Bättre utan egopeppandet
"Min sanning" och Cecilia Bodström har fått utstå lika mycket kritik som hundägare utan bajspåsar. Kritikerna har framför allt vänt sig mot att intervjupersonerna i programmet har fått föra fram sin egen - och ofta kontroversiella - version av skeenden och stå oemotsagda. Att de kritiska frågorna har varit få om några alls och att det i bland har gått flera minuter utan att en enda fråga ställts.
Och visst kan jag hålla med om att det har varit så. Som i går i säsongens sista avsnitt av SVT-programmet när förra länspolismästaren i Stockholm, Carin Götblad, fick föra fram sin förträfflighet och hur förträffligt hon har förbättrat en redan förträfflig polisorganisaiton. Kritiken här består i att ingen människa jobbar så förträffligt som hon beskriver, oavsett hur många fina priser personen - troligen välförtjänt - har fått för sitt ledarskap.
Men ändå finns det en viss orättvisa i kritiken. För inte får Lasse Kronér kritik för att han undviker att klämma sina deltagare i "Dobidoo" på åsikter om en stundande bankunion. Och inte får Claes Elfsberg kritik för att han är för torr i "Aktuellt". Lika lite borde Cecilia Bodström få kritik för att hon inte säger emot sina intervjupersoner. Programmet bär ju till och med det beskrivande namnet "MIN sanning".
Men även med det ambitionsavslöjande namnet finns det en risk med så mycket egopeppande. Det blir nämligen tröttsamt när någon pratar om sig själv i för långa perioder, oavsett om det är på krogen eller på tv. Så har det också varit hos Cecilia Bodström. Enda gången det blev riktigt intressant i gårdagens program var när Carin Götblad fick berätta om sin son. Då, när hon flackade med blicken och sänkte rösten för att prata om sin son som begått självmord, blev det personligt och intressant.
Först då är det troligen också som programmet finner sin riktiga potential. Att berätta en sanning blir sällan bra när det finns två sidor och bara en får komma till tals. Desto bättre blir det när sanningen faktiskt ägs av personen. I den formen hoppas jag att programmet återkommer.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.




