Två sjungade poeter
Mycket musik — mycket mellansnack.
Nöje.
Vad händer på Victoriateatern?
— Det blir en helkväll, verkligen. Mycket musik med väldigt mycket mellansnack i form av spoken work. Det blir låtar från nya skivan och så har jag med mig harpa, tramporgel och stråkar här och var.
Kan du berätta om din nya skiva "Orka då", som släpps 3 maj?
— För mig är det den perfekta blandningen av livsglädje och melankoli. Och då menar jag så mycket som möjligt av båda två. Det finns ett stråk av sorg men också mycket tröst och ljus. Framförallt berättar den många historier. Det är lite av en hyllning till alla som försöker i sitt liv. "Orka då" handlar om att orka i vardagen och om att jorden ska orka snurra runt solen.
Du blandar ju mycket: musik, estradpoesi, stand up och dramatik. Hur blev det så för dig?
— Jag har alltid hållit på med olika uttryckssätt. Jag har skilt dem åt men så upptäckte jag att saker hör ihop. Humor och allvar är ju egentligen inte motsatser utan ömsesidigt beroende av varandra. Det personliga och globala är inte heller motsatser. På samma sätt är det med uttryckssätt. Allting kan mötas på en kväll, det finns ändå en röd tråd så länge som det är ens egna röst och man gör något med hjärtat, något som känns angeläget.
Vad ska du göra på Valborgsmässoafton?
— Jag tror jag kommer att repa. Det låter tråkigt men jag är nog tvungen. Men det blir en trevlig Valborgsmässoafton med harpa, kontrabas och tramporgel. Det finns väl egentligen inget bättre sätt att fira? Jag får väl tända en inre eld. Som den poet jag är.
Och 4 maj kommer Daniel Boyacioglu till The Tivoli i Helsingborg.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus