Med tekniken i fokus i skolan
Hur står det till med återväxten i uppfinnarebranschen? Fler tjejer väljer teknisk utbildning, men efter gymnasiet händer något.
Bildmaterial
Michelle Nicklasson, Rebecka Andreasson, Michelle Chin och Jennifer Meltzer har fixat och donat hela våren.
Mer. Vi hittar framtidens innovatörer på Västra Ramlösa skola i Helsingborg. Fyra tjejer i åttan som ägnat vårterminens måndagar åt nyskapande i kommunens teknikverkstad Komtek. Under temat "redesigning and redefining" har de fått utlopp för sin experimentlusta.
— Det här är en oklar vantmaskin, säger Rebecka Andreasson och visar en något diffus papperskonstruktion.
Oklar? Vadå, oklar?
— Ja, den är inte färdig. Inte alls, faktiskt. Tanken är att man ska sticka in händerna här genom hålen, sedan scannas de av, händerna alltså, och så kan man programmera in rätt storlek och valfri färg, eller något speciellt mönster om man vill ha det.
Klockrent, Komtek goes hightech och Rebecka Andreasson är lite som Q, underrättelsetjänstens materialansvarige i James Bondfilmerna. Fast mer vant- än vapenfixerad.
— Jag är väldigt intresserad av NO-ämnen, precis som min pappa och bror. Sådär var det när jag var liten också, när andra tjejer höll på med typ Barbiedockor, så snickrade jag hellre.
Vid första mötet gav teknikpedagogen Bodil Karlsson Ramlösagänget i uppgift att tänka ut något som kan förbättra tillvaron för vanligt folk.
Michelle Nicklasson konstruerade en prototyp i lego till en motordriven rollator. Jennifer Meltzer klurade och gjorde ett nytt, greppvänligt mjölkpaket. Men antagligen mest funktionell och genast användbar är Michelle Chins skapelse. Hon frös när hon cyklade till Komtek i vintras och ur köldupplevelsen föddes en sadelvärmare.
— Här på insidan har jag sytt fast fack där jag kan stoppa in två handvärmare. Jag har mätt och temperaturen stiger snabbt till över 30 grader, och värmen håller i flera timmar, förklarar hon och vänder ut och in på ett sadelskydd för att demonstrera sin lika enkla som geniala lösning.
Den 30 maj (mors dag) får kvartetten tillfälle att visa upp sina projekt, i samband med vandringsutställningen Kvinnors uppfinningar på järnvägsmuseet i Ängelholm.
Men hur blir framtiden? Raka spåret in på teknikprogrammet och vidare mot någon ingenjörsutbildning? Eller?
— För mig blir det nog NV (naturvetenskap) på gymnasiet, säger Rebecka Andreasson.
Hennes klasskompisar är mer tveksamma.
— Det är den bredaste utbildningen.
— Du kan välja vidare.
— Vi får se.
Komtek finns inrymt i Fredriksdalsskolan i Helsingborg och har som målsättning att locka fram tekniklusten hos kommunens grundskoleelever. Men Oppfinnar-Jockar och professor Kalkyltyper ingår nödvändigtvis inte i huvudmålgruppen.
— Vi jobbar för att främja teknik och entreprenörskap rent allmänt, säger Bodil Karlsson.
— Men det är klart, i en övergångsfas trycker vi lite extra på flickornas utveckling. Därför har vi haft speciella aktiviteter för dem, som vårens uppfinnarkurs med elever från åttan på Västra Ramlösa, och i sommar har vi två teknikkurser speciellt för tjejer.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus