Fem år som förvandlade spelvärlden
Iphone har fyllt fem år. Det är ett halvt decennium som revolutionerat spelandet, även om det aldrig var syftet med telefonen från början.
När Apple släppte sin första Iphone var konkurrenterna skeptiska. Richard Sprague, som var marknadschef på Microsoft, sade då:
– Jag fattar inte hajpen kring Iphone. Det är till och med folk på jobbet som snackar om att den är en riktig innovation och startpunkten för något helt nytt. Vad menar de? Jag undrar vem som vill ha allt det nya? Vad folk behöver först och främst är en telefon.
218 miljoner såldaenheter senare, och med en nätbutik som har över en halv miljon appar och över 100 000 spel, kan man väl lugnt säga att Sprague fått äta upp sitt uttalande. Men det kanske mest anmärkningsvärda med Apples succé är hur Iphone fullständigt förändrat spelvärlden, utan att det ingick i Apples planer. Företaget hade från början siktet inställt på musik- och filmtjänster. Här är några exempel på vad Iphonespelen gjort för spelvärlden:
Innan Iphone fanns det knappt några mobilspel alls. Vi fick nöja oss med Snake och varianter av Tetris.
Gratisspel hittade man bara på vissa sajter på nätet.
Att sälja spel för 7 eller 14 kronor var otänkbart innan Iphone. Och ingen kunde väl föreställa sig att det gick att bli rik på att göra det.
Att spela online mot andra var i princip bara för inbitna gamers. I dag spelar var och varannan Rumble och Wordfeud mot vänner via telefonen.
Att styra spel genom att trycka på en skärm var bara fantasier. I dag gör miljontals människor det som något helt självklart.
Men Iphonespelen har också förändrat hur vanliga spel görs. För att ett mobilspel ska lyckas krävs att det mycket, mycket snabbt övertygar spelaren om dess förtjänster. Vi talar om minuter.
Det är något som konsolspelutvecklarna börjat ta efter. En del fruktar att det ska leda till att spelen blir ytligare och barnsligare. Andra menar att Iphone i själva verket breddar spelandet.
– Iphone har gjort mer för att göra spelandet till något vardagligt och självklart än den traditionella spelindustrin lyckats med på 40 år, skriver ansedda speljournalisten Johnny Minkley.
Och det allra mest anmärkningsvärda med det? Att Apple inte ens är intresserade av att göra egna spel.
TT Spektra
Textförstoring
Dela
Iphone & spelen
Apple startade inte App Store för att i första hand sälja spel, utan snarare musik och senare film.
I dag publiceras i snitt hundra nya Iphonespel om dagen.
Det har sålts 218 miljoner Iphones och 362 miljoner i-prylar som använder Apples operativsystem Ios (det vill säga Ipad och Ipod).
I dag är enbart Apples Iphoneverksamhet värd mer än hela Microsofts verksamhet (22 miljarder dollar jämfört med 17 för Microsoft).
Det mest framgångsrika Iphonespelet är "Angry birds" från finländska Rovio, som hade gjort ett trettiotal spel innan Apples första Iphone kom. I dag har "Angry birds" laddats ner över en miljard gånger, men då ingår även nedladdning till Androidmobiler.
Ingen vet hur mycket tid som läggs på Iphonespel, men det är ingen tvekan om att spelen nått utanför de mer traditionella spelkretsarna. Till exempel har Storbritanniens premiärminister sagt att han är beroende av "Fruit ninja" och skådespelaren Alec Baldwin slängdes av ett flygplan för att han inte slutade spela den amerikanska versionen av "Wordfeud". TT Spektra
Brukar du spela spel på telefonen?
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.




