drömmer du om att springa ett motionslopp på rekordtid i år? Då är det hög tid att se över din löpträning. Här tipsar erfarna löparen Malin Ewerlöf Krepp om hur du kan bli snabbare genom intervallträning och rätt löpteknik: Räta upp kroppen, landa på framfoten och använd armarna!Läs mer

Vitaminer och mineraler är livsviktiga, men kosttillskott vi petar i oss är oftast helt onödiga. Bra mat och solljus ger oss allt vi behöver.Läs mer

Fjärilar, valar och papegojor. En av vårens starkaste trender är djurmönster. Bär dem till enfärgat eller korsa med andra mönster.Läs mer

Överallt ser man plagg och accessoarer som är helt, eller delvis, perforerade. Häng med på en vårtrend med attityd.Läs mer och hitta rätt plagg

En björn föll nästan fem meter ner från ett träd - mitt framför ögonen på studenterna.
Till Djurbladet

Förföriska lockar, backslick eller page. För Sara Brohlin från Rydebäck finns inget val. För henne har det blivit en självklarhet att vara skallig.Läs mer

Här kan du läsa alla helgkrönikor av Birgitta Lööf.
Till krönikorna

Här kan du läsa alla helgkrönikor av Torbjörn Svensson.
Läs mer

Vi har hängt med Arne Wilhelmsson, helsingborgare i förskingringen, på en cykeltur i de västra delarna av Änglarnas stad.Läs mer

Här kan du läsa alla krönikor av Tjerstin Thorsén!
Till krönikorna

Se alla avsnitt av Sicket jobb, programmet där du får en inblick i underliga yrken.
Till 24HD Play

Hon hann förneka Jesus tre gånger före påsk. Inte vänder hon andra kinden till heller. I stället slår hon tillbaka med knuten näve.Läs mer och se bildspel

Modellbilar och träfigurer uppradade på hyllor, klockor uppåt väggarna, pipor på parad och smidesstänger. Rolf Elgstrands hem är ett museum.Läs mer

Vad är det med denna färg som ställer saker på sin spets när man får barn?Läs mer

När skåninga smittas av könssjukdomar utanför Sveriges gränser är det oftast för att vi legat på andra sidan Sundet.Läs mer

"’Veep’ får högsta betyg och kan mycket väl vara den bästa komediserie som görs för tillfället.”
Läs mediekrönikan här

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

Har du fast telefonabonnemang hemma?

OV Beachhandboll arrangeras på Fria Bad i Helsingborg och intresset har ALDRIG varit större.Se inslaget på 24HD Play

Nu blommar tiotusentals rhododendron på Sofiero och detta uppmärksammas under tre veckor, till och med den 17 juni. Varje dag, klockan 13, arrangeras guidade turer i rhododendronravinen.Läs mer

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer


När man är mitt uppe i studentlivet så tänker man inte så mycket på hur det är att leva ett normalt liv med allt vad det innebär.Läs mer

Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.Läs mer

Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Nu återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.Läs mer

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr


Copyright och information