Humor med värme och skärpa
Stand up-komiker är i allra högsta grad ett praktikens yrke. Övning ger
färdighet, det viktiga lär man sig där uppe på scenen. Anna-Lena Brundin har
gott om båda och kan lätt räknas in bland veteraner som Babben Larsson,
Johan Ulveson och Lennie Norman. Den svenska humorns Cosa Nostra om man så
vill.
Anna-Lena Brundin
Cirkus (The Tivoli), Helsingborg
Onsdag 9 december
n! n! n! n!
Genre: Stand up
Stand up. Från första stund tar hon över scenen fullständigt och levererar skämt med en precision som bara kommer efter lång erfarenhet. Hon lyckas med konststycket att både vara personlig och få publiken av vårdpersonal och pedagoger att känna igen sig. Det är kulturkrockar mellan skåningar och stockholmare, familjeliv och åldersnojja. Hon drar sig inte för att skoja om depressioner och ätstörningar och ger oss rådet att skita i allt. Det är svårt, men det går. Till skillnad från generationen komiker som kom efter Brundin och company, de som är både hårdare och elakare och samtidigt lite mer trendkänsliga, är hon kompis med hela publiken. Men den som tror att det ska fortsätta på det viset, misstar sig.
Precis när vi tror att nu skrattar vi åt samma sak, biter hon till och lämnar oss med frågan hängande i luften: Hur skulle jag gjort i samma situation? Hon drar sig inte för att nå lite utanför det vanliga tugget om manligt och kvinnligt, sex och bantningshysteri utan försöker hela tiden överraska. Hon berör och roar, men framförallt får hon oss att lyssna och tänka till.
Det är befriande med en komiker som verkar tycka att bra humor är något med mycket hjärta och ärligt uppsåt. Det ska inte vara fråga om att sätta dit eller förminska någon. Det som lätt skulle kunna bli en dag på jobbet om det inte vore för rutinen, blir i stället en bitvis lysande föreställning med en snabbsnackande exilskåning. Efter 20 år har Anna-Lena Brundin jobbat upp en tajming och kontroll över publiken som är svårslagen. Hon är inte rädd för att dra ner tempot och låta det stegras precis innan hon levererar slutpoängen. Det är blandningen av värme och skärpa som gör henne unik, men det är rutinen som gör att hon kan berätta om känslan av att aldrig vara i rätt ålder och få oss alla att förstå precis vad hon menar.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus