Japanska bilar populärast
Vill du vara nöjd med ditt bilköp ska du undvika Volvo och Saab. De båda märkena hamnar besvärande långt ner i listan i Motormännens nybils–enkät.
Motor. Det finns ett grundtips om hur du ska göra för att bli en nöjd bilköpare: Köp japanskt!
Fem av de tio bilarna i topp är nämligen japanska. Och särskilt kul är läsningen kanske för ett företag på Ättekulla industriområde i Helsingborg, International Motors Nordic AB. Det är nämligen Subarus generalagent. Och deras Subaru Legacy placerade sig på andraplats.
Den bil som har de mest nöjda ägarna av alla är BMW 5-serie. Den lite mindre 3-serien placerade sig för övrigt på tredje plats.
Motormännens undersökning gäller de 49 mest sålda modellerna från oktober 2006 till mars 2007.
Närmare 16 000 bilägare har svarat på frågor om det första året som ägare, bland annat om fel, irritationsmoment, om förväntningarna uppfylldes och säljarens bemötande.
Den mest sålda bilmodellen i Sverige, Volvo V70 hamnar på en allt annat än smickrande 40:e plats! Lite bättre gick det för C30, som kom på tolfte plats. Saab 9-3 kom på plats 33 och Saab 9-5 på plats 45.
De tio bästa
BMW 5-Serie
Subaru Legacy
BMW 3-Serie
Toyota Avensis
Toyota Yaris
Mercedes C-klass
Honda Civic
Audi A6
Toyota Corolla
Mercedes E-klass
De tio sämsta
Volvo V70
Volvo V50
Peugeot 407
Opel Astra
Renault Clio
Saab 9-5
Citroen C4
Ford Focus
Peugeot 307
Renault Megane
Den kompletta listan hittar man hos Motormännen.
http://www.motormannen.se/mm1/site/00_images/Nybil_2008.pdf














Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus