Dagens datum: Fredag 10 februari 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

nattredaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 20 november 2009 kl. 04:00

Kändiskarusellen snurrar allt snabbare

I kväll reduceras fem deltagare till fyra i TV4:s talangjakt "Idol". Samtidigt har förloraren chansen att använda tiden i rampljuset som språngbräda för en fortsatt kändiskarriär. Under det senaste decenniet har antalet kändisar ökat lavinartat. De älskas, hatas och tar allt större plats i våra liv. Varför har det blivit så och vad är känt om framtiden? För att få svar på dessa frågor vände vi oss till Michael Rübsamen, forskare i Lund med kändiskultur som specialområde.


Bildmaterial

"Idol"-Måns? Nej, den stämpeln gjorde sig Måns Zelmerlöw av med för länge sedan. Leif R Jansson / SCANPIX

Carolina Gynning grundlade sitt kändisskap genom skandalsåpan "Big brother" för fem år sedan. I dag blomstrar hennes karriär av andra anledningar. Mats Andersson / SCANPIX /

"Baren"-Håkan blev "Färjan"-Håkan och än har vi inte sett det sista av Håkan Hallin. Maja Suslin / SCANPIX

Per Holknekt var med i den första svenska upplagan av "Big brother" 2000. Numera är han mycket mer känd som grundare av klädmärket Odd Molly. Leif R Jansson / SCANPIX

Visa alla 7 bilder.

Michael Rübsamen om...

...framtiden för "Idol":

"Det handlar mycket om huruvida TV4 lyckas hålla programmet fräscht. Det kanske inte krävs så stora skiftningar i strukturen, men förändringar är nödvändiga för att hålla intresset uppe."

...Anna Ankas kändiskarriär:

"Allting beror på vad som händer härnäst. Hittills har hon gjort rätt ur ett kändisperspektiv. Genom sina utspel har hon gått mot normen och fyllt ett tomrum. Jag kan tänka mig att hon bygger en fortsatt karriär på att vara lite fel."


Nöje. Michael Rübsamen minns exakt när han bestämde att kändiskultur skulle bli hans forskningsfält.

– Det var i samband med att Anna Nicole Smith dog i februari 2007. När jag läste om händelsen blev det uppenbart att hennes liv passade in i en klassisk dramaturgi, säger Michael Rübsamen som drog paralleller till Marilyn Monroes tragiska öde.

Vi träffas på Lunds universitet, där han sedan ett halvår är doktorand. Hans avhandling kommer att handla om kändisars livsstil. Michael undersöker hur kändisskap konstrueras och hur berömmelse kan få en uppenbart ohälsosam livsstil att framstå som glamourös och eftersträvansvärd.

Internationellt är celebrity studies en etablerad vetenskap, men i Sverige är kändisforskningen ännu i sin linda. Michael har en teori om vad det beror på.

– Min tolkning är att populärkultur fortfarande har låg status i den akademiska världen. Och kändisar som fenomen betraktas som det lägsta av det lägsta. Detta trots att kändisar är en extremt viktig del av många människors vardag. Just därför tycker jag att det är vansinne att man inte fokuserar på området i större utsträckning.

Även om han gärna hade haft fler svenska kollegor tycker han att det är kul att agera pionjär. Och han lider knappast brist på material att fördjupa sig i.

Dokusåpaepoken, som inleddes med "Expedition: Robinson" 1997, har inneburit att kändisbegreppet luckrats upp ordentligt.

– Tidigare hängdes kändisskap i regel upp på artistisk verksamhet, exempelvis en film-, tv- eller musikkarriär. Men genom dokusåporna fick vi en helt ny kategori kändisar som inte hade någonting att knyta upp sin status på. Det gick att bli känd för att vara känd.

Samtidigt falnar många människors lättköpta berömmelse snabbare än ett tomtebloss.

– För att legitimera sin kändisfaktor krävs att man hela tiden levererar något nytt. De flesta från dokusåpavärlden fixar inte det, säger Michael Rübsamen.

En som definitivt har fixat det är Carolina Gynning. Att det var genom 2004 års upplaga av "Big brother" som hon klev in i rampljuset har nog många glömt i dag.

– Hon har jobbat hårt för att distansera sig från den ytliga bilden av sig själv och har ständigt gjort nya saker.

Carolina Gynnings kändisskap är ett direkt resultat av att mediemarknaden exploderade under 90-talet. Nya kanaler och nya arenor skapades.

– Detta ledde i sin tur till att det behövdes kostnadseffektiva produktioner och där var dokusåpakonceptet tacksamt.

Michael berättar att man brukar tala om att pendeln inom tv-underhållning rör sig mellan diskbänksrealism och mer konstruerade program. De senaste åren har realitysåpor dominerat i form av "Bonde söker fru", "Ensam mamma söker", "Färjan", "Barnmorskorna" med flera.

Men nu har pendeln börjat svänga igen och mer artificiella produktioner breder ut sig. "Robinson" har tinats upp, precis som alldeles nyligen "Paradise hotel", och vi har fått stifta bekantskap med gravt artificiella "Mammas pojkar".

– Det har blivit allt svårare att grundlägga en kändiskarriär genom medverkan i den här typen av program. Det finns för många av dem, helt enkelt, säger Michael Rübsamen, som tror att vi får dras med den gamla skolans dokusåpor i åtminstone fem–tio år till.

En udda fågel i dokusåpadjungeln är "Idol" i TV4, vars sjätte säsong befinner sig i sitt slutskede.

– "Idol"-formatet består av två delar. Den inledande auditiondelen är klassisk förnedrings-tv, men därifrån går programmet vidare till att bli en prestationsinriktad dokusåpa. Fokus ligger då på att utveckla artistskap, snarare än på det sociala spelet mellan deltagarna.

Svenska "Idol" är ökänt för att vinnarna har en tendens att snabbt förlora stjärnstatus. Av de fem som hittills stått som segrare är det bara Agnes Carlsson som fortfarande har luft under vingarna. Hennes karriär har å andra sidan lyft till riktigt höga höjder med topplacering på den amerikanska Billboardlistan.

Förutom Agnes är det lägre placerade "Idol"-deltagare som har blivit framgångsrika i förlängningen. Tvåorna Amanda Jenssen och Darin är goda exempel, precis som multientertainern Måns Zelmerlöw, femma år 2005.

– Måns Zelmerlöw använde sitt deltagande som språngbräda, men uppträdde sedan i sådana sammanhang att han kunde tvätta bort "Idol"-stämpeln. Han lyckades flyga under radarn och är i dag inte förknippad med programmet. Medieminnet är generellt sett ganska kort och det har gynnat honom.

Men för många har "Idol"-stämpeln visat sig vara svår att bli kvitt. Trots att det gått fyra år sedan Ola Svensson från Lund slutade på åttonde plats, har programmet förföljt honom i form av ett oönskat prefix. Efter den gångna tv-helgen finns det dock en möjlighet att "Idol"-Ola försvinner till förmån för "Körslaget"-Ola.

Det är i skärningspunkten mellan medier, artist och publik som kändisar skapas. Michael Rübsamen förutspår att vi kommer att få uppleva ännu fler personer som gör en snabb kändiskarriär och sedan faller i glömska.

– Å andra sidan tror jag att antalet gigantiska kändisar blir färre och färre. Jag tänker då på sådana som blir institutioner i samtidskulturen à la Madonna. Att andelen dagsländor ökar leder till att kändisbegreppet urholkas ytterligare.

Magnus Ransheim 042-489 90 91

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

HD-Galan

Här är alla vinnarna på galan

Sport Björn Hellkvist, Rögle BK kan ta åt sig äran för årets prestation.
Läs mer

Relaterat material

Det finns 3 kommentarer till artikeln

3 kommentarer

HD-galan

Bildspel med vinnarna

SPORT Louise Hansson tog emot HD-galans första pris som årets kvinnliga junior. Här har du vinnarbilderna från HD-galan. Till bildspelets

Relaterat material

140 400 kronor krävs till mobbad elev

Helsingborg Strypgrepp, dödshot, sexuella trakasserier. Vid ett tillfälle ställde sig en elev och kissade på honom. På raster och i omklädningsrum fick mobbningen fritt spelrum. Nu krävs kommunen på stort skadestånd. Läs mer

Unga veteraner till SM

Bjuv Bjuvs drill har tagit sig till SM igen. Trots att tjejerna fortfarande är tonåringar är de redan veteraner i mästerskapssammanhang. Läs mer

Relaterat material

Staden bryter med Personal Direkt

Helsingborg Trots att Helsingborgs stad nu bryter avtalet med bemanningsföretaget Personal Direkt hävdar fortfarande ansvariga inom kommunen att inga enskilda personer blivit lidande i projektet. 24HD har träffat Debbie Nilsson, tidigare anställd av Personal Direkt och hon är av en helt annan åsikt.
Se inslaget i 24HD

Relaterat material

Kvinna stal 300 000 av sin sambo och åkte till Thailand

ÄNGELHOLM En 43-årig kvinna från Ängelholm åtalades på torsdagen för att ha tagit 300 000 kronor av sin sambo och sedan åkt till Thailand. Läs mer

24Hockey får en blåsning

Sport Roland Gille är domare i hockeyallsvenskan. Den här veckan dyker han upp på Danskesjön i Tåstarp för att hålla isär Torbjörn Dencker och Daniel Rooth som är ute på hal is.
Se inslaget i 24HD

Djurskyddsföreningar vill att hästägare får djurförbud

BÅSTAD Djurskyddet Sverige och Svenska hästars värn är kritiska till handläggningen vid länsstyrelsens djurskyddsenhet när det gäller Önnarps stuteri. De vill att ägaren snarast förbjuds att ha djur. Läs mer

Andra rånet på två månader mot Danny's

Landskrona I onsdags fick ägaren till Danny's Corner veta att utredningen kring det förra rånet var nerlagd. Samma kväll rånades restaurangen igen. Nu ska ytterligare ett kassaskåp få tidlås. Läs mer

Relaterat material

Två frias för spritsmuggling

NV-SKÅNE Den 48-årige helsingborgaren och hans vän fastnade i tullen med över 1 000 liter öl och hundratals liter vin och sprit i lasten. Nu frias båda för smuggling. Läs mer

Melodifestivalen 2012

"Rymdblomman imiterar sig själv"

Nöje Schlagerbloggen var på plats i Scandinavium och följde repetitionerna inför Melodifestivalens andra deltävling i Göteborg.
Till Schlagerbloggen

Relaterat material

Höganäs AB:s ägare delar på 348 miljoner kr

Höganäs Metallpulvertillverkaren Höganäs summerar ett starkt 2011, men osäkerheten är stor vad gäller årets försäljning. Anställda kan även i år hoppas på en premie motsvarande en halv månadslön medan ägarna delar på 348 miljoner kronor i aktieutdelning. Läs mer

Rådjur räddades ur isvak – fick senare skjutas

Landskrona Vid 12.30 på torsdagen drog räddningstjänsten upp ett rådjur ur en isig damm vid Syngenta. Men efter en lång stund under värmande filtar tog kommunjägaren beslut om att avliva djuret. Läs mer

Det finns 2 kommentarer till artikeln

2 kommentarer

100 läckor om året i Helsingborg

HELSINGBORG Det är många faktorer som styr var och när det uppstår läckor. Gamla ledningar och tjäle är två av dem. Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Missad tumör resulterade i amputation

HELSINGBORG En man i nordvästra Skåne har anmält Helsingborg lasarett för att de missade en cancertumör i hans fot. Läs mer

Här är minglet från HD-galan

ALLMÄNT Nästan alla var där. Till bildspelet

Grekland får vänta på pengar

Bryssel Eurozonens finansministrar sitter i kväll i möte, efter att Greklands koalitionsregering tidigare under dagen enats om nedskärningar som öppnar för nya nödlån. Läs mer

Giftig sprit dödade 30 i Indien

Stockholm Minst 30 människor har i östra Indien avlidit efter att ha druckit giftig hembränd sprit, meddelade myndigheter på torsdagen och varnade för att dödssiffran kan stiga. Läs mer

Giftig sprit dödade 30 i Indien

Stockholm Minst 30 människor har i östra Indien avlidit efter att ha druckit giftig hembränd sprit, meddelade myndigheter på torsdagen och varnade för att dödssiffran kan stiga. Läs mer

En befaras drunknad i skoterolycka

Östersund Två män på skotrar hamnade i vattnet nära Rönnöfors nordväst om Östersund i kväll när isen brast. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Nöje

Mest kommenterat på hd.se

Nöjeschef:
Herbert Tinz | e-post
Nöjesredaktionen:
Nöjesredaktionen | e-post

Nu finns nöjesredaktionen på Twitter, följ oss! @Hd_noje är namnet.Läs mer


Systrarna Freij från Påarp har blivit ett begrepp efter otaliga konserter i Helsingborg med omnejd.Läs mer

Jonna Ingvarson förtrollas av Svedmyrasystrarnas stämsång på Mejeriet i Lund.Läs mer

Det är mycket ståhej när en statschef ställer ut på ett konstmuseum.Läs mer och se bildspel

Nöjesredaktionen vände på dödssynderna och hittade människor som vi tycker kan fylla den nya, positiva, betydelsen.
Läs hela artikelserien här!

"Lunch beat" har spridit sig över hela landet. Även NV-Skånes första lunchdisko blev en succé.Läs mer och se tv-inslag

Linn Dupont har sett ”Köp mjölk. Skriv bok” och fått ett nytt perspektiv på livets pussel.Läs mer

"Laleh har varit en färgpalett och jag totalt färgblind. Tills nu", skriver Linn Dupont om Lalehs nya album.Läs veckans skivrecensioner

"Två moderna kvinnor i ett rum med en manlig dinosaurie".Läs veckans slagskott

Krogen har besökt O'Learys i Helsingborg.
Läs mer

Snart är den här, filmen som engagerat många Båstadbor, den psykologiska thriller ”Avalon”.Läs mer

Håkan Juholt tappade väljarnas förtroende – men populärkulturens fana höll han högt. Här är de citerade citaten vi minns.Läs mer

Men handen på hjärtat; hur många läser de där avtalen egentligen?Läs mer

Helsingborgs pappor är bland de sämre i landet när det kommer till att ta ut föräldraledighet.Läs mer och se tv-inslag

"När jag flyttade hem till Helsingborg trodde jag att Slussen var ute ur mitt liv för alltid."Läs mediekrönikan här

Ulf Kristiansson om Keith Cederholm inför dagens dokumentär på SVT1.
Läs mer

Hussvamp har angripit Parkskolan och nu ska all inredning i källarvåningen närmast Stadsparken rivas ut.Läs mer

På HIF:s träningsläger visade sex spelare ur de egna leden att de vill ta klivet in i strålkastarljuset.
Läs mer

"Dagens digra utbud ställer större krav på oss mediakonsumenter".Läs mediekrönikan här

På tisdagskvällen blev det klart – en musikal med avstamp i Klippans brukshistoria får premiär på pappersbruket i juli 2013.Läs mer

Natten till måndag tävlar Avicii, Swedish House Mafia och Robyn om musikvärldens finaste pris.Läs mer

"Det är du som är min ängel ju!" säger Bie Norling och ger Yasser Witwit en stor kram.Läs mer

För sju månader sedan flyttade Inga-Britt Jönsson in i sin nyrenoverade tvåa och sedan dess har hon inte kunnat sova ordentligt en enda gång.Läs mer

Vi efterlyser Helsingborgare som pluggar utomlands eller har gjort det och som samtidigt har tagit lån via CSN. Mejla marcus.ekdahl@hd.se!

Han började som hårdrockande trummis i källarband. Nu är Tobias Broström ett världsnamn inom modern konstmusik.Läs mer

Allt såg så bra ut till att börja med. Nu är det inte lika roligt längre. Marcus Nilsson måste opereras.Läs mer och se inslag

Sedan nyinvigningen hörs musik längs med hela den södra delen av Kullagatan. Mysigt eller störigt?Läs mer

Vi söker dig som bor eller jobbar i NV-Skåne och under förra året använde dig av eller utförde rut-tjänster. Kontakta 24HD:s reporter Anders Högmark, 042-4899406, anders.hogmark@hd.se.

Med Duvungarnas nya musikal "Snipp, snapp, snut" tar de ett nytt stilgrepp i genren.Läs mer

Nina Bauns albumdebut förra året fick strålande mottagande i hemlandet Danmark. Själv har hon redan gått vidare i karriären.Läs mer

Följer du Melodifestivalen i år?

Att pensionärer ska jobba längre är redan verklighet – i Domsten. Här arbetar en handfull glada pensionärer – i ordets rätta bemärkelse – med att bygga seniorboende (!).
Läs mer


"Under min mer fertila period, om man så säger, led jag av stora moraliska dilemman."Läs Kenny Lindquists krönika här

Årets hittills dyraste hus i Helsingborg har sålts norr om Pålsjöbaden.Läs mer och se karta

Loreen prisades på Gaygalan i Stockholm när "My heart is refusing me" utsågs till bästa svenska låt.
Läs mer

Är redan lika bra som förra vintern och nu pekar det mesta på att han lyckas kvala in till VM i Istanbul.Läs mer

Kurvan för bostadsbyggandet i Helsingborg fortsätter att peka uppåt.Läs mer

2 juli spelar superstjärnan på Parken i Köpenhamn.Läs mer

En välmeriterad 27-åring från Thailand ska hjälpa till med träningen och även boxas för Helsingborgs Muay Thai.Läs mer och se inslag

På lördag står åter Kenny Jönsson i centrum i New York Islanders hemmaarena Nassau Coliseum.Läs mer

I sitt uppdrag som specialpedagog har Pia Meijer kontakt med elever och deras mentorer - och inte minst med föräldrar.Läs mer

Syskonens framgångar ger effekt i konståknings- klubbarna. Över 100 åkare ville tävla i "Inges minne" i Helsingborg.Läs mer

"Den ene kallar mig kommunistsvin, den andre kallar mig moderatmegafon."Läs Patrik Lundbergs krönika

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

Följ med trädgårdsmästaren Christer Nilsson som visar att det finns mycket att göra på Sofiero även på vintern.
Se programmet i 24DHD Play

På söndagen var det fullt i matsalen på Fröjdenborg. Många hade kommit för att fira Lilian Olsson som fyllde hundra år.Läs mer

När Mats Ludvigsson transporterar ut timmer med häst slår han vakt om en tradition och värnar om naturen.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Peugeot 508 SW Active 1,6 e-Hdi Mcp (Bluetooth) -11 Grå aluminum metallic
Pris: 229.900 kr

Volkswagen Sharan V6 HIGHLINE -05 Svart 14.150 mil
Pris: 109.900 kr

Toyota Yaris 1,0 Edition Plus -10Grå metallic 3.400 mil
Pris: 109.500 kr

Nissan Primera -05 Silver 12.000 mil
Pris: 74.900 kr

Volvo XC70 D5 II PoleStar 214 hk -08 Brunmet 8.080 mil
Pris: 239.900 kr

Peugeot Boxer Skåp 10m3 L2H1 3,0 HDi FAP 157hk -08 Vit banquise 1.800 mil
Pris: 219.900 kr

Honda Civic 1.8 GT MT -11 Milano red
Pris: 168.900 kr

Mercedes-Benz C 180 Kompressor -09 Svart 4.384 mil
Pris: 259.000 kr

Volvo V70 II D5 Kinetic -08 Svart 18.856 mil
Pris: 169.900 kr

Honda Civic 1,8 GT Edition -11 Röd 2 mil
Pris: 164.900 kr

Citroën DS3 THP 150 *1 Ägare*Navi* -11Vit 1.720 mil
Pris: 185.000 kr

Renault Megane 2,0T RS -10 Gul 1.508 mil
Pris: 255.000 kr

BMW 330 Ci Coupe M-Paket -03 Mystic blå 15.875 mil
Pris: 99.900 kr


Copyright och information