Tisdag 9 februari 2010

Annonseringslänkar

Länkar om prenumeration och medlemskap




Sidkarta

A-Ö

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 15 januari 2009 kl. 15:13Uppdaterad 15 januari 2009 kl. 15:13

Romantiken blommar i vår

Vårens och sommarens mode håller fast vid romantiken. Det är tidlöst uniformsinspirerat och välskräddat. Knalliga akvareller och vitt i alla nyanser kompletterar gråskalan och hela paletten av jordfärger.


Bildmaterial

Paljetter syns på många plagg i vår och sommar. Kort-kort aftonklänning från Marlene Birger. Göran Stenberg

Hippie chic. Kort-kort svart spetsklänning, poncho med matchande stort halsband och svarta mockaboots med fjäderdetaljer, Julie Fagerholt Heartmade. Göran Stenberg

Aftonklänning i satin och tyll med stora slitsar i sidorna. Midjan markeras med ett kraftigt läderbälte. Design Ivan Grundahl. Göran Stenberg

Tunn svart läderjacka kombinera med brun kjol och kraftiga kängor, Ivan Grundahl. Göran Stenberg

Asymmetrisk vitt genomskinlig blus, läderbyxor och tunga kängor i från Ivan Grundahl. Göran Stenberg

Asymmetriska linjer och klänningar med en bar axel kommer i flera varianter från Ivan Grundahl. Göran Stenberg

Vitt spetslinne och trasiga jeans från Cheap Monday. Göran Stenberg

Blazer och byxor i linne, Skjorta i bomull och nylon, från Seleced Homme. Göran Stenberg

Bomullsshorts "Romilda" silkestop "Louiste", scarf "Matti" i bomull och läderbag "Comondora", allt fråndanska Selected Femme. Göran Stenberg

rödblommig blus med mycket brodyrdetaljer, smala byxor i demin med matchande röda pumps, från PAS.

Smalrandiga cityshorts, t-shirt med tryck och Palestinasjal till pumps från PAS.

Vårens färger! Byxor från PAS.

Piratbyxa i bomull, jeansväst och högklackat från PAS.

En dröm i rosa och tyll från Marlene Birger. Stickad väst 999 Sv.Kr silke/bomull, Mockajacka 4 399 Sv.Kr. Tyllkjol i polyamide,16 99 Sv.Kr. Högklackade boots, Camilan kostar 3 499 Sv.Kr.

Marlene Birger kommer med många starkt retro- och etno-inspirerade kreationer i vår. Topp i viscose 1 299 Sv.Kr. Halsband i akryl och metall 1 699 Sv.Kr. Bälte iskinn 999 Sv.Kr. Kjol i silke/linne 2 999 Sv.Kr. Benaccessoarer i getskinn. 2 099 Sv.Kr. Skor 2 999 Sv.Kr.

Jeans från Rhino Republic Jacka från Humör och halsband från OpiumOne. Göran Stenberg

Jumpsuit från Charlotte Sparre. Göran Stenberg

Leggings från Panuu, bh Hoff Pink och kavaj från Tina H Silk. Göran Stenberg

Byxor från Tina H Pink, top från Viola Sky och Cardigan från Nouve. Göran Stenberg

Klänning från Nina Jarebrink, solglasögon från Am Eyewear. Göran Stenberg

Odd Molly skarf Angelina 100% silke Göran Stenberg

Handmålat läderbälte från Odd Molly. Göran Stenberg

Helena Christensen är Odd Mollys nya ansikte här poserar hon i nya tunikan, "jane loves terry tunic" 80% bomull och 20% polyester, samt i bekiniunderdelen "terry". Göran Stenberg

Jacka Oxmo, BH Huit, skjorta Cottenfield, byxor Creton, stumpor MP Socks och skor Friis & Co. Göran Stenberg

Tröja och byxor Solid, skor K Swiss Göran Stenberg

Short från Eva & Claudi, bikini Huit, kjol Blend, bälte Style Butler och skor Friis & Co. Göran Stenberg

Scarf Aurea Vita, byxor Cottonfield, tröjor Matinique, skor K Swiss. Göran Stenberg

Skarf Fransa, jacka Blend, klänning Lysgaard och skor Friis & Co. Göran Stenberg

Cardigan från Eva & Claudi, klänning från Profondita, scarf Aurea Vita, väska Paris Hilton och skor från Friis & Co. Göran Stenberg

Jacka Matinique, byxor Cottonfield och skor från Friis & Co. Göran Stenberg

Baddräkt Huit, Väst Pas, byxor Truly by Part two, skor Friis & Co. Skarf och smycken Femmes Regionales Göran Stenberg

Jacka, t-shirt och byxor från Matinique, bälte från Dora och skor från Friis & Co. Göran Stenberg

Kavaj från Truly by Part Two, kjol Part Two, baddräkt Paula och väska Fancy Fanny och skor Friis & Co. Skarf och smycken Femmes Regionales. Göran Stenberg

Klänning från Part Two, scarf Femmes Regionales, väska CCDK, blanka leggings och skor Friis & Co. Göran Stenberg

Klänningen är från Malene Birgers ateljésydda kollektion The Saloon, pris på förfrågan. Bältet 899 Sv.Kr cow skin, skorna 2 999 Sv.Kr. patent cow skin

Marimekko designern Aino-Maija Metsola färgglada och magiska midsommarblommor i bomull och satin lyste upp på catwalken. Göran Stenberg

T-tröja med rymdinspirerat tryck och jeans i grön pastell från Cheap Monday.

Odd Molly tunika i bomull och polyester. De lätta och luftiga byxorna är i samma material och finns i flera färger precis som silkessjalen "Angelina". Göran Stenberg

Blazer och byxor bomull och linne, skjorta i bomull, allt från Selected Homme. Göran Stenberg

Overall från Cottonfield, papperskjorta och halsband Femmes Regionales, skor från Hasbeens. Göran Stenberg


MODE. Våren och sommarens modetrend är lättsam och retro-romantiken frodas. Mängder av färg och mönster i otroliga kombinationer skapar en positiv och glädjefylld känsla.

Tidlöst och skräddat banar vägen för det androgyna med uniformsinspirerat snitt och detaljer. Siluetten är smal men ledig och den ska gärna vara kurvigt med den markerade midjan i fokus.

Vi kan se fram emot en sprakande färgfest med knalliga starka mättade akvarelltransparenta och neofärger, men även pastellbleka skalor av blått, grönt, rosa och gult. Varma jordtoner i alla nyanser av vitt är också rätt i sommar.

Blommor, ränder prickar, rutor, djurmönster och konstinspirerade grafiska mönster finns på alla plagg.

Materialblandningar är många. Naturmaterial mixat med syntet eller med ekologiska material, spets, transparent och tyger med struktur, allt ser ut att funka. Blanka material som siden och polyester bli mycket stort, precis som den "solblekta" eller "tvättade" looken. Jersey, klassiska bomullstyger, linne och tunn denim kommer starkt.

Korta toppar, bh eller baddräkt under storkavajen med breda axelvaddar är rätt i sommar, precis som de slitna trasiga jeansen.

Kjolen ska vara vid eller smal i pencilmodell och gå till knät eller ankeln. Fodral- och skjortklänningar har sällskap av den voluminösa 50-talsmodellen med midja. Kavajen är vårens ytterplagg alla modeller och färger och kan kombineras med en romantisk blus eller skjorta.

Männen klär sig gärna i lite mera dressade shorts och mönstrade skjortor. Blazern kan vara färgstark eller så matchar man med starka färger på skjortan. Lumberjacka i nylon och knälång rock kan bäras till t-shirt och linne.

Viktiga accessoarer är stora scarfar, kuvertväskan, stora halsband, örhängen och armringar, sandaletter och högklackat med öppen tå. Killar ska satsa på stora scarfar, nylonväska stora solglasögon med metallbågar, sneakers och smala bälten.

Detaljer är glittrande paljetter, stråveck, brodyr, massor av fransar, sjalkrage, trekvartlångt, uniformsdetaljer och upprullade byxben.

Och till sist, ekomode är hetare än någonsin, så varför inte återvinna den egen garderob med nya plaggkombinationer?

Göran Stenberg goran.stenberg@hd.se042-489 90 89

Kommentarer

Artikeln har inga kommentarer ännu, bli först med att lämna en egen kommentar


Nyhetsrubriker

Sorg och avsked i svenska lägret i Afghanistan

Stockholm 20:46.Svenska soldater i Afghanistan tog på tisdagen farväl av sina döda kamrater. Trots sorgen fortsätter arbetet på Camp Northern Lights i Mazar-i-Sharif och styrkan får beröm för sin insats. Läs mer

Relaterat material

Ovanlig fisk fångades i sundet

BORSTAHUSEN 20:12.Patrick Carlsson och hans besättning på fiskebåten Tacitus LA 71, hemmahörande i Borstahusen, såg - enligt hans egen beskrivning - ut som levande frågetecken på måndagen när de drog upp ett av sina garn i Öresundsvattnet någonstans mellan Landskrona och Köpenhamn.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 6 kommentarer

OS

Antihjältarna vi älskar att se

Vancouver 20:50.Med flaskbottnar till glasögon och livet som insats fladdrade Eddie Edwards in i den olympiska evigheten. Antihjälten var född. Vilka skrattar vi åt och tar till våra hjärtan i Vancouver? Läs mer

Relaterat material

Sport

Blir han lösningen på HIF:s anfallsgåta?

Webb-tv/fotboll 16:51.En talangfull djupledslöpande landslagsanfallare från Polen. HIF kan ha hittat svaret på frågan om vem som ska komplettera anfallet den här säsongen. hd.se har träffat Tomasz Kupisz.
Läs mer

Relaterat material

Åtalas för misshandel av Panelkungen

TECKOMATORP 15:24.En 43-årig man åtalas nu för den brutala misshandeln av Gustav Pouladi, också känd som Panelkungen, i september. Läs mer

Relaterat material

Polispådrag efter explosion

LANDSKRONA 16:10.Vid 15-tiden på tisdagen larmades polis och ambulans till en fastighet på Östergatan efter att de boende hört en explosion.
När en man som bor i huset gick ut möttes han av gas.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 12 kommentarer

90 utmärglade får avlivades

Simrishamn 20:06.Nittio av de cirka 110 får som i går hittades bland ytterligare ett 50-tal döda får på en gård på skånska Österlen var så vanskötta och utmärglade att de avlivades i dag. Bara 20 får kunde skickas till slakt.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 1 kommentarer

Tre gripna för skotten mot svenskarna i Afghanistan

Utrikes 14:12.Tre män som har gripits i Afghanistan misstänks enligt Expressens nätupplaga ha en koppling till de två svenska soldaternas död.
Läs mer

Relaterat material

Skåning dömdes för dödshot mot minister

Ystad 16:26.Tre månaders fängelse blev straffet för dödshot mot migrationsminister Tobias Billström och Migrationsverkets generaldirektör Dan Eliasson. Fallet är ett av få som överhuvudtaget gått till åtal. Den dömde, en 40-årig trelleborgare, fälldes för fem brev 2007 med dödshot mot Billström och Eliasson. I ett brev fanns ett tidningsklipp med en bild på Eliasson, där ett kulhål var inritat i hans panna. Läs mer

"Upp" belönad med Annie Award

Stockholm 17:41.Pixars "Upp" har vunnit pris för bästa animerade film på Annie Awards. Regissören Pete Docter belönades också med priset för bästa regissör. "Upp" slog bland annat ut "Prinsessan och grodan" samt "Det regnar köttbullar".
Läs mer

Relaterat material

Ingen vill driva Härslövsbadet

LANDSKRONA 18:30.Inte ett enda anbud kom in för att driva Härslövsbadet till sommaren. Kommunen fortsätter driften. Läs mer

Hård kritik mot köttklisterbeslut

Malmö 16:26.Sveriges ja till Trombin, ett nytt så kallat köttklister, får hård kritik från flera håll. Med hjälp av enzymet kan köttbitar enklare sättas ihop till större filéer.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 21 kommentarer

Rättegången om Bjäremorden skjuts upp igen

Skåne 16:46.Den misstänkte dubbelmördaren har återigen ändrat sina uppgifter. Därför skjuts nu rättegången upp ännu en gång.
Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 12 kommentarer

Nyfödd kalv anmäld stulen

LANDSKRONA 16:13.En några dagar gammal kalv stals någon gång under söndagen eller måndagsmorgonen på en gård i Härslöv.
Gårdens ägare har polisanmält stölden som han upptäckte på måndagsmorgonen.
Läs mer

Superuppdatering för Windows på gång

IT & Teknik 14:50.Microsofts senaste säkerhetsuppdatering är en av de mest omfattande hitttills. I kväll, tisdag, släpps 13 uppdateringar som ska göra Windows och Office säkrare. Uppdateringen kräver också omstart av de berörda systemen.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 2 kommentarer

Rejäl återhämtning på Wall Street

New York 22:06.New York-börserna vände upp på bred front i dag lyfta av förhoppningar om en räddningsplan för Greklands ekonomi. Läs mer

Hemmalivs öppnar med nya ägare

Helsingborg 22:04.Det Helsingborgsbaserade e-handelsföretaget Läs mer

Anja missade pallen i OS-genrepet

OS 21:53.Anja Pärson missade pallen i genrepet inför OS i Vancouver med en futtig hundradel. Läs mer

Halva truppen med när elden tänds

OS 21:53.OS-svenskarna i Whistler skippar invigningen natten till lördag svensk tid. -Det blir en för lång resa fram och tillbaka, säger längdkaptenen Joakim Abrahamsson till TT. Läs mer

Anja Pärson vann i S:t Moritz

OS 21:51.Med bara två veckor kvar till OS-starten kom äntligen Anja Pärsons första världscupseger för säsongen. Läs mer


Aktuellt i Mer

Fler länkar

Tipsa/kontakta

Hittar du inte vad du söker? Prova att söka bland kontor eller personal.

Tjänstgörande webbredaktör

Tove Hansson 042-489 91 00 internet@hd.se

Redaktionen i Helsingborg

Vasatorpsvägen 1 251 83 Helsingborg Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 01

Kundcenter i Helsingborg

Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 44 mån-fre 8-17

Läsvärda artiklar

Här finns alla ljudbildspel som våra fotografer gjort.Läs mer

Bli vårt fan på Facebook och få de senaste nyheterna direkt i ditt flöde.


Nya begrepp som Facebooksvartsjuka visar på vikten av ett sunt addande och puffande.Läs mer

Här är väskor för den som gillar blodets, kärlekens och revolutionens färg.Läs mer

Hur undviker man att få en chockräkning för mobilsamtal efter resan. Vi lär dig knepen.Läs mer

Restskatten ska in, tv:n går sönder och det fattas pengar till husbygget.Läs mer

Det finns en mängd löksorter – alla underbara.Läs mer

Tillhör du tjuvlyssnarna? De som spetsar öronen lite extra för att höra snaskiga detaljer.Läs mer

Så här på årets fattigaste helg tipsar kocken Martin Nodebäck om hur du lagar finmat som inte kostar skjortan.
Läs mer

Varför gå på gymmet när du kan träna hemma? Här är prylarna som gör det enklare.Läs mer

Två bibliotekarier i Helsingborg har plöjt sexböcker.Läs mer

Tryck, gärna klassiska motiv, och starka färger, det är vårens och sommarens trend för T-shirts.Läs mer

Det är ett nytt decennium och försiktig optimism präglar den moderna inredningsdesignen. På Formex vår 2010, Nordens största fackmässa för inredningsdesign, står kreativitet, den vackra vardagen och glada färger i fokus.
Läs mer

Stränder i absolut toppklass och restauranger som får gourmander att gå i spinn. Häng med till Aruba.Läs mer

00-talet var årtiondet då alla kunde bli idoler. Genom tv-program, internet eller tv-spelet hemma i vardagsrummet.
Vi har samlat musiken som bäst beskriver decennium som nu är över.
Läs mer

Maria Strannegård har skrivit en doktorsavhandling och en bok om fenomenet livsstilshotell.Läs mer

Per Mårtensson har haft en brokig livsresa. Han har sökt livets mening i Indien, varit trålfiskare, fallit ned i djupaste missbruk, mist fru och barn och varit nära döden.Läs mer

En klassiker som är lätt att laga, lätt att variera och lätt att gilla.Se recepten

Snart kommer Julia Roberts film om en stickklubb i New York. Stickning har inte bara satt fart på kvällslivet på Manhattan. I Höganäs och Landskrona stickar man på lokal.Läs mer

Vem vinner och vem förlorar i den privatekonomiska karusellen nästa år?Läs mer



» Läs mer om Läsarnyheter

Bli vårt fan på Facebook och få de senaste nyheterna direkt i ditt flöde.


På fredag är det OS-invigning i Vancouver. Kommer du att följa spelen?

Det blir dyrare när Ryssland snart får monopol på transporterna mellan jorden och Internationella rymdstationen.Läs mer

Han är nominerad till en Oscar för sin insats i "En enda man". Men Colin Firth anser inte att filmen handlar om homosexuell kärlek.Läs mer

Ängelholms senaste förskola heter "Vill ut!". Ett passande namn för en grupp barn som hellre är ute än inne.Läs mer

"En galet underhållande men sorgligt dysfunktionell familj där de numer vuxna barnen bråkar lika mycket som förr och till och med djuren är spritt språngande."Läs Lisbeth Schöns tv-krönika

En ubåt passerade sundet på måndagen. Läsaren Gunilla A Nordkvist tog en bild på ubåten från Bäckviken på Ven.Läs mer

Förra veckans schlagerquiz är avslutat och nu kan du se de rätta svaren. Vinnaren publiceras den 13 mars. Nytt quiz kommer på torsdag!Till tävlingen

Den som försöker ringa till Datainspektionen i syfte att ta bort en bild på sig från en karttjänst själv får ingen hjälp.Läs mer

SVT:s program kan ses i många mobiler och på torsdag släpps SVT Play även för iPhone.Läs mer

Nanoteknologi: Ibland beskrivs denna atomslöjd som världens räddning, ibland som världens undergång.Läs mer

För tredje året i rad har nu ni läsare chansen att utse Årets idrottsprofil i Landskrona.Läs mer

Johnny Hansen är ofta ledsen och arg efter trafikolyckan. Efter tio operationer är vägen tillbaka fortfarande lång.Läs mer

Läget på byggmarknaden i Helsingborg förbättrades något i fjor men det är ännu långt till målet 700 nya bostäder per år.Läs mer

Det var tänkt att OS i Vancouver skulle bli slutpunkten på karriären. Men Maria Rooth är på väg att tänka om.Läs mer

Madonna och Helena Christensen några av alla superkändisar som älskar hennes stjärndekorerade väskor och kläder. Helsingborgsfödda Ulrika Lundgren är kvinnan bakom det heta succémärket Rika .Läs mer

Det blir en bra vecka för den som gillar vintern - kylan håller i sig och det kan falla ytterligare några centimeter snö i Skåne.Läs mer

En mellanlandning i Singapore. Sol, storstad och shopping tänker du. Javisst, men också strand. Och inte vilken strand som helst.Läs mer

Det finns troligen bara knappt 50 vilda tigrar kvar i Kina, meddelar Wildlife Conservation Society.Läs mer

Orkanen Katrina lade New Orleans under vatten för fem år sedan. Ur spillrorna reste sig fotbollslaget Saints, nu starkare än före katastrofen.Läs mer

Lasse Hallströms nya film "Dear John" intog på fredagen förstaplatsen på den amerikanska biotoppen.Läs mer

Har du blivit omhändertagen av polisen och hamnat i fyllecell? Vi vill höra om dina erfarenheter.
Läs mer

Förbundskapten Erik Hamrén fick en på pappret bra lottning till kvalet inför fotbolls-EM i Polen och Ukraina 2012.Läs mer

Utanför fönstret ligger snön tjock på hustaken. Men inne på församlingsgården råder argentinsk hetta. I alla fall bitvis.Läs mer

Banverkets ledningscentral i Malmö har haft bråda tider i snökaosets sydsverige.Läs mer

På måndag den 8 februari stängs väg 111 för brobygge och nya trafikproblem väntar.Läs mer

Claes Ohlsson föreslås bli Sten-Inge Fredins ersättare som ordförande i HIF.Läs mer

Hollywoodfrun Maria Montazami tänker köpa hus i Helsingborg.Läs mer

Körslaget-Ola och popstjärnan Salem Al Fakir gick vidare till finalen i Globen.Läs Torgny Nilssons krönika

Annonser

Volvo S40 2.0T Trophy -03Silver metallic 5.697 mil
Pris: 94.500 kr

BMW 116 i 122hk -09Montegoblå 2.000 mil
Pris: 209.000 kr

Mercedes-Benz E 350 -07Silvermet 5.420 mil
Pris: 299.000 kr

Toyota Aygo 1,0 5D Pluspkt/AC -08Röd 3.456 mil
Pris: 97.500 kr

Saab 9-3 LINEAR SP.C 1.8T Bio 175HK -08Smoke beige 4.692 mil
Pris: 169.900 kr

Läs motornyheter på hd.se/motor

Lokala annonser och erbjudanden


Copyright och information

statistikräknare