Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 11 januari 2004 kl. 08:51Uppdaterad 30 november 2008 kl. 00:06

Folkhemmets farkoster från en svunnen tid

Under några år efter andra världskriget byggde svenskarna familjefarkoster hemma i garaget. Det var cykel- och motorcykelbilar och en och annan raketbil. Men lika snabbt som hemmabyggen börjat blomstra vissnade de. - Det handlar om sex-sju år där den händige mannen verkligen stod högt i kurs och en cykelbil var något som väckte avund i hembygden, säger författaren och journalisten Claes Johansson.


Bildmaterial

En motorcykelbil för två personer. Det verkar omöjligt, men flygingenjören Åke Jarlborg i Linköping löste problemet. Produktion och försäljning av ritningar var planerad. Folkhemmets farkoster/Byggförlaget

Att bygga cykelbilen Fantom var inget för karlar med tummen mitt i handen. Ritningarna är komplicerade och saknar mått. Dessutom fungerar inte cykelbilen om man gör den exakt efter ritningarna. Förra sommaren byggde Claes Johansson sin egen Fantom.

Folkhemmets farkoster (Byggförlaget).

Bild 1: Claes Johansson, författare till boken Folkhemmets farkoster (Byggförlaget). Linus Pröjtz


Motor. Sverige har en av Europas äldsta bilparker och vi är många som lite generat slinker in bakom ratten på våra 88:or, övertygade om att just vårt fordon är grannskapets mest pinsamma. Men nu har boken kommit som får alla oss att känna oss mycket bättre till mods.
I boken Folkhemmets farkoster (Byggförlaget) visar Claes Johansson bilar som slår allt. Det är hembyggda surrogatbilar från efterkrigstiden, den tid då alla ville köra bil men det ännu inte fanns några riktiga folkbilar att köpa.
- Det fanns en så fascinerande tidsanda, det är det som lockar mig. Det var som om gubbarna tänkte: Det finns inga bilar att köpa, alltså bygger jag en själv. Det verkade inte finnas några gränser, säger Johansson.
Åren efter kriget präglades av optimism och stark ekonomi. Dessutom var det en tid då de flesta hade stark kontakt med bondesamhället och hade en händighet med sig från barndomen. Man var helt enkelt van att fixa det man behövde själv. Och nu behövde man en bil.
- Ute i Europa var de fullt sysselsatta med att bygga upp sina städer igen, men här behövde vi inte bry oss om det. Dessutom hade vi fått något så lyxigt som fritid, och den skulle fyllas med något vikigt.
Och för många var detta alltså en egenbyggd farkost.
Först ut och störst av dem alla var cykelbilen, och då främst cykelbilen Fantom. Med Claes Johansson bok följer också originalritningen på Fantom så som man kunde köpa den från Hobbyförlaget, senare Hobbex. Det är ingen enkel liten sak direkt.
- Det är många som ruttnat bara efter att ha sett ritningarna. Den är mycket komplicerad att bygga. Jag gjorde en själv inför boken, men då fick jag kalla samman pappa och några händiga kompisar för att lyckas.
Ritningen levererades utan mått - det fick man mäta själv efter egen kroppsstorlek.
- Dessutom fungerar inte ritningarna riktigt. Gör man efter dem går inte dörrarna att öppna och fjädringen bak är felvänd. Så inte nog med att man måste vara händig, man måste vara listig också.
Cykelbilen var mycket populär under några år i slutet av 40-talet. Då kördes det årliga SM-tävlingar på Östermalm och hela lag kom cyklandes från södra Sverige till huvudstaden.
- Det måste ha varit jäkligt svettigt. Jag har cyklat med min Fantom runt kvarteret några gånger och det är tungt. Uppförsbackar är nätt och jämt att man klarar.
Cykebilskungen fanns i Stockholm. Han hette Josef Svedberg och var enligt Claes Johansson ett geni. Han började bygga cykelbilar av lättare material och uppfann ett helt nytt pedalsystem. Han var 35 år och krossade 20-åringarna vid cykelbils-SM.
- Han pendlade med sin cykelbil till och från jobbet hela livet.
Svedbergs cykelbil vägde 29 kg. Johanssons Fantom väger in på 65 kg. Det gör stor skillnad.
Vid sidan om cykelbilarna var det mc-bilar som händiga karlar byggde mest. Johanssons favorit byggdes av flygingenjör Åke Jarlborg i Linköping. Han byggde en till synes omöjlig tvåhjulig bil. En bil som rullar på två hjul för två personer. Hur tusan kan den hålla balansen?
- Det verkar inte klokt, men Jarlborg löste problemet bland annat genom att flytta en tung låda med verktyg och reservdelar bakom framsätena. Åkte man två ställde man lådan i mitten bakom sätena, åkte man ensam ställde man den bakom passagerarsätet. När man skulle stanna fällde man ut ett par stödhjul, säger Claes Johansson.
Hela konstruktionen andas flygplan. Allt från val av material till formspråk och stödhjul är flygplan, fast på väg. Jarlborg tog patent på sitt fräsiga åk, men det blev inget av med de stora planerna. För i början av 50-talet förvandlades de fina hembyggena som till dess imponerat på grannarna till åbäken från en svunnen tid.
- När de första stora folkbilarna kom i början av 50-talet blev det snabbt omodernt med hembyggda surrogatbilar.
Det sista exemplet i Johanssons bok är dock bevis på att folkhemsbyggena faktiskt fortsatte. I Borås byggde nämligen Sigvard Berggren raketbilen Future. En bil som ser ut som en rymdfarkost ur en gammal Blixt Gordon-film.
Boken är ett drömprojekt som Johansson burit på i tio år. När han till sist fick tid att genomföra det var det nästan för sent.
- De som byggde surrogatbilarna är födda på 20-talet och börjar bli riktigt gamla. Flera av farbröderna som jag intervjuade dog innan boken kom ut. Jag har spenderat mycket tid hemma vid änkors köksbord.
- Det slående har varit att den hembyggda bilen verkade vara en höjdpunkt i livet för dem alla. Men det krävde nog att de hade en kvinna vid sin sida som tog hand om hus och barn, medan gubben ägnade all fritid ute i garaget. En änka sade till mig att hennes man hade haft ett roligt liv. Det var inte utan att jag undrade hur hennes liv hade varit.
Thomas Arnroth/TT Spektra
thomas.arnroth@ttspektra.se

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Handgranaten sprängd - misstänkt mordförsök

Åstorp Vid etttiden, natten till söndagen, sprängde bombteknikerna den handgranat som hade placerats under en bil på Allégatan i Hyllinge.
Läs mer

Relaterat material

Eurovision Song Contest

Fullkomligt Loreenastående!

Schlagerbloggen Glöm ABBA. Glöm Herreys. Glöm Carola. Glöm Charlotte Perrelli och alla andra. Loreen är bäst genom tiderna.
Läs krönikan här

Relaterat material

"Det var skoj", skrev Hyvinge-mannen

Helsingfors "Det var skoj, kamrater". Så skrev den misstänkte 18-åringen på Facebook i samband med att han natten till i lördags sköt ned människor i Hyvinge norr om Helsingfors. Den 18-årige finländarens sista Facebook-inlägg före gripandet verkar ha syftat på fredagens krogkväll med vänner. Han skildes från vännerna flera timmar före skjutandet, och uppges då bara ha sagt att han skulle hem. Läs mer

Flicka dödad av rattfyllerist

Hagfors En 16-årig flicka omkom under natten mot söndag när hon blev påkörd av en misstänkt rattfyllerist på länsväg 903 nära Hagfors i Värmland, rapporterar SR Värmland.
Läs mer

Kroggäst misshandlad med glas

Helsingborg Under natten mot söndag greps en 18-årig man efter att ha misshandlat en annan man på en krog i centrala Helsingborg. Läs mer

Eurovison Song Contest

CNN: Konstiga svenskar gillar Eurovision

Skåne Sveriges totala hängivelse till Eurovison Song Contest ses med stor förundran av våra grannländer. Läs mer

Det finns 13 kommentarer till artikeln

13 kommentarer

Lång väg tillbaks för streptokockdrabbade

SKÅNE En person dog, för elva patienter var tillståndet livshotande och ytterligare 32 blev allvarligt sjuka och fick vårdas på lasarett. I dag har streptokockinfektionen som drabbade Skåne i våras klingat av, men för många av patienterna är det fortfarande långt kvar till ett normalt liv. Läs mer

Relaterat material

Omstridda bostadsplaner på Husensjö avancerar

HELSINGBORG Det sega bostadsprojektet på den gamla macktomten på södra delen av Jönköpingsgatan förs vidare trots protester från grannskapet. Drygt 20 hyreslägenheter planeras. Läs mer

Två till sjukhus efter olycka

Helsingborg Under natten mot söndag fördes en man och en kvinna till sjukhus efter en singelolycka på E6:an. Läs mer

Dunkers kulturhus tio år

Vad betyder Dunkers kulturhus för dig?

Helsingborg Tio år med Dunkers kulturhus. Där har visats populära fotoutställningar men också sådant som publiken har ratat. Bidragen till utställningsverksamheten har minskat och det är viktigt att få tillbaka besökarna. Vad betyder det vackra huset för helsingborgarna och vad vill vi egentligen fylla det med?
Läs mer

Relaterat material

Han håller koll på hägerträdet

ÄNGELHOLM Ofta syns den ensam, grå och blickstilla. Men bara några meter in i lövskogen häckar hägrarna i flock. Ängelholmaren Henrik Johansson har övervakat kolonin i flera år. Läs mer

19-åring misstänks för sex brott under samma natt

Helsingborg En lägenhet på Skaragatan totalförstördes i en misstänkt mordbrand på lördagsmorgonen. En 19-årig man sitter gripen misstänkt för dådet, samt fem andra brott. Läs mer

Änglamilen slog rekord

ÄNGELHOLM Hela Ängelholm verkade vara på benen på lördagen. Änglamilen lockar allt fler deltagare och i Hembygdsparken kryllade det av löpare i alla åldrar. Läs mer

Relaterat material

Det finns 3 kommentarer till artikeln

3 kommentarer

Stor spridning i Showdragets final

HELSINGBORG Det var stor spridning på finalisterna i Showdraget, underhållningstävlingen för 16-25-åringar, som hölls för tredje gången i Grytan på lördagen. Inspirationen kom från såväl afrikanska trummor som New Yorks gator. Läs mer

39-årig helsingborgare död i dykolycka

HELSINGBORG En 39-årig kvinna från Helsingborg dog i en dykolycka på Malta under fredagseftermiddagen, uppger lokala medier.
Läs mer

Lady Gaga ställer in i Indonesien

Jakarta Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Läs mer

Personal friserar vårdköstatistik

Stockholm Sjukvårdspersonal friserar väntetidsstatistiken för att få pengar från den statliga kömiljarden, berättar Sveriges Radios Kaliber. Läs mer

På kryss i Sundet 28 maj - 3 juni

Kryssloggen 06:00  En av MSC Magnificas tre pooler har ett infällbart så kallat Magrodome-tak. På lördag, den andra juni, debuterar MSC cruises Magnifica i Sundet. Hon går då söderut och passerar Kronborg vid halv åtta-tiden. Läs mer

Motsatt effekt av nödlag i Kanada

Montreal Studenternas ilska i Quebec i Kanada har vänt sig mot en snabbstiftad nödlag som skulle stoppa deras demonstrationer. Läs mer

Euphorijaaaa! - Loreen vann i Baku

Baku 13 års väntan är över. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Motor

Märkeshandlare i nordvästra skåne

  • Bil
  • Husvagn
  • MC
  • Båt

Märkeshandlare Husvagn

Adria

Hymer

Kabe

Knaus

Märkeshandlare MC

BMW

Harley-Davidson

Honda

Kawasaki

Yamaha

Märkeshandlare Båt

A.G.A Marine

Ryds

Yamarin

Här finns alltid aktuell information om trafikläget, kollektivtrafiken och poliskontroller i Skåne.
Läs mer

Attackerad från flera duktiga konkurrenter håller V70 fortfarande greppet om svenskarna.Läs mer

Volkswagen gör sin storsäljare Passat lite tuffare ger den namnet Alltrack.Läs mer

"Självklart kan kvinnor. I många fall bättre än män".Läs Ulf Kristianssons krönika

"’Veep’ får högsta betyg och kan mycket väl vara den bästa komediserie som görs för tillfället.”
Läs mediekrönikan här

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

Har du fast telefonabonnemang hemma?

OV Beachhandboll arrangeras på Fria Bad i Helsingborg och intresset har ALDRIG varit större.Se inslaget på 24HD Play

Nu blommar tiotusentals rhododendron på Sofiero och detta uppmärksammas under tre veckor, till och med den 17 juni. Varje dag, klockan 13, arrangeras guidade turer i rhododendronravinen, vilka leds av Sofieros trädgårdsmästare.Läs mer

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer


När man är mitt uppe i studentlivet så tänker man inte så mycket på hur det är att leva ett normalt liv med allt vad det innebär. Heltidsjobb, betald semester och betalt för det man gör på dagarna.Läs mer

Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.Läs mer

Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Nu återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.Läs mer

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med.Läs mer

Louisiana konstmuseum presenterar över 180 nya konstverk till sin samling.Läs mer

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där.Läs mer

Det polisen hittat i Mangs datorer, mobiltelefoner och nätkonton under utredningen kommer ha en betydande roll under rättegången.
Läs mer

Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer

Annonser

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Copyright och information