Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 25 mars 2010 kl. 04:00

Skämt och allvar med Marianne Lindberg De Geer

Marianne Lindberg De Geer har blivit polisanmäld och flera av hennes konstverk har vandaliserats. Som före detta mentalsköterska förstår hon att hennes konst kan väcka heta känslor. Men man måste få skoja om konst och visa oss människor hur vi verkligen är.


Bildmaterial

"Stol med utväxt", en Ikeapall med en tumör under som syns i en spegel under pallen, skapade Marianne Lindberg De Geer redan 1995. Tolv år senare satt hon på en pall och upptäckte att hon hade cancer i halsen. "Hur kul är det att få rätt på det viset", säger hon.HD/NST Emma Blomberg

Peter Pans Wendy/Lena i den bubbla hon hamnat i när hon i puberteten lämnade barnkammaren är en av "öarna" som Marianne Lindberg De Geer skapat genom att sätta figurer på cementplattor.HD/NST Emma Blomberg+ Emma Blomberg

"Öar" kallar Marianne Lindberg De Geer sina cementskulpturer med "fina grejor" på. Såna rekommenderar hon alla att göra med grejor de gillar.HD/NST Emma Blomberg

Visa alla 8 bilder.


Nöje. I morgon öppnar vårens stora utställning i Dunkers konsthall, Marianne Lindberg De Geer från debuten 1987 till nutid.

— Jag gick en konstutbildning som ung men trodde aldrig att jag skulle bli konstnär. Jag kände mig som från "en annan del av Köping". Hade jag inte gift mig med Carl Johan De Geer och hamnat i de rätta kretsarna med de rätta kontakterna, så hade jag nog fortfarande inte ställt ut.

Det var under en sjukskrivning som hon fick låna sin mans ateljé.

— Jag började skvätta vilt och plötsligt ringde en gallerist. Han hade fått tips om mig när han ville ha någon som skulle skrämma bort folk från övervåningen på hans galleri, där han ville sitta i fred. Så debuterade jag!

Men Marianne Lindberg De Geer, medelålders kvinna utan konsthögskoleutbildning, fick fina recensioner. Några år senare kom genombrottet. Då hade hon hittat sin egen stil och sina egna uttryck efter att ha härmat sig igenom konsthistorien med start vid Edvard Munch.

— Jag tog vid där jag slutade som ung. När jag debuterade hade jag kommit ungefär till Jackson Pollock. Men det var först med Lena Cronqvist som jag kände att konst verkligen kan vara intressant. Hon berättar om sig själv och vågar beskriva hur hon ville dränka sin far.

Det blev utgångspunkten till projektet "Jag tänker på mig själv...", som Marianne Lindberg De Geer drivit sedan millennieskiftet.

— Jag är också en elak liten flicka, precis som Lena Cronqvist. Jag köpte hennes grafik och satte in mig själv i bilderna. Tyvärr såg hon det inte som ett uttryck för beundran. Hon kände sig "utnyttjad, kränkt och arg" och polisanmälde mig. Jag förstår att hon uppfattade det som ett slags "stalking". Men det är synd att vi inte kan skoja om varandra i konstvärlden.

Hela projektet "Jag tänker på mig själv..." handlar om att Marianne Lindberg De Geer försöker tänka sig in i andra människors liv och situation.

— Jag försöker känna hur det är att vara någon annan. Det gör jag hela tiden när jag läser tidningar.

På Dunkers finns en jättevägg från golv till tak fullpackad med bilder av Marianne Lindberg De Geer. Hon är da Vincis "Mona Lisa", Botticellis "Venus", Sture Johannessons haschrökande kvinna, en porrstjärna med jättebröst, Mao och drottning Silvia.

Redan i konsthallens entré står gipsskulpturerna av en anorektisk och en överviktig kvinna, också med konstnärens eget ansikte. Skulpturerna, som nu finns i bronsavgjutningar utanför Växjö museum har både klätts på och vandaliserats av upprörda smålänningar.

— Kvinnor har alltid idealiserats i konsten. Jag ville visa verkligheten. Detta är två sätt vi kan se ut på, säger hon.

Tjerstin Thorsén

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Eurovision Song Contest

SVT redo för schlager-EM

Stockholm Loreens seger gör att Sverige och SVT får arrangera tävlingen 2013. SVT har planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku. "SVT kommer att framstå som proffs", säger SVT:s vd Eva Hamilton.
Läs mer

Relaterat material

Beachhandboll

OV laddar för beachparty

Handboll OV Helsingborg rustar för stor strandfest – världens största! Läs mer

Relaterat material

Handgranaten sprängd - misstänkt mordförsök

Åstorp Vid etttiden, natten till söndagen, sprängde bombteknikerna den handgranat som hade placerats under en bil på Allégatan i Hyllinge.
Läs mer

Relaterat material

Flicka dödad av rattfyllerist

Hagfors En 16-årig flicka omkom under natten mot söndag när hon blev påkörd av en misstänkt rattfyllerist på länsväg 903 nära Hagfors i Värmland, rapporterar SR Värmland.
Läs mer

Kroggäst misshandlad med glas

Helsingborg Under natten mot söndag greps en 18-årig man efter att ha misshandlat en annan man på en krog i centrala Helsingborg. Läs mer

Eurovision Song Contest

Fullkomligt Loreenastående!

Schlagerbloggen Glöm ABBA. Glöm Herreys. Glöm Carola. Glöm Charlotte Perrelli och alla andra. Loreen är bäst genom tiderna.
Läs Patrik Lundbergs krönika här

Relaterat material

Dunkers kulturhus tio år

Vad betyder Dunkers kulturhus för dig?

Helsingborg Tio år med Dunkers kulturhus. Där har visats populära fotoutställningar men också sådant som publiken har ratat. Bidragen till utställningsverksamheten har minskat och det är viktigt att få tillbaka besökarna. Vad betyder det vackra huset för helsingborgarna och vad vill vi egentligen fylla det med?
Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Lång väg tillbaks för streptokockdrabbade

SKÅNE En person dog, för elva patienter var tillståndet livshotande och ytterligare 32 blev allvarligt sjuka och fick vårdas på lasarett. I dag har streptokockinfektionen som drabbade Skåne i våras klingat av, men för många av patienterna är det fortfarande långt kvar till ett normalt liv. Läs mer

Relaterat material

Omstridda bostadsplaner på Husensjö avancerar

HELSINGBORG Det sega bostadsprojektet på den gamla macktomten på södra delen av Jönköpingsgatan förs vidare trots protester från grannskapet. Drygt 20 hyreslägenheter planeras. Läs mer

Två till sjukhus efter olycka

Helsingborg Under natten mot söndag fördes en man och en kvinna till sjukhus efter en singelolycka på E6:an. Läs mer

Ola tänker inte ta OS på blodigt allvar

Nöje För två år sedan höll Ola Selmén låda med radiolyssnarna under vinter-OS i Vancouver. Den 27 juli drar "OS med Ola" igång igen i P3 och nu är det sommar-OS i London som står i fokus. Läs mer

Han håller koll på hägerträdet

ÄNGELHOLM Ofta syns den ensam, grå och blickstilla. Men bara några meter in i lövskogen häckar hägrarna i flock. Ängelholmaren Henrik Johansson har övervakat kolonin i flera år. Läs mer

19-åring misstänks för sex brott under samma natt

Helsingborg En lägenhet på Skaragatan totalförstördes i en misstänkt mordbrand på lördagsmorgonen. En 19-årig man sitter gripen misstänkt för dådet, samt fem andra brott. Läs mer

Änglamilen slog rekord

ÄNGELHOLM Hela Ängelholm verkade vara på benen på lördagen. Änglamilen lockar allt fler deltagare och i Hembygdsparken kryllade det av löpare i alla åldrar. Läs mer

Relaterat material

Det finns 4 kommentarer till artikeln

4 kommentarer

Stor spridning i Showdragets final

HELSINGBORG Det var stor spridning på finalisterna i Showdraget, underhållningstävlingen för 16-25-åringar, som hölls för tredje gången i Grytan på lördagen. Inspirationen kom från såväl afrikanska trummor som New Yorks gator. Läs mer

Svensktoppen: Loreen i topp även här

Stockholm Loreen har mycket att vara euforisk över just nu. Läs mer

MP vill ge lärare ordinationsrätt

Stockholm Miljöpartiet föreslår att lärare, likt läkare, ska få "ordinationsrätt" för att hjälpa elever i behov. Läs mer

Två personbilar i krock i Billeberga

Billeberga Vid 11. Läs mer

Försvunnen efter 20-metershopp

Nådendal En ung man tros ha omkommit efter att ha dykt ner i havet från en cirka 20 meter hög klippa i Nådendal i Egentliga Finland natten till söndagen. Läs mer

Misshandlad och rånad hittades på gatan

BJUV Strax innan midnatt på fredagen hittade en person en man liggandes på Prästgatan. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Nöje

Nöjeschef:
Herbert Tinz | e-post
Nöjesredaktionen:
Nöjesredaktionen | e-post

Nu finns nöjesredaktionen på Twitter, följ oss! @Hd_noje är namnet.Läs mer


På fredag inleder After Dark ett gästspel på Malmö Opera. För Dennis Bröchner, ursprungligen från Höganäs, känns det extra speciellt.Läs mer

På onsdag är det premiär för Patrik Jarlestams examensopera "Vi brinner".Läs mer

Nöjesredaktionen har begett sig ut bland klubbar och barer i centrum för att kartlägga vilka som egenligen styr i Helsingborgsnatten.
Läs mer

"Jag har slutat att se på film. Det går inte längre. De smarta telefonerna fuckade till sist upp filmupplevelsen."Läs veckans Slagskott

Sofiero vis- och berättarfestival blir inte av. Istället blir det en mindre konsert i Grytan.Läs mer

Hur mycket festivalbesökare är du? Vilka typer och fenomen känner du igen? Kolla checklistan och pricka av. En poäng för varje punkt.
Läs mer

NKOTB och Backstreet boys har spelat i Malmö. Vi har kartlagt deras tronarvingar.Läs mer

"’Veep’ får högsta betyg och kan mycket väl vara den bästa komediserie som görs för tillfället.”
Läs mediekrönikan här

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

Har du fast telefonabonnemang hemma?

OV Beachhandboll arrangeras på Fria Bad i Helsingborg och intresset har ALDRIG varit större.Se inslaget på 24HD Play

Nu blommar tiotusentals rhododendron på Sofiero och detta uppmärksammas under tre veckor, till och med den 17 juni. Varje dag, klockan 13, arrangeras guidade turer i rhododendronravinen.Läs mer

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer


När man är mitt uppe i studentlivet så tänker man inte så mycket på hur det är att leva ett normalt liv med allt vad det innebär.Läs mer

Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.Läs mer

Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Nu återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.Läs mer

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med.Läs mer

Louisiana konstmuseum presenterar över 180 nya konstverk till sin samling.Läs mer

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där.Läs mer

Det polisen hittat i Mangs datorer, mobiltelefoner och nätkonton under utredningen kommer ha en betydande roll under rättegången.
Läs mer

Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr


Copyright och information