Mazda 6 håller formen
Snart fyller Mazda 6 tio år, men tack vare ansiktslyftningar och motorer som
hålls i trim, känns modellen fortfarande pigg och fräsch. Och den bjuder på
en del karakuri.
Bildmaterial
Nytt fram är inramningen till de numera runda dimljusen. Denna inramning är betydligt större än tidigare samtidigt som den nedre grillen också växt. Även strålkastarna har fått en ny utformning.
Mätartavlorna sitter tätt, är lätta att läsa och förmedlar en sportig känsla.
Uppdaterade Mazda 6 finns i tio olika färger varav en är Clear Water Blue Metallic.
Uppdaterad interiör i Mazda 6.
Halvkombin bjuder på ett stort lastutrymme och en och annan överraskning.
Motor. Det är sju år sen jag första gången körde en Mazda 6. Året var 2003 och jag åkte från bilhallen i en sprillans ny 2,3 sport kombi. En läcker bil som överraskade stort när den kom och fullständigt skåpade ut sin föregångare den gamla 626:an.
Den nya sexan var snyggare, snabbare, säkrare och den väckte habegär i massor. Faktiskt så pass mycket att modellen hjälpte den då rätt så ansatta japanska tillverkaren på fötter igen. Över en natt tvättades gubbastämpeln bort!
Därför var det med stor förväntan som jag hämtade ut veckans testbil - en Mazda 6 2.0 DISI. Och visst finns en del av magin kvar i modellen, som senast uppdaterades 2007. Känslan kan sammanfattas i en sorts lättsam sportighet. Bilen är helt enkelt snygg, pigg och lättkörd.
Frågar man tillverkaren om främsta fördel får man svaret "en spännande och sportig yttre design i kombination med bra innerutrymmen". Men här vill jag absolut tillägga: köregenskaperna! För Mazda 6 är kul att köra och har blivit bättre med åren. Till exempel märks det att man sett över styrningen, som nu känns både stabil och precis. Även när det gäller väghållningen har konstruktörerna gjort en hel del förbättringar.
Men bortsett från dessa tekniska förbättringar handlar förändringarna mycket om utseende. Den största skillnaden framifrån sett är de numera runda dimljusen. De nedre sidokjolarna har också gjorts kraftigare och stötfångaren bak är ny. Lättmetallfälgarna har förstås fått ny design och uppges dessutom vara ett kilo lättare än tidigare.
Även interiören har uppdaterats. Men här har vi lite anmärkningar: handbromsen är av typ med spak, vilket känns lätt daterat. Vi saknar också en tydlig bältespåminnare, som även omfattar baksätespassagerarnas säkerhet. Och vi efterlyser en knapp på instrumentpanelen för central låsning av dörrarna, en funktion som får skötas med knappen vid dörrhandtaget. Pilligt opraktiskt.
Vi delar ut plus för alla förvaringsfack och nämner nytillskotten: bakom backspegeln finns nu ett fack för solglasögonen och askkoppen är förvandlad till en förvaringsbox för småsaker. Känns modernt. Rökning är ute!
Karakuri-funktionen slår Mazda gärna ett slag för. Ordet karakuri betyder överraskning - och vi kan konstatera att den finns i bagaget och består av att man med endast ett enkelt drag i ett handtag fäller baksätet och får ett helt plant lastgolv. Funktionen kommer väl till pass när vi ska baxa in ett långt platt paket från ett stort möbelvaruhus.
Mer karakuri: Den testade tvålitersmotorn ger 155 hk jämfört med tidigare 147 - men går ändå snålare. Mazda har glädjande nog hakat på trenden med att försöka tillverka motorer som ger allt mer effekt och vridmoment, men samtidigt lägre bensinförbrukning och koldioxidutsläpp. I 2,0 DISI är förbättringen cirka fem procent.
FOTNOT: DISI står för Direct Injection Spark Ignition, och innebär att bensinen sprutas direkt in i förbränningsrummet under högtryck. Förbrukningen minskar, avgaserna blir renare och motorn får mer kraft.














Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus