Lördag 20 mars 2010

Annonseringslänkar

Länkar om prenumeration och medlemskap




Sidkarta

A-Ö

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 25 september 2009 kl. 12:51

Symfonisk jazz och fräsch favorit

När Helsingborgs symfoniorkester säsongsinledde för några veckor sedan med en helfransk konsert verkade det på pappret som en god idé, men helheten blev tyvärr inte mer än summan av delarna. Trots Andrew Manzes inspirerade argumentation.


Konsert

Rhapsody in blue

Helsingborgs symfoniorkester

Thomas Søndergård, dirigent

Francisca Skoogh, piano

Helsingborgs konserthus

Torsdag 24 september


Nöje. Mer lyckad blev i mina öron torsdagens amerikanska afton. Här korresponderade de olika verken bättre med varandra med likheter och skillnader som skärpte lyssnandet åtskilliga grader. Ernst von Dohnányi behandlar inte de amerikanska motiven i sin "Amerikanska rapsodi" på riktigt samma sätt som Dvorák gör i Symfoni nr 9 "Från nya världen". Han låter exempelvis inte nostalgin få samma plats.

Å andra sidan verkade inte dirigenten Thomas Søndergård vara svag för det stilla vemodet. I largot i Dvoráks symfoni försjönk han inte helt i det engelska hornets melankoli. Det fanns hela tiden en liten rörelse som drev musiken framåt. Tyvärr störde den mig när jag ville njuta av melodins sötma.

I resten av symfonin kom dirigentens pådrivande gestaltning mer till sin rätt. Kombinerad med hans förkärlek för den precisa accentueringen gjorde det framförandet till en mycket fräsch och upplivande upplevelse. En inte helt lätt uppgift med tanke på att symfonin är en av de mest spelade i Konserthuset

Det andra paret på programmet hade samma spännande förhållande till varandra. Gershwins mjukare blandning av jazz och klassiskt i "Rhapsody in blue" kontrasterade skönt med Bernsteins kantigare och slagkraftigare variant "On the Town". Medan "Rhapsody in blue" smeker öronen med sina melodier, gör Bernstein om symfoniorkestern till ett veritabelt storband där de olika sektionerna kämpar om herraväldet och låter som om de försöker sätta krokben för varandra.

Kvällens solist, Francisca Skoogh, såg dock till att Gershwin svängde lika mycket som Bernstein. Hennes behandling av solostämman var bländande, utan att bli självändamål. Den yttre briljansen tillhandahöll hon å andra sidan i ett briljant framförande av "Stars and stripes" i en version av den gamle stjärnpianisten Vladimir Horowitz.

Henrik Halvarson henrik.halvarson@hd.se042-489 90 46

Kommentarer

Artikeln har inga kommentarer ännu, bli först med att lämna en egen kommentar


Nyhetsrubriker

SPORT

Ridå för FCH

Innebandy 21:24 Siffrorna rann iväg i sista perioden och Warberg vann till slut med hela 9-3 i den tredje kvartsfinalen och med 3-0 i matchserien. Ett trist slut för FCH.
Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 1 kommentarer

Stort slagsmål på Sankt Pedersgatan

HELSINGBORG 22:45 Strax efter 20.30 på fredagskvällen fick polisen in ett larm om ett större slagsmål på Sankt Pedersgatan i Helsingborg - Vi har uppgifter om att sex personer ska ha varit inblandade och det har upprättats en anmälan om misshandel. Det är väldigt oklart om vad som egentligen har hänt, säger Mikael Persson vid polisens länskommunikationscentral. Det finns inga uppgifter om någon skadats. Läs mer

hd.se/sport

Malmö missade kvalserien

Ishockey 21:51 Kvalserieuppställningen är komplett. Det blir Uppsalalaget Almtuna som får möta Rögle och de andra i kvalserien. För Malmö gäller nya tag efter 2-5-förlust mot just Almtuna.
Läs mer

Relaterat material

Flera skadade i storbråk i Stockholm

Stockholm 20:09 Flera personer skadades i ett stort bråk på Rörstrandsgatan i Stockholm i kväll. Enligt polisen kan det ha varit en uppgörelse mellan huliganer. Flera skadade fördes till sjukhus och ett antal personer greps.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 5 kommentarer

Lägenhetsbrand på Planteringen

Helsingborg 20:04 Strax före klockan 20 började det brinna i en lägenhet på Västra Sandviksgatan i Helsingborg. Men de boende kunde släcka innan räddningstjänsten hann fram till platsen.
Läs mer

Utredning om Gripenmutor återupptas

Prag 20:36 Den tjeckiska polisens utredning av mutmisstankar i samband med Gripenaffären återupptas. Beslutet fattades av en tjeckisk överåklagare. I centrum för mutmisstankarna står en österrikisk affärsman.
Läs mer

Webb-tv

Sportsnack inför kvalserien

webb-TV/sportsnack 16:46 Hd.se reder ut begreppen i Sportsnack. Kommer Rögle klara pressen, hur ser sportchefen på ännu en nervkittlande kvalserie och vilka lag kommer att slåss om segern.
Läs mer

Relaterat material

Hoten mot Lars Vilks

Misstänkt i Vilks-fall kvar i häktet

Inrikes 15:00 En av de misstänkta i mordkomplotten mot konstnären Lars Vilks får stanna i häkte. Det beslutade distriktsdomstolen i irländska Waterford i dag., rapporterar irländska RTE.
Läs mer

Relaterat material

Ruggig dansk värsta nyheten på mässa

Motor 15:24 En dansk supersportbil för 16 miljoner och en ombyggd motorcykel är de mest glänsande pärlorna på motormässan på Bella Center i helgen. Men det finns en hel del annat som också kan vara skoj att titta närmare på.
Läs mer

Relaterat material

Ask vill att sexköpare skäms öppet

Stockholm 15:38 Justitieminister Beatrice Ask vill att familjen ska få veta om en man är misstänkt för sexköp. "Det är lite grann att du får skämmas på torget", sade Beatrice Ask på ett seminarium.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 26 kommentarer

VD friad och fälld för illojal verksamhet

HELSINGBORG 15:58 En före detta VD som tillsammans med en före detta anställd stått åtalade för att ha lurat sin arbetsgivare på nio miljoner både friades och fälldes på fredagen av Helsingborgs tingsrätt. Läs mer

hd.se/sport

HIF-tränaren: "Nu slipper man femkronor i nacken"

Sportbloggen 12:47  HIF:s manager Conny Karlsson var som tränare med Assyriska med under det allsvenska kvalet som är upphovet att det blir tomma läktare. För Sportbloggen berättar han om den hotfulla stämningen. Läs också om det senaste i HIF-truppen och hur laget troligen ser ut i matchen mot Djurgården.
Till Sportbloggen

Misstänkt drograttfyllerist på E6

NV-SKÅNE 15:54 Vid 15-tiden på fredagen larmades polisen om en bil som körde vingligt och till slut snurrade runt på E6 mellan trafikplatserna Landskrona norra och Milstolpen.
Läs mer

hd.se/sport

Här rustas för Bajen-invasion

Fotboll 16:00 Det har surrats om att matchen ska flyttas till Olympia, men ÄFF jobbar stenhårt inför sin hemmapremiär mot Hammarby. Läs mer

Relaterat material

Varning för Söderbergs hemmabjudning

LANDSKRONA 13:58 Speaker's Corner får en varning av vuxennämnden, efter att den tidigare ägaren Lennart Söderberg tagit hem alkohol därifrån till Polens ambassadör. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 22 kommentarer

Malmö, något tips och lite information

Hockeybloggen 00:00  Vill ni se och höra när jag och Roger Hansson pratar om kvalserien och säsongen så här långt klickar ni här. Hansson svarar även på frågor om sin egen sportchefsframtid och redogör för vilket ansvar han själv bär för tolfteplatsen. Läs mer

Man mördad i Gustavsberg — en gripen

Stockholm 23:47 En man i 45-årsåldern hittades vid 21-tiden död i en lägenhet i Gustavsberg öster om Stockholm. Läs mer

Avtalsdiskussioner väntas fortsätta

Stockholm 23:44 Tjänstemannafacken inom industrin har fick ett bud från medlarna i avtalsrörelsen. Läs mer

Man knivskuren i Grästorp

Trollhättan 23:40 En man i 50-årsåldern hittades vid 22-tiden med stickskador i kroppen utanför ett bostadshus i Grästorp. Läs mer

Svensk paralympier fast för dopning

Vancouver 22:50 Glenn Ikonen i det svenska rullstolscurlinglandslaget har åkt fast för dopning i Paralympics, efter att ha tagit otillåten medicin.
Läs mer


Aktuellt i Nöje

Fler länkar

Tipsa/kontakta

Hittar du inte vad du söker? Prova att söka bland kontor eller personal.

Tjänstgörande webbredaktör

Tomas Nilsson 042-489 91 00 internet@hd.se

Redaktionen i Helsingborg

Vasatorpsvägen 1 251 83 Helsingborg Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 01

Kundcenter i Helsingborg

Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 44 mån-fre 8-17

Läsvärda artiklar

Nöjeschef:
Herbert Tinz | e-post
Nöjesredaktionen:
Nöjesredaktionen | e-post


Känns hela livet för stort?  (Ge upp - Pascal)  - När jag väljer något så känns det jobbigt att jag automatiskt samtidigt har valt bort något annat. Det är kanske en varningssignal om att man har prioriterat fel grejer. När man gör det man faktiskt vill göra känns livet underbart. Då är det inte läskigt att livet är stort.Läs mer

Musikalen "Mamma mia" går för fulla hus på Broadway och nu har Abba in i Rock and Roll Hall of Fame.Läs mer

I februari kan sommaren kännas väldigt avlägsen. Men bokningarna till festivalerna rasar in. Här samlar vi festivalnyheterna och nyttiga länkar!
Läs mer

"Tonåringarna lär i alla fall huka sig, smyga med sina folkölsburkar längs avenbokhäckarna och göra allt för att inte hamna i morsornas och farsornas blickfång."Läs mer

"De medverkande borde mista körkortet för gott i stället för att tillåtas paradera med sitt allmänfarliga beteende på bästa sändningstid."Läs Magnus Ransheims TV-krönika

Anna Bergendahl klarade favoritskapet och tog hem segern i Melodifestivalen.Läs mer

Anna Bergendahl får representera Sverige i Oslo i slutet av maj. Se bilderna från finalen här!Läs mer

"Frågan "Din platta är väldigt dyster, hur mår du egentligen?" behöver inte vara så dum som den kanske låter."Läs Magnus Ransheims krönika

Bäst i Skåne och på åttonde plats i hela landet - Gastro har all anledning att fira när White Guide listar restauranger som erbjuder matupplevelser utöver det vanliga.
Läs mer

Popkollo som anordnar musikläger för unga tjejer har tilldelats Ung Vänsters feministpris 2010.Läs mer


"Dessutom är jag nu mer än lovligt trött på de ständiga sexuella anspelningarna. I går jämfördes brunsås med glidmedel."Läs Anna-Karin Olssons tv-krönika här

Bakom Helsingborgs största krogar står nästan uteslutande män. Vilken effekt får det på nöjesutbudet?Läs mer

Är punken död? Ja, men punkens estetik lever vidare på en rad arenor.Läs mer

För första gången vann en kvinna priset för bästa regi när årets Oscarsgala avgjordes. Svensken Paul Ottosson fick två statyetter.Läs mer

Med "Mäktig tussilago" har Maja Lundgren skrivit en samtidssaga om en svårt trängd idealist.Läs mer

Den brittiske rapparen Dizzee Rascal ska berätta om sitt ofta problemkantade liv i bokform.Läs mer

Oscarstippade Bullock tog emot en Razzie-statyett för sämsta skådespelarinsats. "Något säger mig att ni inte har sett filmen."Läs mer

Han har gjort det mesta inom musiken, från att spela trumpet och bas till att göra musikvideor och dansa jazzbalett.Läs mer



» Läs mer om Läsarnyheter


Bli vårt fan på Facebook och få de senaste nyheterna från NV-Skåne direkt i ditt flöde

Har du några skulder?

Lördagens helgbilaga ägnar vi åt livet på landet. Vi berättar om vårsådd och djurhållning, om elever som pluggar på naturbruksprogrammet och om bönders kärlek.
Läs mer

Hockeybloggens läsare tog verkligen chansen när de fick möjlighet att ösa på med frågor till Cristopher Nihlstorp och Mads Bödker i Rögle.
Se resultatet här

"Kvinnor pratar aldrig grillning överhuvudtaget. De suckar mest."Läs mer

Det blir mycket fläkt av Melodifestival på årets Landskronakarneval.Läs mer

Nu står det klart. Det blir ett tungviktsmöte redan i kvartsfinalen i Champions League när Zlatan Ibrahimovics Barcelona möter Arsenal.
Läs mer

Tiden som flyktingar blir allt längre för öringarna som flyttades undan tunnelbygget i Hallandsåsen. Någon återflytt av vuxna fiskar är inte aktuell förrän efter sommaren.Läs mer

"Här är det lätt att bli förvirrad som bilförare. Skall jag till höger eller vänster?"Läs mer

Karlshamnskonstnären Kent Viberg tröttnade på debatten om Lars Vilks provokation mot muslimerna – och gjorde en rondellhund av honom.
Läs mer

Aktuell: Säsongspremiär med "Så ska det låta" i SVT i kväll och släpper sitt första studioalbum i dagarna.Läs mer

På lördag infaller våren i Helsingborg. Då kommer nämligen alla fat och tunnor med tulpaner, narcisser, iris och krokus att placeras ut runt om i staden.Läs mer

En medarbetare på National Geographics har hittat en mycket sällsynt helsvart pingvin på ön Sydgeorgien sydost om Argentina.
Läs mer

Vår vinbloggare Magnus Ericsson tipsar om helgens vin. Denna gången skriver han om primitivo och zinfandel.
Läs mer i Magnus vinblogg

Nu är det definitivt. Furulund är till salu.Läs mer

Nicky Lilja åker till Guatemala för att berätta hur svenska kvinnors situation ser ut.Läs mer

Tre Helsingborgare var med på arbetsförmedlingens första jobbsökarresa till Norge.Läs mer

"De medverkande borde mista körkortet för gott i stället för att tillåtas paradera med sitt allmänfarliga beteende på bästa sändningstid."Läs Magnus Ransheims TV-krönika

Rise Milton trodde på S.T.I.C.S featuring Ladah inför onsdagens Popkorn-final och vice versa. Juryn fastnade för Rise Milton som har fått en smakstart på karriären.Läs mer

De professionella ligorna är fortfarande lika aktiva och stjäl för hundratals miljoner varje år.Läs mer

Hur låter trösten? Kanske som lul, nenni, delilol eller vyssan lull. På Drottninghög kan du nu lyssna på vaggvisor på 23 olika språk.Läs mer

Med två veckor kvar tills att det svenska transferfönstret stänger tyder det mesta på att HIF stänger värvningsbutiken.Läs mer

Bilen saktar ner och rullar sakta förbi huset. På gården står en bil. "Såg du numret?"Läs mer

Enligt en undersökning gjord av analysföretaget Mediavision äger 500 000 svenskar en Iphone.Läs mer

En första hjälpen-guide för djur i mobilen prisades i går på Swedish e-Learning Awards.Läs mer

Vem sa att konsten inte kan förändra världen? Sinziana Ravini resonerar kring Lars Vilks öden och äventyr.Läs mer

Här ska alla kunna hitta sitt favoritboende. Nu ska Väster rustas upp och invånarna själva ska vara med och påverka.Läs mer

Helsingborgaren Saana Azzam, 22 år, var en av fem tävlande till att bli årets ekonomistudent.Läs mer

Internetföretaget Google har inlett ett samarbete med Sony och Intel för att utveckla en ny standard för tv-apparater och digitalboxar.Läs mer

Annonser

Volvo V70 2.4D Classic Momentum -07Barents blå metallic 11.037 mil
Pris: 159.900 kr

Kia Cee´d crdi eco -09Beigemet 1.186 mil
Pris: 134.500 kr

Nissan Interstar L2H2 120 dCi 1 395 kr/mån -07Silvermetallic 11.100 mil
Pris: 143.600 kr

Citroën C4 1.6I SX -05M.grå 8.862 mil
Pris: 89.900 kr

Toyota Yaris 1,0 -04Röd 10.850 mil
Pris: 69.900 kr

BMW 318 d Touring 143hk -09Safirsvart metallic 1.250 mil
Pris: 285.000 kr

Läs motornyheter på hd.se/motor

Jobbannonser


Copyright och information

statistikräknare