Söndag 21 mars 2010

Annonseringslänkar

Länkar om prenumeration och medlemskap




Sidkarta

A-Ö

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 22 januari 2010 kl. 10:23Uppdaterad 22 januari 2010 kl. 10:29

Det svänger om familjeflickan

Det bästa sättet att leva är på resande fot. Det tycker ständigt uppbokade jazzmusikern och varietéartisten Gunhild Carling som lever som hon lär, med en prickig resväska som ständig följeslagare. Men sin hemmabas har hon i vackra Stockamöllan. Vi mötte den passionerade musikern, låtskrivaren, retroälskaren och tvåbarnsmamman i soffhörnan i hennes jättelika vardagsrum.


Bildmaterial

Marilyn Monroe är ett stilideal. Gunhild Carling älskar retrolooken. De blonda lockarna får hon genom att lägga håret varje kväll med läggningsvätska och hårnålar. En blomma i luggen är standard.HD/NST Niklas Gustavsson Niklas Gustavsson

Snart 35-åriga Gunhild Carling har sjungit sedan blöjåldern. Första instrumentet, trombon, lärde hon sig att spela några år senare. I dag behärskar hon de flesta blåsinstrument, piano och harpa. "Allt man gör ska vara lekande lätt. Det man gör ska bara fläkta förbi. Djupet ligger i kvalitén och i att man älskar det man gör."HD/NST Niklas Gustavsson Niklas Gustavsson

"Jazz fångar känslan. Det finns ingen prestation som är så viktig att den är viktigare än känslan. Det är bara att köra. Har man ingen inspiration kan man alltid öva på tekniken. Men några krav på tekniken finns inte. För mig är övning att hela tiden förfina sin smak", säger Gunhild.HD/NST Niklas Gustavsson Niklas Gustavsson

Gunhild Carling.Niklas Gustavsson 

Visa alla 8 bilder.


Nöje. Från Malmöstadsdelen Möllevångens trångboddhet är det långt till byalivet i Stockamöllan vid den snövita Söderåsen. Det är hit multiinstrumentalisten Gunhild Carling och hennes man Johan flyttade för fyra år sedan då dottern Idun var alldeles ny.

— Vi var tvungna att ha ett hus. En massa instrument plus en bebis tar plats. Först ville jag ha ett hus på Ribban i Malmö, men det var för dyrt, säger Gunhild Carling som precis parkerat sin minibuss, lyft ur sina resväskor och släpat dem över skohögarna i den stökiga hallen.

På högsta volym strömmar musik från ännu osläppta skivan "Smooth kiss" ur högtalarna. Det är livsbejakande jazz med rötterna i New Orleans, med mycket blås, snyggt tilltufsat sväng och positiv energi. Ungefär som Gunhild själv.

Tvåårige sonen Viggo ville dansa med sin mamma i vardagsrummet innan han skjutsades till förskolan. Dansälskande Gunhild ställde upp på det, trots att hon kommit hem sent på natten efter en lyckad konsert.

För att dölja tröttheten rättar hon till de blekta lockarna och gnider in consealer i ansiktet.

— Jag vill alltid vara lite fin. Håret ska vara perfekt. Jag går aldrig i strumplästen. Inte ens hemma, säger hon och ett par minuter senare har hon bytt en stickad bolero med stora paljetter mot en mönstrad sidenblus med trumpetformade ärmar och knäppt ett par höga klackar på fötterna.

Gunhild Carling gillar att vara omsvärmad, att synas och stå i centrum. Hon är bra på att ingjuta mod i och motivera människor runt omkring sig. Det är därför hon är en självskriven ledare. Och hon är säker på vad hon vill, hur toner ska arrangeras och hur hon och musikerna i hennes storband ska göra för att ta musiken dit de önskar. Så har hon också vuxit upp med jazzen. Hela familjen har spelat ihop i Carling Family sedan tidigt 80-tal: Gunhild, mamma Aina, de tre syskonen Max, Gerd och Ulf och så pappa, tradjazzmusikern Hans "Cooling" Carling. Hela familjen ingår också i Carling Big Band, en 13-mannaorkester som leds av Gunhild.

— Det är som vilket familjeföretag som helst... Åh, det låter ju inte klokt!, säger hon och fortsätter.

