Skön svängfest med blind duo
Amadou & Mariam
Arena, Roskilde
Lördag 3 juli
Genre: Afropop
Betyg: 3
AFROPOP. Det finns en underbar filmsekvens på min kompis Erik, då lite mer än ett år gammal. Från krypande ställning reser han sig, tar några stapplande steg, för att sedan stanna upp och börja svänga på höfterna, samtidigt som han ser ut att spela luftgitarr. Klippet ackompanjeras av Amadou & Mariams internationella genombrott ”Dimanche à Bamako”, som strömmar ur radion.
Det blinda Mali-parets musik kan verkligen få vem som helst på fötter. Även om de av förståeliga skäl står parkerade vid varsin mikrofon under hela spelningen får de publiken att röra sig desto mer.
Amadou & Mariams version av afro-pop är bitvis svårt medryckande. Dansande körtjejer och en flink djembe-fantom gör att scenshowen inte blir stillastående.
Visserligen tenderar en del låtar att flyta in i varandra, men Amadous gitarr är guldfärgad och hans spel glänser. Trots en del transportsträckor finns det aldrig någon anledning att sluta svänga på höfterna.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus