Anette från Helsingborg lämnar Nightwish
Hårdrocksbandet Nightwish och sångerskan Anette Olzon från Helsingborg har beslutat sig för att gå skilda vägar. Beslutet kommer under bandets pågående världsturné.
I ett officiellt pressmeddelande på bandets hemsida heter det att "Nightwish och Anette Olzon har i gemensamt samförstånd, och för alla inblandade parters bästa, beslutat att gå skilda vägar".
– Den senaste tiden har det blivit uppenbart att bandets inriktning och behov hamnat i en konflikt som vi inte har kunnat återhämta oss från, skriver bandet också i pressmeddelandet.
Nightwish har redan gjort klart med en tillfällig ersättare till Anette Olzon, holländskan Floor Jensen som tidigare sjungit med After Forever och ReVamp.
Det var 2007 som den före detta Alyson Avenue-sångerskan Anette Olzon blev ny medlem i det finska hårdrocksbandet Nightwish. Hon ersatte då Tarja Turunen som sparkades 2005.
På sin egen blogg skriver Anette Olzon i dag och tackar för det stöd hon fått från fansen efter att beskedet offentliggjorts:
"Till alla er underbara människor som har skrivit så vänligt till mig och med så värmande ord, jag har gråtit när jag har läst dem. Tro mig, jag kommer att komma igen."
Det har på olika nätforum spekulerats i om Anette Olzon fått sparken från bandet eller om det verkligen är ett gemensamt beslut. I samband med bandets konsert i Denver den 28 september blev Anette Olzon akut sjuk och togs in på sjukhus. Hon fick då rådet av läkare på sjukhuset att ställa in konserten i Denver. Men bandet beslöt ändå att genomföra showen med hjälp av förbandet Kamelots två körsångerskor, Alissa White-Gluz och Elize Ryd.
Ett beslut som Anette Olzon inte var delaktig i och som hon kritiserade i sin blogg dagen efter.
Hennes reaktion ska, enligt vissa Nightwish-fansajter, ha gjort bandets grundare och kompositör Tuomas Holopainen rejält upprörd.
Nöjesredaktionen har varit i kontakt med Anette Olzon som via mejl meddelar:
"Jag har valt att inte kommentera detta på något sätt i dagsläget."
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.