— Vi är ovänner precis hela tiden. Vi käbblar om småsaker. Alla artister ser ju på artisteri på olika sätt. Men vi har ett gemensamt mål. I grunden har vi har samma åsikter och smak. Alla tycker att konst ska vara så jävla bra. Det som är dåligt ska bort, allt ska vara ädelt. Det håller oss samman. Och så har vi oerhört roligt.

Den som försöker sig på att slå hål på Gunhild Carlings optimism har ett hårt arbete framför sig. För henne är sorglöshet ett ledord som hon ständigt försöker leva efter.

— Det är också jazzens filosofi, att man inte klagar. Man ska ta livet som det kommer, improvisera.

Hon säger att hon förstod jazzens grunder redan som sju-, åttaåring och med åren har hon blivit expert på positivt tänkande. Gnäll står hon alltså inte ut med. Men visst finns det gånger då hon vill dra sig undan. Som i somras då hon för en gångs skull kom dåligt förberedd till en konsert där hon var gäst. Succén uteblev och efteråt tillbringade hon en vecka med att deppa och fundera. Även i sådana stunder sätter hon sig gärna vid pianot. Låtskrivandet skingrar tankarna.

— Det är en oerhörd terapi. Jag har alltid en massa låtar på gång. Jag börjar med att gå in på en sajt som heter "Rhymezone". Där hittar man ord som rimmar. Och så har jag 500 poesiböcker. Poesi är en fruktansvärd kraft. Ovidius är inspiratör nummer ett. Men ett tag svärmade jag för Ryssland och läste mycket rysk poesi, som Majakovskij. Det är magiskt.

Alla låttexter skriver hon på engelska.

— Jazzens enorma lyrikskatt är på engelska. "Nothing can replace your embrace"... Jag menar, rimmen och romantiken är där. All svensk jazzlyrik är humor, det är Povel Ramel och Ernst Rolf. Sen spelar jag lika mycket utomlands och musiken ska träffa hjärtat just för stunden.

I vår turnerar Gunhild Carling dels solo, dels med sina två orkestrar. Hon ska framträda i Norge, Frankrike, Tyskland, Israel och Sverige. Ungefär samtidigt kommer nya plattan ut i skivdiskarna och i juni är det dags att ladda för Diggilooturnén där hon medverkar för första gången.

— Diggiloo är ett tärningskast från min sida. Jag tror att det blir en helt ny publik som ser mig. Det är roligt, för Diggiloo tillhör den "vanliga" världen, där alla vet vad alla artister heter. Jag vet ju inte sånt. Jag har inte ens en tv, säger hon och fortsätter:

— Får jag bara lov att göra succé så tror jag att jag hittar en ny publik. Jag inbillar mig att jag kan ta scenen och välta den. Jag har ett par klassiker som brukar riva hela stället. Jag kommer in i en lång paljettklänning med slits och pälsboa och säljer en swing rakt av. Eller så spelar jag trombon och steppar fruktansvärt vilt. Sen är det pang, stopp och publiken bara vrålar.

Jenny Petersson jenny.petersson@hd.se042-489 91 92


Nyhetsrubriker

Världens lyckligaste folk - en bok om Danmark

Kultur 08:57 Vi publicerar i dag början av Lena Sundströms Augustnominerade bok "Världens lyckligaste folk - en bok om Danmark". Författaren har skrivit ett nytt förord som du kan läsa här och vår kulturchef Gunnar Bergdahl har skrivit en krönika på temat som du kan läsa här.
Läs mer

Relaterat material

Partistöd används i lagens utkant

Skåne 04:00 Partierna får skattepengar av kommunerna och Region Skåne. Detta partistöd ska användas lokalt, är lagens mening. Men såväl Kristdemokraterna som Sverigedemokraterna skickar iväg stora delar av stödet uppåt i partiorganisationen.
Läs mer

Relaterat material

Fick skadestånd - misstänkt för rån på nytt

LANDSKRONA 04:00 18-åringen var misstänkt för ett butiksrån i Landskrona förra hösten. Eftersom han friades från misstankarna fick han 19 000 kronor i skadestånd av Justitiekanslern. Nu är han polisens huvudmisstänkte i två nya rånutredningar. Läs mer

Senast kommenterat Totalt 14 kommentarer

hd.se/sport

Pär vill fortsätta hålla nollan

Fotboll 04:00 Nollan i premiären behövde han inte kämpa så mycket för. Mot ett attackerande Djurgården kan Pär Hansson få desto mer att göra. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 1 kommentarer

Fartfyllt flygplan fyller 50

ÄNGELHOLM 10:49 En välkänd men sedan drygt tio år pensionerad ängelholmsprofil fyller 50 år den här månaden. Läs mer

hd.se/sport

I år vill Eric jubla med alla andra

Ishockey 04:00 För två år sedan ramlade han ur elitserien i ett öronbedövande kaos i Ängelholms ishall. Nu hoppas Eric Beaudoin på samma tryck men att tillhöra de som jublar. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 2 kommentarer

Anlagd brand på Ödåkraskola

HELSINGBORG 01:45 Strax före midnatt larmades räddningstjänst och polis till en brand i Norrlyckeskolan i Ödåkra. Polisen misstänker att branden är anlagd.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 10 kommentarer

Våldsam man gripen

Helsingborg 06:10 En 42-årig man som är misstänkt för misshandel, olaga hot och skadegörelse greps under natten mot söndagen på en mindre ort utanför Helsingborg.

Läs mer

Mer än var tionde får fel diagnos

Helsingborg 21:13 Mer än var tionde långtidssjukskriven patient över 50 år får fel diagnos. De får veta att de är utbrända. I själva verket har de en begynnande demenssjukdom. Men nu kan omsorgen bli bättre i Helsingborg. Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 1 kommentarer

Risk för strejk i handeln till påsk

Stockholm 22:40 Det är oklart hur pass vägledande tjänstemännens nya avtal blir. Och avtalen väcker ilska inom LO. Samtidigt har risken för en strejk i handeln till påsk ökat. Läs mer

Relaterat material

Två bilar i krock i Åstorp

Åstorp 22:58 Två bilar kolliderade på Idrottsgatan i Åstorp strax innan elva på lördagskvällen. Ingen person kom till fysisk skada.
Läs mer

Relaterat material

Senast kommenterat Totalt 1 kommentarer

Dubblerat bidrag för dansband i stan

ÄNGELHOLM 22:25 Fjolårets premiär hade bra sväng. I år blir det ännu mer dansbandsmusik på Stortorget i Ängelholm i samband med Ekebofestivalen. Läs mer

Senast kommenterat Totalt 2 kommentarer

hd.se/sport

Holm vann duellen mot Sjöberg

Friidrott 19:55 Stefan Holm vann den upphaussade höjdhoppsduellen mot Patrik Sjöberg.
Läs mer

Senast kommenterat Totalt 5 kommentarer

USA-Demokrat: "Vi har rösterna"

Washington 21:06 Ledaren för Demokratiska partiets ledamöter i representanthuset i USA, Steny Hoyher, sade i dag att man nu klart "har rösterna som krävs för att få igenom vårdreformen". Omröstningen väntas hållas i morgon.
Läs mer

Relaterat material

hd.se/sport

ÖVK förlorade första semin

Volleyboll 19:25 ÖVK förlorade den första semifinalen i tre raka set. Linköpings serve och block avgjorde föreställningen. Läs mer

Relaterat material

Motgångarna knäckte inte AIF

FOTBOLL 10:49 Ingen har väl undgått den tuffa säsong som Asmundtorps IF tvingades att genomlida i fjol. Läs mer

Fotboll: Zaragoza-Barcelona

Dagens Tips 10:46 Spanien, Primera División Real Zaragoza-Barcelona Söndag 21 mars, kl 21. Läs mer

Ishockey: Almtuna–Leksand

Dagens Tips 10:40 Kvalserien till Elitserien Almtuna-Leksand Söndag 21 mars, 16. Läs mer

3 000 doser kokain under ett dygn

Stockholm 10:37 Ungefär 3 000 doser kokain konsumeras i Stockholms innerstad och de södra förorterna under ett dygn. Läs mer

Lena Sundströms förord till "Världens lyckligaste folk"

Kultur 10:16 Lena Sundström har skrivit ett nytt förord till boken "Världens lyckligaste folk" som vi börjar publicera i HD med start i dag. Läs mer


Aktuellt i Nöje

Fler länkar

Tipsa/kontakta

Hittar du inte vad du söker? Prova att söka bland kontor eller personal.

Tjänstgörande webbredaktör

Linda Larsson 042-489 91 00 internet@hd.se

Redaktionen i Helsingborg

Vasatorpsvägen 1 251 83 Helsingborg Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 01

Kundcenter i Helsingborg

Tel: 042-489 90 00 Fax: 042-489 90 44 mån-fre 8-17

Läsvärda artiklar

Nöjeschef:
Herbert Tinz | e-post
Nöjesredaktionen:
Nöjesredaktionen | e-post


Känns hela livet för stort?  (Ge upp - Pascal)  - När jag väljer något så känns det jobbigt att jag automatiskt samtidigt har valt bort något annat. Det är kanske en varningssignal om att man har prioriterat fel grejer. När man gör det man faktiskt vill göra känns livet underbart. Då är det inte läskigt att livet är stort.Läs mer

Så skönt att glida hur långt bort som helst från en vanlig svensk villagräsmatta. Och alldeles rätt en kväll när vinden börjar kännas vårvänlig efter all kyla. Läs hela Lisbeth Schöns krönika.Läs mer

Musikalen "Mamma mia" går för fulla hus på Broadway och nu har Abba in i Rock and Roll Hall of Fame.Läs mer

I februari kan sommaren kännas väldigt avlägsen. Men bokningarna till festivalerna rasar in. Här samlar vi festivalnyheterna och nyttiga länkar!
Läs mer

"Tonåringarna lär i alla fall huka sig, smyga med sina folkölsburkar längs avenbokhäckarna och göra allt för att inte hamna i morsornas och farsornas blickfång."Läs mer

Anna Bergendahl klarade favoritskapet och tog hem segern i Melodifestivalen.Läs mer

Anna Bergendahl får representera Sverige i Oslo i slutet av maj. Se bilderna från finalen här!Läs mer

"Frågan "Din platta är väldigt dyster, hur mår du egentligen?" behöver inte vara så dum som den kanske låter."Läs Magnus Ransheims krönika

Bäst i Skåne och på åttonde plats i hela landet - Gastro har all anledning att fira när White Guide listar restauranger som erbjuder matupplevelser utöver det vanliga.
Läs mer

Popkollo som anordnar musikläger för unga tjejer har tilldelats Ung Vänsters feministpris 2010.Läs mer


"Dessutom är jag nu mer än lovligt trött på de ständiga sexuella anspelningarna. I går jämfördes brunsås med glidmedel."Läs Anna-Karin Olssons tv-krönika här

Bakom Helsingborgs största krogar står nästan uteslutande män. Vilken effekt får det på nöjesutbudet?Läs mer

Är punken död? Ja, men punkens estetik lever vidare på en rad arenor.Läs mer

För första gången vann en kvinna priset för bästa regi när årets Oscarsgala avgjordes. Svensken Paul Ottosson fick två statyetter.Läs mer

Med "Mäktig tussilago" har Maja Lundgren skrivit en samtidssaga om en svårt trängd idealist.Läs mer

Den brittiske rapparen Dizzee Rascal ska berätta om sitt ofta problemkantade liv i bokform.Läs mer

Oscarstippade Bullock tog emot en Razzie-statyett för sämsta skådespelarinsats. "Något säger mig att ni inte har sett filmen."Läs mer

Han har gjort det mesta inom musiken, från att spela trumpet och bas till att göra musikvideor och dansa jazzbalett.Läs mer



» Läs mer om Läsarnyheter


Bli vårt fan på Facebook och få de senaste nyheterna från NV-Skåne direkt i ditt flöde

Hur kommer det gå för Rögle i kvalserien?

Lördagens helgbilaga ägnar vi åt livet på landet. Vi berättar om vårsådd och djurhållning, om elever som pluggar på naturbruksprogrammet och om bönders kärlek.
Läs mer

"Tunt. Det är mitt första intryck av SVT:s nysatsning Jakten på Julia."Läs Anna-Karin Olssons krönika

678 matcher på två dagar. Det blir en hel del pingis i Åstorps idrottshall under helgen när årets upplaga av Vårspelen drog igång på lördagsmorgonen.Läs mer

Detektivarbetet är i full gång. Framför datorskärmarna i kommunhuset får nyfikna hjälp av medlemmar ur Bjäre släktring att utforska sina rötter.Läs mer

Vårkänslor? Knappast när vintern så envist vägrar släppa taget. Men förlora inte hoppet, från och med idag lördag, tar ljuset över och slår tillbaka mörkret.Läs mer

Amanda Jenssen har spelat på The Tivoli. HD:s Hannes Grönberg var där.Läs mer

Det blev Willy Björkman som åkte ut i semifinalen i "Let's dance" under fredagskvällen. Juryn jublade och själv var Willy lättad över utslagningen.Läs mer

Var med i hd.se:s tävling och vinn biljetter till Rögles hemmamatcher i kvalserien.Läs mer

En levererande skyttekung räckte inte. Daniel Johnsson fick inte knäppa Warberg på näsan och framtiden är nu osäker för FCH-stjärnan.Läs mer

Vart fjärde år tar Lundakarnevalen över studentstadens gator. Det är lika säkert som amen i kyrkan och i år är det dags igen. City har träffat campusstudenten Evelina Lundell som är en av 5 000 ideella krafter.Läs mer

Hd.se reder ut begreppen. Kommer Rögle klara pressen, hur ser sportchefen på ännu en nervkittlande kvalserie och vilka lag kommer att slåss om segern.Läs mer

"Kvinnor pratar aldrig grillning överhuvudtaget. De suckar mest."Läs mer

Det blir mycket fläkt av Melodifestival på årets Landskronakarneval.Läs mer

Ramus Lindgren tränade under fredags förmiddagen med HIF:s A-lag. "HIF är ett lag jag kan tänka mig att spela i", säger han.Läs mer

Nu står det klart. Det blir ett tungviktsmöte redan i kvartsfinalen i Champions League när Zlatan Ibrahimovics Barcelona möter Arsenal.
Läs mer

Tiden som flyktingar blir allt längre för öringarna som flyttades undan tunnelbygget i Hallandsåsen. Någon återflytt av vuxna fiskar är inte aktuell förrän efter sommaren.Läs mer

"Här är det lätt att bli förvirrad som bilförare. Skall jag till höger eller vänster?"Läs mer

Karlshamnskonstnären Kent Viberg tröttnade på debatten om Lars Vilks provokation mot muslimerna – och gjorde en rondellhund av honom.
Läs mer

Aktuell: Säsongspremiär med "Så ska det låta" i SVT i kväll och släpper sitt första studioalbum i dagarna.Läs mer

En medarbetare på National Geographics har hittat en mycket sällsynt helsvart pingvin på ön Sydgeorgien sydost om Argentina.
Läs mer

Hockeybloggens läsare tog verkligen chansen när de fick möjlighet att ösa på med frågor till Cristopher Nihlstorp och Mads Bödker i Rögle.
Se resultatet här

Vår vinbloggare Magnus Ericsson tipsar om helgens vin. Denna gången skriver han om primitivo och zinfandel.
Läs mer i Magnus vinblogg

Nu är det definitivt. Furulund är till salu.Läs mer

Nicky Lilja åker till Guatemala för att berätta hur svenska kvinnors situation ser ut.Läs mer

Tre Helsingborgare var med på arbetsförmedlingens första jobbsökarresa till Norge.Läs mer

Rise Milton trodde på S.T.I.C.S featuring Ladah inför onsdagens Popkorn-final och vice versa. Juryn fastnade för Rise Milton som har fått en smakstart på karriären.Läs mer

Hur låter trösten? Kanske som lul, nenni, delilol eller vyssan lull. På Drottninghög kan du nu lyssna på vaggvisor på 23 olika språk.Läs mer

Annonser

Toyota Avensis 2.2 D-4D 177Hk -07Grå 5.170 mil
Pris: 189.900 kr

Renault Megane 1,6 112hk -07Grön 6.435 mil
Pris: 89.000 kr

BMW 318 d Touring 143hk -09Safirsvart metallic 1.250 mil
Pris: 285.000 kr

Kia Cee´d crdi eco -09Beigemet 1.186 mil
Pris: 134.500 kr

Toyota Yaris 1,0 -04Röd 10.850 mil
Pris: 69.900 kr

Nissan Interstar L2H2 120 dCi 1 395 kr/mån -07Silvermetallic 11.100 mil
Pris: 143.600 kr

Läs motornyheter på hd.se/motor

Jobbannonser


Copyright och information

statistikräknare