Gunnar Bergdahl svarar om sina kulturupplevelser
Några frågor till Gunnar Bergdahl, som i dag presenterar sin intervjubok
"Folkvald kultur" på Bokmässan. Samtliga riksdagspolitiker och
regeringsmedlemmar har fått svara på fem frågor om kulturupplevelser (se
nedan).
Frågor och svar på enkäten från Gunnar Bergdahl
Vad är din största scenupplevelse?
— "Galilei" i Peter Oskarsons uppsättning på Angeredsteatern.
Vilken är den bästa bok du läst?
— Bäst och bäst – en av de verkligt stora läsupplevelserna var en sträckläsning i 20-årsåldern av Väinö Linnas trilogi "Här under polstjärnan".
Vad är din största konstupplevelse?
— Lena Cronqvists utställning av sina sorgemålningar över sin bortgångne livskamrat Göran Tunström.
Vilken är den bästa film du sett?
— Nä, nu får det räcka! Bergman mot Scorsese och von Trier mot Paul Thomas Anderson i semifinalerna.
Vilken är din största musikupplevelse?
— Sibelius 7:e symfoni i Helsingborgs konserthus häromåret.
Nöje. Vad är syftet med boken?
— Det började som ett projekt för kultursidan. Resultaten kan tolkas på många olika sätt men den kan förhoppningsvis bidra till ett samtal om kultur som sträcker sig lite längre än diskussioner om stöd eller kulturpolitikens former. Och eftersom den delas ut till samtliga riksdagsledamöter tror jag den får en funktion i den process som riksdagen är inne i nu, nämligen att ta ställning till kulturpropositioner.
Så det är inte du som försöker vara dryg och racka ner på de folkvaldas ruttna smak?
— Nej, verkligen inte. Jag känner stor respekt för riksdagsmännens arbete. Det är hårt arbetande människor som försöker sätta sig in i alla utredningar och frågor som är på tapeten.
Fanns det någon tendens, att vissa poltiska fraktioner föredrar en viss kultur?
— Det som är en tydligt trend är att det inte finns någon trend. Tydligt är däremot att formerande kulturupplevelser har man som barn eller när man är ung. På ett ytligt plan kan man kanske tycka att det är konstigt med en moderat politiker vars största upplevelse är punksvängen, men jag tror att det handlar om att det man upplever när världen verkar oändlig och fräsch går djupt in. Sedan är det påfallande många socialdemokrater som i likhet med Mona Sahlin tycker att Bruce Springsteen är toppen. Många av dem gillar också Per Anders Fogelström.
Vilka slutsatser kan politikerna själva dra av den?
— Väldigt många redovisar saker som de var med om när de gick i skolan. Således borde en samvetsgrann svensk politiker med hedern i behåll kämpa för att skolteater, skolbibliotek, alla former av kultur i skolan, ska garanteras och få ännu större resurser än de får idag.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus