På väg med Lars Winnerbäck
I Lars Winnerbäcks egen fanbuss följer de mest hängivna sin idol genom Sommarsverige. Billigare än kollektivtrafiken och garanterat den enda buss som har en hållplats för varje turnéstopp och synkroniserar sin tidtabell med spelschemat. Ikväll sparkar den stjärnspäckade sommarturnén igång i Helsingborg.
Bildmaterial
Från Sundsvall i norr till Helsingborg i söder. Lars Winnerbäcks egen fanbuss stannar till på 19 av de 24 spelplatserna. Ändhållplats är Lars Winnerbäcks hemstad Linköping där turnén avslutas 23 augusti. Sandra Poulsen har köpt turnébiljetten som gäller till alla spelningarna.
Lars Winnerbäcks allra mest hängivna fans anländer med bussen från Stockholm. Johanna Tainamo och Emmy Möller ska se minst ett tiotal konserter.
Winnerbäcks sommarturné
Lars Winnerbäcks sommarturné är mer än bara ett par spelningar under samma tema. Med på turnén är artisterna Markus Krunegård, Miss Li, Emil Jensen, Sofia Karlsson och Maia Hirasawa. Dessutom dyker komikerduon Cecilia Forss och Nour El-Refai upp tillsammans med Maud Lindström.
NÖJE. För 2 000 kronor, så mycket kostar en turnébiljett till alla 24 spelningarna, förväntar man sig nästan att Lars Winnerbäck ska ha skaffat busskörkort. Men mannen som parkerar den silverfärgade bussen framför Knutpunkten har väldigt få likheter med den skäggige sångaren.
De som har tagit bussen från Stockholm för kvällens turnépremiär får nöja sig med en videohälsning från idolen.
— Jag tittade på flera andra resealternativ, sedan dök fanbussen upp. När jag bestämde att jag skulle åka var det helt spontant, jag har inte ens bokat boende på någon av spelplatserna. Nu ska jag hitta en skog där jag kan slå upp mitt tält, säger Sandra Poulsen.
Med undantag för ett kort stopp hemma i Trollhättan kommer hon att befinna sig på bussen i hela sex veckor.
— Det finns ingen annan artist som jag skulle se över 20 spelningar med. Jag är helt säker på att jag kommer vara lika peppad inför den tjugonde konserten som jag är inför premiären.
Idén med en buss som kör 700 mil mellan de olika spelplatserna bygger på hängivna fans.
— För några år sedan märkte vi att många valde att se flera konserter under samma turné. Någonstans där föddes idén om fanbussen. För en artist som har valt att koncentrera sig på sin musik och syns väldigt lite i media kan det här vara ett sätt att få kontakt med sin publik, säger projektledaren Anders Larsson.
Han hävdar bestämt att det inte ligger något vinstintresse bakom. Det handlar inte heller om att stoppa en dalande skivförsäljning eller kränga Winnerbäck-sanktionerade snacks.
Artisten själv kommer inte att stå längst fram i bussen och leda allsången. Förutom en förhandslyssning på live-plattan Bränt krut vol 3 som släpps i dag och tillträde till området närmast scenen får bussresenärerna inte några förmåner.
— Jag tror att det handlar om en känsla av att du åker på turné med Lasse. Det är du och Lasse mot världen, säger journalisten och författaren Fredrik Strage.
För fyra år sedan skrev han boken "Fans" om idoldyrkan och när artisten blir större än livet självt. Där fick läsarna möta tonårsflickorna som klottrade kärleksmeddelanden i Idol-tvåan Darins trappuppgång och Hamster Girls, ett gäng ovanligt aggressiva Westlifedyrkare.
— De som gillar Winnerbäck är något äldre och inte fullt så galna. De förväntar sig inte att han ska stå längst fram i bussen med en akustisk gitarr, lika lite som Kent-fansen skulle vänta sig något liknande av Jocke Berg, säger Fredrik Strage.
Fanklubbarna på nätet är döda sedan länge menar han. I dag gäller det att hitta andra sätt att stärka banden med idolen.
— Alla artister är väl ute efter att hitta nya sätt att nå ut till sina fans. När Marit Bergman startar rockkollo för unga tjejer ligger det något ideologiskt bakom. Det som Winnerbäck gör är inte lika avancerat och det finns artister som har gjort liknande grejer tidigare, säger Fredrik Strage.
Han nämner SJ:s rocktåg som har åkt kors och tvärs genom Sverige. Ett annat exempel: Kents spelning på Stockholms stadion där hela publiken uppmanades att komma vitklädda till konserten.
— I viss mån handlar det om att du betalar för att komma nära artisten. Det kan också vara ett försök att återuppbygga fanklubbarna, skillnaden är att i dag får du en bussbiljett istället för ett diplom.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus