Svenska stjärnor i otrohetsdrama
Danske regissören Simon Staho har gjort det igen. För tredje gången samlar han några av Sveriges absolut tyngsta skådespelare för ett filmdrama, den här gången om otrohet.
Bildmaterial
"Himlens hjärta" är den danske regissören Simon Stahos tredje svenska film. "Jag har inte bestämt mig för hur jag gör nästa film, men jag gillar svenska skådespelare väldigt mycket", säger han.
Två par är Stahos pokerhand. Jakob Eklund, Maria Lundqvist, Lena Endre och Mikael Persbrandt spelar huvudrollerna i kommande dramat "Himlens hjärta" med premiär 2008.
Simon Staho och "Himlens hjärta"
"Himlens hjärta" är Simon Stahos tredje film. Den planerade premiären är tidigt nästa år.
Filmen sammanför två par, gifta sedan tjugo år, för en parmiddag. Det börjar stillsamt, men så berättar en av kvinnorna en historia om en kollega som varit otrogen. Historien sätter igång en intensiv och smärtsam händelsekedja.
Simon Stahos första svenska film, "Dag och natt" kom 2004 och hade en rollista med Mikael Persbrandt, Maria Bonnevie, Michael Nyqvist, Lena Endre, Hans Alfredson, Pernilla August och Tuva Novotny. Den sågs av 133 000 svenskar.
Hans andra film, "Bang bang orangutang" hade premiär 2005. Den är gången fanns Persbrandt, Lena Olin, Tuva Novotny, Michael Nyqvist, Reine Brynolfsson, Jonas Karlsson, Börje Ahlstedt och Mona Malm i rollistan. 40 000 svenskar såg filmen.
NÖJE.
De fyra huvudrollerna i otrohetsdramat "Himlens hjärta" spelas av Mikael Persbrandt, Lena Endre, Maria Lundqvist och Jakob Eklund. För tredje gången i rad har alltså den 35-årige dansken lyckats samla ett a-lag av svenska skådespelare för en långfilm.
— Jag resonerar inte så, det har inte med prestige att göra. Det intressanta för mig, och jag vet att det låter pretentiöst, är att försöka skapa den bästa och mest ärliga filmen, och det var de här skådespelarna som kunde göra det, säger Simon Staho.
Lena Endre spelar Susanna, gift med Persbrandts rollfigur Lars. Hon hittar flera beröringspunkter mellan Simon Staho och Ingmar Bergman:
— Tilltron till skådespelaren, att han vet vad han vill ha, att han är extremt väl förberedd. Och att han är intresserad av vad som händer inne i huvudet på människor. Det är det roliga, för då kan man ge sig själv som skådespelare till den här historien.
"Himlens hjärta" är redan inspelad, under 18 intensiva dagar hos Film i Väst i Trollhättan. Lena Endre kallar inspelningen "brutal":
— Den var oerhört tuff. När vi började filma undrade jag varför Simon valde en så tung scen redan första dagen, sedan insåg jag att det inte hade spelat någon roll vilken scen han valt. Det var obönhörligt tuffa scener varje dag.
Tragik eller feelgood?
— Och orsaken till det, säger Simon Staho, var att de människor som upplevt otrohet har det jävligt tufft. Filmen ska vara minst lika brutal som verkligheten. Jag ville fokusera på den våldsamma upplevelsen av otrohet, inte använda den som en detalj i ett filmmanus. Jag ville ta de känslorna på allvar.
Vad är det då för film som Simon Staho gjort? Där är inte ens skådespelarna överens.
— Jag tycker slutet är djupt tragiskt, säger Maria Lundqvist. Men när jag sade det till Lena förstod hon inte vad jag menade. Hon tittade på mig och sa "Men det är ju en feelgoodfilm!"
Erik Helmerson/TT Spektra
erik.helmerson@ttspektra.se









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus