"Bananas" - klaskamp på högsta nivå
På fredag är det premiär för årets mest kontroversiella svenska dokumentär: "Bananas" av Fredrik Gertten. Gertten har stämts för filmen av bananjätten Dole - och själv stämt företaget tillbaka.
Stockholm. På fredag är det premiär för årets mest kontroversiella svenska dokumentär: "Bananas" av Fredrik Gertten.
Gertten har stämts för filmen av bananjätten Dole - och själv stämt företaget tillbaka.
— Du var väldigt Dolevinklad här. Det var länge sedan jag hade en sådan intervju, suckar Fredrik Gertten till TT Spektra efter den sista frågan.
— Jag tror att Doles stämning går ut på att klistra fast lögner vid filmen. Det gör man genom att så det här tvivlet som du som kritisk journalist sprider vidare. Då får man bild av att det här är en jämbördig strid. Gertten mot Dole. Det är inte riktigt så.
Nej, för filmaren Fredrik Gertten är striden mot fruktjätten Dole ingen historia med nyanser. Han menar att hans film "Bananas" berättar sanningen, en sanning som Dole använder alla sina ekonomiska muskler för att förtiga.
— Vi vet att Dole inte har något att komma med i sin stämning. De vill bara tysta oss.
Dole säger att ni inte har något, att ni kommer att förlora med eftertryck.
— Vad de gör är att skicka ut massor med lögner i extrem hastighet. Hela processen är bara en extremt påkostad pressrelease.
Doles stämning och Gerttens motstämning är just nu under behandling i Los Angeles. Processen skull ha inletts den 8 oktober men har nu skjutits upp.
— Jag mår ganska bra, även om det här varit en känslomässig berg- och dalbana. Vi får mycket sympati och stöd, som när "Bananas" visades i riksdagen, och det blir man stark av.
— Samtidigt säger mina advokater att processen kan ta flera år, och när man tänker på hur stort Dole är, då kan man bli trött. Det ger publicitet, men publicitet köper inte nya kläder till barnen.
Trots uppståndelsen, stämningarna, rättegångarna ångrar Fredrik Gertten, säger han, ingenting.
— Nej, inget utom de tio tusen saker man alltid ångrar när man gör film. Dole har medvetet skadat sina arbetare och blivit dömda för det, det är kärnan i filmen. "Bananas" går rätt in i den lilla grupp äldre män som leder Dole. Nu är det de som känner sig hotade.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus